Getting your Trinity Audio player ready...
|
Изследванията на д-р Крис Палмър го водят към тази теория: Психичните разстройства са метаболитни нарушения на мозъка
Д-р Крис Палмър е изследовател в областта на психиатрията от 25 години и използва кето диета, утвърдена за лечение на епилепсия, за да пребори симптомите на хронична депресия, биполярно разстройство и шизофрения на своите пациенти. Кето диетата се описва като диета с високо съдържание на мазнини, минимално количество въглехидрати и умерено количество протеини.
Макар че не винаги препоръчва кето диета, диетичните стратегии са сред персонализираните подходи, които д-р Палмър използва, за да предотврати и лекува симптомите на психични заболявания. Според него много от стратегиите, свързани с начина на живот, могат да действат по-добре от лекарствата и психотерапията, като бонусът е, че подобряват и физическото здраве.
Той разширява тези концепции в новата си книга „Енергия за мозъка“, която предлага нови решения на проблемите с психичното здраве, които могат да се влошат въпреки ускореното медикаментозно лечение.
За да обедини изследванията на психичните заболявания сред медицинските дисциплини с доказателствата, открити в клиничните, неврологичните и метаболитните изследвания, д-р Палмър предлага нова теория: Психичните разстройства са метаболитни нарушения на мозъка.
Тъй като метаболизмът е нещо, което може да се променя, симптомите могат да се появят преди поставянето на диагнозата и да бъдат ключови предупредителни знаци за всеки, който дори от време на време има пристъпи на тревожност, депресия или му е било казано, че е в преддиабетно състояние или в риск от Алцхаймер. С други думи, заключенията на д-р Палмър са от ключово значение за всеки, който иска да бъде в оптимално здраве.
Това интервю е редактирано за по-голяма яснота и краткост.
American Essence: Обяснете какво имате предвид под метаболитно разстройство на мозъка.
Д-р Крис Палмър: Най-просто обяснено метаболизмът е процесът на получаване и ефективно използване на хранителни вещества от клетките, което включва части на клетките, като протеини и мембрани, но също така и това, което клетките отделят, като хормони и невротрансмитери.
Всички те се произвеждат от храната, която приемаме, след като тя се усвои и разгради на различни молекули. Проблемите с метаболизма могат да бъдат причинени от много неща, включително недостиг на хранителни вещества (прекомерен прием на калории, възпаление, хормонален дисбаланс, токсини и др.). Всяко от тези неща може да доведе до неправилно функциониране на клетките. Когато мозъчните клетки не функционират правилно, това може да доведе до симптоми на психични разтройства.
АЕ: Защо трябва да сме загрижени за метаболитните мозъчни разстройства?
Д-р Палмър: Всички ние сме уязвими към развитие на метаболитни проблеми в тялото и мозъка си. Както повечето хора знаят, процентът на метаболитните разстройства като затлъстяване и диабет рязко се увеличава.
В същото време застрашително нарастват и нивата на най-различни психични разстройства, включително депресия, бърнаут, тревожност, СДВХ (синдром на дефицит на вниманието/хиперактивност), биполярно разстройство и разстройства от аутистичния спектър. Психичните разстройства са водеща причина за заболеваемост и инвалидност в целия свят. Настоящите ни подходи не предотвратяват тези нарастващи темпове и твърде често не дават резултат. Ние като общество трябва да се запитаме защо се случва това и да разгледаме научните данни, които свързват тези състояния с метаболитното здраве. Това може да доведе до по-добри начини за разбиране, превенция и лечение на тези състояния.
АЕ: На кого помага този подход?
Д-р Палмър: Безброй хора споделят своите успешни истории за възстановяване от различни психични заболявания с помощта на стратегии за метаболитно лечение.
Една жена (в проучване, на което д-р Палмър е съавтор) страда от шизофрения в продължение на 53 години, като изпитва ежедневни признаци на халюцинации и илюзии. На 70-годишна възраст тя изпробва кето диета под ръководството на лекар. В рамките на две седмици се забелязва драстично намаляване на халюцинациите и въображаемите илюзии. В рамките на шест месеца тя сприра да приема всякакви психиатрични лекарства и симптомите на шизофрения изчезват. След това тя живее още 15 години без симптоми, без лекарства и без престой в психиатрични клиники. Освен това тя отслабва 68 килограма и успява да ги задържи. Пътят на всеки е различен, но има надежда за подобряване на хроничните психични заболявания.
АЕ: Какво можем да направим всички ние, за да подобрим психичното си здраве?
Д-р Палмър: Има много стратегии, които могат да се използват, включително здравословно хранене с истински, пълноценни храни; подходящи физически упражнения/движение; достатъчен сън; избягване на вредни вещества, като наркотици и прекомерно количество алкохол; управление на стреса със стратегии като осъзнатост и медитация; добри взаимоотношения; и развиване на силно чувство за смисъл в живота.
Въпреки че много хора отъждествяват някои от тези стратегии с физическото здраве, мозъкът също е част от тялото и се влияе от същите фактори на начина на живот. В действителност биологичните, психологическите и социалните фактори играят роля за психичното здраве и за здравето на метаболизма.
Тази статия е публикувана първоначално в списание American Essence.