• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 30 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

Германия празнува 31 години Обединение

отЛилия Костова
3 октомври , 2021
Германия празнува 31 години Обединение

Паметник, посветен на всички близки и роднини, разделени заради Студената война. През 30-те години съществуване на стената роднините от Източен и Западен Берлин имат право да се виждат само след разрешение от властите на ГДР и при специални обстоятелства (снимка Патрисия де Паула):

На 3 октомври Германия празнува своя най-нов национален празник – събарянето на Берлинската стена и обединението на Източна и Западна Германия, което ознаменува и края на Студената война. Тогава светът празнуваше и пееше „Вятърът на промяната“ на германската рокгрупа „Скорпионс“ с надеждата за един свят без разделение и омраза. Успяхме ли да го постигнем? За да си отговорим на този въпрос, нека първо проследим цялата хронология по темата „Берлинска стена“.

Нейното изграждане започва през 1961 г. В годините на разделение от 1945 г. икономическата ножица между Германската демократична република под опеката на Съветския съюз и Федерална република Германия със съюзници САЩ, Англия и Франция, се е разтворила широко, и не в полза на комунистическия блок. За тези 16 години над 3 милиона души напускат ГДР в посока Западна Германия и това е по-способната част от населението на държавата – висококвалифицирани инженери, учени, преподаватели, хора на изкуството търсят не просто по-добър живот, те търсят свободата да бъдат себе си без надзора от задушаващата идеология на комунизма. Общото население на ГДР по това време е около 19 милиона души.

Conrad Schuhmann
Конрад Шуман избира, вместо да пази стената, просто да я прескочи в бягство към свободния свят (снимка: Уикипедия)

Съветският съюз изпитва силно безпокойство от тази явна загуба на легитимност на своя режим. Още през 1948 г. Сталин прави опит да умори Западен Берлин от глад, като прекъсва всички пътища към него, а с това и доставките на въглища, на лекарства и на храни за населението му. Тогава отговорът на съюзниците е светкавичен: британци, французи и американци организират въздушен мост, при който на всеки 2-3 минути в Берлин каца самолет, натоварен с жизненоважни продукти. Изнася се и продукция, произведена в обсадения град. Целият свят е съпричастен. Шведски работници събират и изпращат хранителни продукти, въпреки че и в родината им след войната има недостиг на храна. Частни дарения пристигат и от САЩ. Американските самолети пускат „Rosinenbomben“ (бомби от стафиди): парашутчета с шоколади, сладки и стафиди, за да има все пак някаква радост за децата. Въведен е режим на тока – в жилищата той се пуска по два часа сутрин и по два часа вечер. Въпреки това само за един месец в този най-тежък период от Източен към Западен Берлин бягат 2500 души. През май 1949 г. Сталин е принуден да свали блокадата. А през април САЩ и европейските му партньори решават, че трябва да създадат помежду си военен съюз и слагат началото на НАТО.

Именно реакцията на НАТО е най-сериозното опасение на наследника на Сталин Никита Хрушчов когато през 1960 г. с председателя на комунистическата партия в ГДР Валтер Убрихт започват да обмислят ново прекъсване на връзката между Западен и Източен Берлин. Първият им ход е въвеждането на визи за влизане в Източен Берлин. НАТО мълчи. Хрушчов решава, че може да се възползва от неопитността и нерешителността на новия американски президент Джон. Ф. Кенеди и така, макар Убрихт да уверява, че „никой няма намерение да строи стена“ на 13 юни 1961 г., на 15 август границата е затворена и строежът на стената започва. Под претекста, че „иска да защити гражданите си от враждебните действия на реваншистките и военни сили на Западна Германия“, правителството на ГДР спира транспортните връзки между Западен и Източен Берлин с изключение на една спирка на „Friedrichsstraße“. На нея често могат да се видят граждани на Западен Берлин, които си вземат довиждане със своите роднини от другата страна на стената. Спирката става известна като „Замъкът на сълзите“. Още същия ден един от войниците, строящи стената, успява да избяга в Западен Берлин.

Berlin Friedrichstraße
Дълги години „Friedrichsstraße“ е единственото място, където гражданите от Западен Берлин могат да видят роднините си от Източен Берлин (снимка: Уикипедия)

На 24 август 1961 г. се случва и първото убийство при опит за преминаване на границата. Жертвата е 24-годишен мъж. За подсилване на стената веднага е построена още една. На 18 юни 1962 г. при опит за бягство е ранен Петер Фехтер. Той е оставен да умре в ничията земя между двете стени, без никой да му окаже медицинска помощ. При опит за бягство през тези близо 3 десетилетия съществуване на Стената ще загубят живота си 239 души. На 18 юни 1962 г. войникът от ГДР Райнхолд Хун е застрелян от гажданин на Западен Берлин, който помага за бягството на свой приятел. Режимът на ГДР използва убийството като повод за още по-строги репресии срещу гражданите си , за да „ги предпази от западния враг“.

През 1963 г. Западен Берлин радостно приветства Джон Ф. Кенеди. Но всички надежди стената да падне остават напразни. Все пак гражданите на Западен Берлин получават разрешение да посещават най-близките си роднини в Източен Берлин, макар и само при определени условия.

stena stylba
Граждани на Западен Берлин надничат отвъд стената (снимка: Патрисия де Паула)

През 1974 г. стената вече е подсилена с още три. Но това не спира опитите за бягство. Полицията на ГДР продължава да стреля по гражданите си, а за безсърдечните ѝ действия говори случая, при който две деца от Западен Берлин потъват и се удавят в река Шпрее, защото помощта от Западен Берлин не е допусната, нито пък е оказана помощ на децата от страната на Източен Берлин.

На 7 октомври 1977 г. по случай Деня на републиката на „Александерплац“ в Източен Берлин има бунтове срещу стената. Убити са трима младежи.

Последната жертва на стената пада на 5 февруари 1989 г. Това е 20-годишният Крис Гефрой.

berlinskata stena paula
През 70-те стената вече има четири нива, защото гражданите на Източен Берлин измислят всякакви креативни начини да я предолеят (снимка: Патрисия де Паула)

Обявените от Михаил Горбачов по това време „гласност“ и „перестройка“ водят до разхлабване на режима. Гражданите на ГДР масово бягат в Западна Германия през Унгария и посолството на Чехия. Комунистическата партия на Германия решава, че за да не товари партньорите, ще отвори границите. На 9 ноември го обявява говорителят на Политбюро Гюнтер Шабовски. На журналистически въпрос откога това е в сила той отговаря: „Не съм съвсем сигурен, но бих казал: от този момент“. Хиляди граждани на Източен Берлин хукват към стената, полицаите, стъписани от това множество, отварят граничните пунктове и гражданите на Източен и Заяпаден Берлин доживяват щастието градът им отново да бъде свободен и обединен. След по-малко от година става факт и обединението на Германия.

berlinskata stena 1989 dnes 1
Бранденбургската врата в Берлин със стена… и без нея (снимка: Jörg Krauthöfer, BM/morgenpost.de)

И това щеше да е щастливият край на една приказка, ако в Далечния Изток не бе останал един огромен бастион на комунизма. Днес Китайската народна република е най-големият търговски партньор на Германия, наскоро министър председателят Ли Къцян лично благодари на доскоршния канцлер на Германия Ангела Меркел, че е направила толкова много за търговския обмен между двете държави.

След проведените само преди седмица избори Германия ще има нов канцлер. Да се надяваме, че той ще има по-голяма чувствителност за страданията на гражданите в Хонконг, които с репресии са принуждавани да приемат тоталитарния режим на ККП. Да се надяваме също, че при евентуална атака от страна на Китай свободният западен свят би застанал зад Тайван със същата солидарност, която е проявил към обсадения Западен Берлин преди повече от 80 години.

В статията са използвани факти от книгата на германския историк и публицист Фолкер Коп „Дневник от блокадата на Берлин“ и от уебсайта die-berliner-mauer.de

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Снимка на камери Hikvision в мол в Пекин, 24 май 2019 г. (Fred Dufour/AFP via Getty Images)

Изтекли записи повдигат въпроси за сигурността на китайските IP камери

0
0
Мехурчета газ от изтичането на "Северен поток 2" се виждат на повърхността на Балтийско море, близо Дания (Reuters)

Кой стои зад саботажа на „Северен поток“

0
0
Полски войници участват във военните учения на НАТО (Шон Галъп/Getty Images)

Полша: Новата опора на НАТО

0
0
Джордж Сорос на среща на Световната банка и Международния валутен фонд (Chip Somodevilla/Getty Images)

Връзките на Джордж Сорос с медийни организации му осигуряват международно влияние

0
0
Бившият президент Доналд Тръмп на ежегодната Консервативната конференция (CPAC) в  в Националния Харбър, щата Мисури, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Тръмп издава в книга лични писма от бележити личности, включително Ким Чен Ун, Опра Уинфри и Даяна

0
0
Земеделски производители прибират пшеницата на фона на руското нападение срещу Украйна в района на Донбас, Украйна, 13 юли 2022 г. REUTERS/Gleb Garanich

Как войната отрови плодородните почви на Украйна

0
0
Бежанци чакат за транспорт, след като са избягали от Украйна и са пристигнали на граничния пункт в Медика, Полша, 7 март 2022 г. (Markus Schreiber/AP Photo)

Близо 1 милион молби за убежище в ЕС през 2022 г.

0
0
45-ят президент Доналд Тръмп по време на годишната Конференция за консервативно политическо действие (CPAC) в Gaylord National Resort & Convention Center в National Harbor, щата Мериленд, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Доналд Тръмп на ежегодната Конференция на консерваторите: „Това е епична битка“

0
0
Захранващи тръби в петролните рафинерии Ruhr Oel на BP Gelsenkirchen GmbH в Гелзенкирхен, Германия, 8 март 2022 г. (Ina Fassbender/AFP via Getty Images)

Европа е похарчила 800 милиарда евро за борба с енергийната криза

0
0
(Снимка "Приятен ден"/Shutterstock)

Правителството на САЩ следи неваксинираните

0
0
Ракетна установка БМ-21 "Град" обстрелва руски позиции

Китай подпомага войната на Русия в Украйна, според проучвания

0
0
Руският президент Владимир Путин се среща с директора на Службата на Централната комисия по външни работи на Китай Уан И в Кремъл в Москва на 22 февруари 2023 г. (Anton Novoderezhkin/Sputnik/AFP via Getty Images)

Китай и Русия задълбочават стратегическото си и военно партньорство

0
0
Следваща публикация
Ашли Макги, фармацевт от веригата магазини "Safeway" пълни спринцовка с ваксината Pfizer срещу COVID-19 в Калифорния на 1 октомври 2021 г. (Джъстин Съливан/Getty Images)

Проучване: Антителата от ваксините намаляват седем месеца след втората доза

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.