Заместникът на Антъни Фаучи е трябвало да подпише споразумение за поверителност, „съобразено с изискванията на Китай“, преди да се присъедини към екипа на Световната здравна организация в Китай в началото на миналата година, за да събира данни за новия коронавирус. Това разкри имейл, получен от Daily Caller News Foundation (DCNF).
Daily Caller News Foundation (DCNF) е организация с нестопанска цел, която предоставя публични данни от разследванията на професионални репортери.
От датиращия от 15 февруари 2020 г. имейл става ясно, че технически служител на Световната здравна организация (СЗО) е поискал д-р Клиф Лейн да подпише декларация за поверителнст на информацията и конфликт на интереси, одобрен от китайските власти. Д-р Клейн е заместник-директор по клинични изследвания към Националните институти за алергия и инфекциозни болести и заместник на главния специалист по инфекциозни болести в САЩ Антъни Фаучи.
„Този път документите са съобразени с изискванията на Китай, така че не можем да използваме предишните“ – пише до Клиф Лейн техническият служител в седалището на СЗО в Швейцария Мансук Даниел Хан, молейки го да попълни документите за конфиденциалност, включително и за разкриване на конфликт на интереси.
DCNF е получил имейла по съдебен ред, в съответствие със Закона за свободата на информацията (FOIA) на САЩ. Американската консервативна активистка група за разследване на нарушения на държавните служители Judicial Watch завежа съдебен иск от името на DCNF, чрез който са изискани имейлите на Фаучи и Лейн, които се отнасят до Световната здравна организация и Китай.
„Тези нови имейли показват, че СЗО и Националният институт по здравеопазване на Фаучи изрично са се нагодили към китайските комунистически усилия за контрол над информацията за COVID-19“ – заявява президентът на Judicial Watch Том Фитън.
Няма информация какво е било съдържанието на документите за поверителност на Пекин. Това не е било включено в имейлите, предадени от правителството на Judicial Watch и DCNF.
СЗО не отговори на поканата за коментар.
Китайското правителство упражнява строг контрол върху учените, които изследват коронавируса, както в Китай, така и извън него и заглушаваше лекари и журналисти, които се опитваха да алармират обществеността за появата на ККП вируса през декември 2019 г.
Пекин също така забави визитата на екипа на Световната здравна организация, който посети Ухан през февруари 2021 г., за да разследва произхода на епидемията. На 4 януари генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейсус нарече забавянето „разочароващо“.
Екипът замина за Ухан, но учени от мисията се оплакаха, че китайските власти отказват да сътрудничат и да предоставят сурови данни за първите заразени с коронавирус пациенти в Ухан.
Забавянето от страна на Китай бе разкритикувано от администрацията на Байдън, която призова властите да предадат оригиналните данни.
„Те работят върху публикуването на доклад за произхода на пандемията в Ухан, относно който имаме въпроси, тъй като не вярваме, че Китай е предоставил достатъчно оригинални данни за това как е започнало разпространението на пандемията в страната. А в крайна сметка и по целия свят“ – обяви съветникът по Националната сигурност на СЗО Джейк Съливан по време на интервю на 21 февруари.
Източник: The Daily Callar News Foundation