Експертна група по правата на човека от ООН изрази загрижеността си относно „достоверни факти“ за принудително отнемане на органи от страна на китайския комунистически режим от религиозни и етнически малцинствени групи.
Експертите начело със специални докладчици от службата на Върховния комисар за правата на човека на ООН (OHCHR) и членове на работна група за противодесйтвие на произволното задържане изразиха „огромното си притеснение от докладите за „отнемане на органи“, насочено към малцинствени групи – в това число практикуващи духовната система Фалун Гонг, уйгури, тибетци, мюсюлмани и християни – задържани в Китай“ – посочи офиса в изявление.
„Насилственото отнемане на органи в Китай изглежда засяга специфични етнически, езикови или религиозни малцинствени групи, често задържани без обяснение за причините и без издаването на заповеди за арест“ – казват експертите в съвместно изявление. „Ние сме дълбоко загрижени от постъпилите доклади за дискриминационно отношение към затворниците или задържаните, на база техния етнически произход, религия или убеждения.“
Експертите за правата на човека, служещи в ООН не са обвързани с нито едно правителство или организация. Те са независими специалисти, които въз основа на „достоверна информация“ са формирали своето мнение и оценка, че върху някои групи затворници в Китай са извършвани насилствени кръвни изследвания и прегледи на органи без тяхното съгласие. Резултатите от изследванията, които включват ултразвукови тестове и рентгенови снимки, са регистрирани в база данни за източници на живи органи, използвана за съвместимост с потенциални реципиенти – заявяват от офиса на Върховния комисар.
„Според получените сведения, органите, които най-често се отнемат от затворниците, са сърце, бъбреци, черен дроб и очни роговици. Съвсем основателно се очква в такава форма на трафик от медицинско естество да са замесени специалисти от здравния сектор, включително хирурзи, анестезиолози и други медицински лица“ – твърдят експертите.
От офиса на Върховния комисар по правата на човека заявяват, че през 2006 и 2007 г. експерти са повдигали въпроса пред китайските власти и в получения отговор е липсвала важна информация като време за изчакване за трансплантация на орган или данни за донорите на органи.
„В този контекст липсата на конкретни данни и системи за обмен на информация са пречки за успешното идентифициране и защита на жертвите на трафик и ефективното разследване и подвеждане на трафикантите под съдебна отговорност“ – се казва в становището.
„Въпреки че постепенно се развива система за доброволно даряване на органи, продължават да се появяват сведения за сериозни нарушения на човешките права при снабдяването с органи за трансплантации в Китай“ – казват експертите.
От офиса на Върховния комисар за правата на човека на ООН посочват като сериозен проблем липсата на независим контрол над даването на съгласие и разпределянето на органи от затворници или задържани и призоват китайския режим „незабавно да отговори на твърденията за „насилствено отнемане на органи“ и да позволи независим мониторинг от международните механизми за правата на човека“.
Специалните докладчици са част от най-голямата група от независими експерти в системата на ООН за правата на човека. Експертите включват специален докладчик за трафика на хора, специален докладчик по въпросите на малцинствата, специален докладчик за свободата на вероизповеданията и убежденията, и специален докладчик за изтезания и друго жестоко, нечовешко или унизително отношение и наказания.
Първите твърдения, че лица, действащи от името на китайския режим, са премахвали жизненоважни органи от затворници на съвестта, които са починали в процеса на трансплантация, се появиха през 2006 г.
Оттогава в многобройни доклади са представени още доказателства, включително решение на независим трибунал, председателстван от сър Джефри Найс, който преди това е ръководил разследването на бившия югославски президент Слободан Милошевич за военни престъпления.
Британският Китайски трибунал заключи през март 2020 г., че принудителното отнемане на органи се извършва в Китай от години „в значителен мащаб“, като практикуващите Фалун Гонг са „основният източник“ на човешки органи. В доклада на трибунала се отбелязва също, че други малцинствени групи като уйгури, тибетски будисти и християни от домашни църкви също са обект на малтретиране.
Фалун Гонг е духовна практика, която се състои от медитативни упражнения и морални учения, съсредоточени върху истинността, състраданието и търпението. Преди двадесет и две години китайският комунистически режим стартира кампания за ликвидиране на Фалун Гонг и подлага над 70 милиона привърженици на тормоз, задържане, принудителен труд, изтезания и принудително отнемане на органи, които продължават и до днес.