Над 90 процента от евтините стоките, внесени в Европа през 2024 г., са били изнесени от Китай.
Европейският съюз предложи нови мерки за ограничаване на потока от пратки с ниска стойност от Китай, които според служителите са наводнили европейския пазар през последните години.
Европейската комисия, изпълнителният орган на ЕС, публикува предложението в сряда. То е насочено към всички търговци на дребно извън ЕС, но специално споменава бързо развиващите се китайски платформи като AliExpress, Temu и Shein.
Според комисията, поразителните 4.6 милиарда евро (4.79 милиарда долара) стоки с ниска стойност – дефинирани като стоки на стойност под 22 евро (23 долара) и в момента освободени от мита – са били изпратени директно до потребители в ЕС през 2024 г. Тази цифра е двойно по-голяма от отчетената през 2023 г. и повече от три пъти по-голяма от 2022 г. Над 90 процента от тези пратки са с произход от Китай.
„Този експоненциален растеж повдига множество притеснения“, заяви комисията, подчертавайки, че докато потребителите рискуват излагане на „вредни продукти“, европейските продавачи – които се придържат към строгите продуктови стандарти на блока – също се сблъскват с нелоялна конкуренция от нерегулиран внос и фалшиви стоки, продавани чрез онлайн пазари.
Новата стратегия призовава Европейския парламент и Съвета на ЕС – законодателният орган на ЕС – да ускорят предложението за митническа реформа, за която се говори от 2023 г. Ключов елемент от тази реформа би било премахването на митническото облекчение, което в момента се предоставя на пакети със съдържание на стойност под 150 евро (156 долара).
Премахването на този безмитен достъп, който служителите смятат, че е причината за доминацията на китайските търговци на дребно, се очаква да генерира 1 милиард евро годишни данъчни приходи за ЕС.
„Това би било реална промяна, чрез която да се изравнят условията за участниците в електронната търговия“, заяви в изявление Марош Шефчович, комисар по търговията и икономическата сигурност.
Допълнително, комисията предлага митническите власти, които се борят с управлението на огромния обем малки пратки, да наложат такса за обработка. Тази такса би била платена от онлайн платформата или индивидуалния продавач на платформата.
В подкрепа на тези промени, комисията заяви, че ще разпредели допълнителни ресурси на националните митнически власти за инспектиране на по-малките пратки. В момента шест държави-членки на ЕС обработват близо 89 процента от всички внесени стоки, поръчани онлайн в блока.
Предложените мерки са подобни на предприети от Съединените щати, където администрацията на Тръмп предприе стъпки за затваряне на подобна вратичка, позволяващи директни пратки до американски потребители на стойност под 800 долара без данъци или такси.
Във вторник вечерта, Пощенската служба на САЩ (USPS) временно спря входящите пратки от Китай и Хонконг. Въпреки че агенцията не посочи причина за паузата, вероятно тя е въведена, за да позволи на пощенската служба да установи процедура за обработка и начисляване на мита според новата политика.
В сряда USPS заяви, че е възобновила приемането на поща и пратки от Китай и Хонконг, като посочи, че работи в тясно сътрудничество с Митническата и гранична защита на САЩ за „прилагане на ефективен механизъм за събиране на новите китайски тарифи, за да се осигури минимално прекъсване на доставката на пратки.“