На 7 декември Европейският съюз (ЕС) взе решение да установи своя версия на „закона Магнитски“, с който да може да таргетира индивиди и организации, отговорни за нарушения на човешки права, и да ги санкционира.
„Днес ние приехме режим на ЕС за глобално санкциониране при нарушения на човешки права“ – заяви Жозеп Борел Фонтелес – върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност..
„Това е знаково споразумение и първото по рода си. То ще позволи на Европейския съюз да разследват и санкционират сериозни нарушения и потъпкване на човешките права по целия свят“ – написа той в Twitter.
Решението, взето на срещата на външните министри на ЕС в понеделник, ще допълни инструментариума на ЕС за справяне с нарушенията на правата на човека по света, включително в Китай.
„За първи път ЕС се сдобива с рамка, която ще му позволи да подвежда под отговорност лица, организации и органи – включително правителствени и недържавни такива – замесени или свързани със сериозни нарушения на правата на човека и злоупотреби в световен мащаб, без значение къде са се случили“- се казва в прессъобщението на Съвета на ЕС до медиите.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео поздрави ЕС за приемането на новата рамка. „Новите правомощия на ЕС ще насърчават отчетността на злоупотребите с човешки права, ще допълват усилията на САЩ, Великобритания и Канада и ще ни позволят да действаме заедно занапред“ – написа той в Twitter.
Длъжностни лица и парламентаристи от ЕС отдавна призовават за европейска версия на Закона Магнитски, американски закон, който налага на чуждестранни служители, заподозрени в нарушаване на човешки права, забрани за влизане в страната и замразяване на активи.
Тази година поради влошеното положение с правата на човека в Хонконг и Синдзян необходимостта се изостри.
Имаше и призиви към ЕС да наложи санкции на отговорните за жестоките репресии срещу протестиращите в Беларус и отравянето на руския опозиционен лидер Алексей Навални.
В първата си реч за „Състояние на Съюза“ през септември председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подчерта важността на приемането на европейски „Закон Магнитски“, като спомена по-конкретно нарушенията на човешките права на китайския режим.
„Винаги трябва да даваме гласност на нарушенията на човешките права, когато и където и да се случват – било то в Хонконг или с уйгурите“ – каза тя.
По действащите сега спогодби външната политика и политиката за сигурност на ЕС изискват единодушие между всички държави-членки. Политиката на ЕС по отношение на Китай многократно е била блокирана от някои малки страни от ЕС, като Гърция, Унгария и Португалия, които могат лесно да бъдат разклатени от влиянието на Пекин.
През май Жозеп Борел Фонтелес обвини Пекин, че „се възползва“ от разногласията между страните членки на ЕС. Ето защо Фон дер Лайен настоя прилагането на рамката да се гласува от държавите-членки с квалифицирано мнозинство, което ще попречи на отделна държава-членка да блокира действията на целия Съюз в областта на правата на човека.
Никол Хао допринесе за този репортаж.