• За нас
  • Пишете ни!
сряда, 2 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Европа

ЕС се пробужда за заплахата от Китайската комунистическа партия

отЕлла Киетлинска
6 юли , 2020
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео говори по време на пресконференция в Държавния департамент във Вашингтон он 24 юни 2020 г. (Mандел Нган/AFP/Getty Images)

Американският държавен секретар Майк Помпео говори по време на пресконференция в Държавния департамент във Вашингтон на 24 юни 2020 г. (Снимка на MANDEL NGAN / POOL / AFP чрез Getty Images)

Европейският съюз и САЩ ще защитават заедно свободата и демократичните идеали

Европейският съюз търси партньорството на Съединените щати, за да защитават общите идеали и интереси в рамките на трансатлантическата общност срещу Китай.

Държавният секретар на САЩ Майк Помпео обяви на 25 юни, че Съединените щати са приели предложението, направено от върховния представител на Европейския съюз по външната политика и сигурността Джозеп Борел, да се започне диалог между САЩ и Европейския съюз по въпросите на Китай. Той ще се занимае със заплахата, която представлява Китайската комунистическа партия (ККП).

Помпео изрази надежда, че тази инициатива за запазване на „нашите свободни общества, просперитет и бъдеще“ ще стартира в следващите няколко седмици и ще продължи известен период от време.

„Противопоставяне на заплахите, които носи ККП, не означава, че държавите „трябва да избират между бизнес и конфронтация с Китайската комунистическа партия“ – каза Помпео. Както САЩ, така и ЕС имат голям търговски стокообмен с Китай. „Това е пазар с над един милиард души- посочи Помпео. – Но правилата, по които се осъществява търговията с тях, трябва да бъдат реципрочни и справедливи.“

„Китай също се нуждае от пазари“ и също „има нужда от достъп до познанията и технологиите на Запада“, посочи още той. Но в същото време двете общности от двете страни на Атлантика „вече не позволяват на Китайската комунистическа партия да диктува правилата, сроковете и условията на тези взаимоотношения, когато те не са честни и почтени спрямо нашите народи.“

Помпео посочи за пример нелоялните търговски практики на ККП с кражбата на интелектуална собственост от Германия и европейски други държави, както и от САЩ.

„Трудолюбивите германски граждани са създадали тази интелектуална собственост, работили са усилено за нея, изградили са ѝ защита в своята система. А китайците идват и просто я крадат“ – заяви Помпео. Съединените щати поискаха от ККП да спре кражбата и на американска интелектуална собственост.

Той също така допълни, че просперитетът на трансатлантическия свят до голяма степен зависи от защитата на интелектуалната собственост.

GettyImages london shanghai stock connect 1150363245
Британският финансов министър Филип Хамънд (в центъра) и китайският вицепремиер Ху Чунхуа (вдясно от него) приветстват създаването на борсова връзка между фондовите борси в Шанхай и Лондон
(снимка: Хенри Никълс/AFP/Getty Images)

Помпео отбеляза, че Китай има достъп до западния капитал, какъвто западните държави нямат до китайските капиталови пазари.

„В основата на по-нататъшното развитие на нашите взаимоотношения трябва да бъдат спазването на правилата и тяхната реципрочност, за да можем да постигнем реално ниво на партньорство” – каза през месец юни председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен след срещата на високо ниво между Европейския съюз и Китай.

„Взаимоотношенията и сътрудничеството с Китай са възможност и необходимост. Но трябва да признаем, че ние не споделяме едни и същи ценности, политически системи или многостранен подход. Ние ще се ангажираме по прозрачен и сигурен начин, като категорично защитаваме интересите на Европейския съюз и твърдо отстояваме нашите ценности“ – заяви по време на срещата действащият председател на Европейския съвет Шарл Мишел.

Списание „Форбс“ докладва, че през 2019 г. Китай е на трето място като търговски партньор на САЩ, с което губи водещата си позиция от последните няколко години.

По данни на Бюрото за преброяване на населението на САЩ износът на САЩ за Китай през 2019 г. е в размер на 106 милиарда щатски долара, докато вносът от Китай е в размер на 452 милиарда щатски долара.

През 2019 г. Китай е третият по големина партньор на ЕС за износ на стоки, в размер около 222 милиарда щатски долара, и най-големият партньор на ЕС за внос на стоки, с размер около 407 милиарда щатски долара, сочат данни на Европейската комисия.

Заплахи от страна на ККП

Майк Помпео изброи няколко заплахи от китайския комунистически режим, които са предизвикателство за свободните общества.

Една от тях е нарушаването на международни ангажименти от страна на Китайската комунистическа партия, включително такива към Световната здравна организация, Световната търговска организация, Организацията на обединените нации и към гражданите на Хонконг.

На 30 юни 2020 г. китайският режим наложи нов Закон за националната сигурност на Хонконг, грубо нарушавайки принципа „Една държава – две системи“, според който хонконгската политическа, юридическа и финансова инфраструктури функционират отделно от тези на континентален Китай.

Законът нарушава обещанията, дадени от самия Китай на Хонконг, в съответствие с Китайско-британската съвместна декларация, която е регистриран в ООН международен договор.

Хищнически икономически практики, като принуждаването на държави да използват 5G услуги, предоставени от китайската компания Huawei, която е инструмент за шпиониране в ръцете на Китайската комунистическа партия, са заплаха за човешките свободи и правото на поверителност.

Помпео отбеляза, че нарушенията на европейския суверенитет от страна на ККП, „включително опитите за оказване на натиск върху компании като HSBC“, също се считат за заплаха.

GettyImages 1211131186
Пешеходците с предпазни маски минават покрай клон на банка HSBC в Хонконг на 28 април 2020 г. (Антъни Уолъс/AFP/Getty Images)

Мултинационална корпорация HSBC (Hong Kong Shanghai Banking Corp.), която се намира в Лондон и оперира в Хонконг, подкрепи Закона за национална сигурност, който Пекин наложи на Хонконг. Този ход предизвика критика от страна на правителствата на САЩ и Обединеното кралство, защото подкрепя смазването на политическата опозиция в Хонконг. Той предизвика критика и от страна на ККП заради неохотната и забавена подкрепа към Закона за сигурност, както и заради предишните усилия на банката за сътрудничество със САЩ.

Помпео обсъди и шокиращото нарушаване на човешките права в Китай. По данни, изнесени в Доклада за религиозната свобода през 2019 г. на Държавния департамент на САЩ, китайският режим затваря религиозни малцинства в съвременни концентрационни лагери, убива затворници на съвестта, за да извлича органите им и да ги продава за трансплантации, преследва правозащитни адвокати, които защитават продемократични дисиденти, активисти от домашни християнски църкви, последователи на духовната практика Фалун Гонг и критици на правителството. Практикуващите Фалун Гонг са обект на изключително жестоко преследване в ръцете на китайския режим.

Помпео посочи, че Китай също така се въвлича в провокативни военни действия, като „агресия в Южнокитайско море, смъртоносната конфронтация на границата с Индия, непрозрачна ядрена програма и заплахи срещу мирни съседи.

Може ли ЕС да застане срещу ККП?

Помпео заяви, че ЕС и САЩ първо трябва да постигнат взаимно разбирателство относно основните факти, които съставляват тази заплаха, след което и двете страни могат да започнат да предприемат действия.

Държавният секретар предрича, че ще има различни мнения по въпроса, особено сред бизнес средите. Ще има такива, които няма да искат да се изправят срещу ККП, защото извличат печалби от Китай и ще приемат да правят бизнес с него, следвайки наложените от ККП условия.

„Аз не приемам този аргумент. Не съществува компромис между свобода и авторитаризъм“ – заяви Помпео.

Помпео вярва, че европейците имат достатъчно мотиви, за да изискат от ККП взаимност и справедливо отношение. Те не бива да се огъват пред ККП само защото Китай е пазар на милиард потребители.

GettyImages 1216626846
Продемократичен демонстрант размахва британския колониален флаг по време на „Обяд с теб“ митинг в шопинг мол в търговския център на Хонконг на 1 юни 2020 г. (Айзък Лоурънс/AFP/Getty Images)

Страните от Г-7 вече осъдиха китайския Закон за национална сигурност, наложен в Хонкног. Великобритания категорично се противопостави на опита за подкопаване на хонконгската автономия.

Създаден бе Междупарламентарен алианс за Китай от законотворци от двете страни на Атлантическия океан, с цел да промени начините, по които демократичните държави си партнират с Китай.

Помпео отбеляза, че Чехия е поела лидерство в насърчаването на държавите да позволят достъп само на надеждни 5G доставчици на услуги и снабдители в своите мрежи.

„Съединените щати не принуждават Европа да избира между свободния свят и авторитарната идеология на Китай. Китай обаче държи да налага своя авторитаризъм на демократичните държави”, каза Помпео.

Как „Епок Таймс“ сме различни от други медии?

„Епок Таймс“ е най-бързоразвиващата се независима медия в Америка. Ние сме различни от останалите медийни организации, защото не се влияем от никое правителство, корпорация или политическа партия. Нашата единствена цел е да поднесем на читателите си достоверна информация и да бъдем отговорни пред обществото. Ние не следваме нездравословната тенденция в настоящата медийна среда, повлияна от дневния ред. Вместо това, ние прилагаме като водещи нашите принципи на Истина и Традиция.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Нарастват въпросите около смъртта на студент по медицина, който разкри търговия с органи в китайска болница

Съмнително самоубийство на студент по медицина, обвинил китайска болница в търговия с органи

0
0
unnam6ed

Нови протести в София срещу въвеждането на еврото

0
0
Яйца по панагюрски звездев

Яйца по панагюрски с кисело мляко

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0

Свързани Публикации

3d rendering gas cylinder

Енергийната трансформация на ЕС: Европа плаща повече за по-малко енергийни ресурси

0
0
Белград спря износа на оръжия след като Русия заяви, че сръбски оръжия са стигнали до Украйна

Белград спря износа на оръжия, след като Русия заяви, че сръбски оръжия са стигнали до Украйна

0
0
7mcmantah5 v23 ax s2048 801x534 2

Нова цел на НАТО: страните членки ще дават 5 процента за отбрана – не всички участват

0
0
ЕС ограничава китайските компании при участие в търгове за медицинска апаратура

ЕС въвежда ограничения за китайски фирми при участие в търгове за медицинска техника

0
0
Британските депутати гласуваха за декриминализиране на аборта до момента на раждане

Британските депутати гласуваха за отмяна на наказателната отговорност при аборт до момента на раждане

0
0
3d rendering gas cylinder

Енергийната трансформация на ЕС: Европа плаща повече за по-малко енергийни ресурси

0
0
image-5850726

Стратегическа победа: Русия поема контрол над най-перспективното литиево находище в Украйна

0
0
image 2025 06 28 212512284

Радев от Панагюрище: Твърденията за прием на еврото без поскъпване са подигравка с хората

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Следваща публикация
Човешки мозък, част от колекция от над 3000 мозъка в психиатричната болница в Дюфел, Белгия, 19 юли 2017 г. (Ив Херман / Ройтерс)

Учени предупреждават: COVID-19 уврежда мозъка

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria