Европейската комисия иска да предложи промени в бюджета на ЕС, за да може да подкрепи по-добре държавите членки. Подготвя се и финансов пакет за икономиката. Канцлерът Меркел се изказа в подкрепа на използването на спасителния еврофонд ESM.
Председателката на европейската комисия Урсула фон дер Лайен иска да представи ново предложение за бюджета на ЕС заради кризата с коронавируса. Комисията иска да промени планирания бюджет, за да се справи с последствията от кризата, предизвикана от коронавируса, каза фон дер Лайен на 28 март. Част от инициативата ще е финансов пакет за икономиката, с който трябва да се осигури „стабилността на Евросъюза чрез солидарност и отговорност“.
През февруари на срещата на върха в Брюксел 27-те държави членки не постигнаха съгласие за бюджета на ЕС до 2027 г. На 26 март лидерите на държавите членки направиха видеоконферентна връзка, за да обмислят нови помощи за най-слабите във финансово отношение държави, заради продължаващата криза с вируса. Но до резултат така и не се стигна.
Срещата на върха реши, че финансовите министри от еврозоната би следвало да подготвят предложения, в чието дискутиране да се включи и еврокомисията. „Готови сме да предложим подкрепа“ – заяви фон дер Лайен на 28 март.
Бундесканцлерът Ангела Меркел (CDU) се изказа в подкрепа на използването на спасителния еврофонд ESM, за да бъdат подкрепени в кризата с коронавируса държавите с и без това голям бюджетен дефицит. Т.нар. „корона бондове“, за които се застъпват Франция, Италия и други държави от ЕС се отхвърлят от немското правителство; председателят на „Зелените“ Роберт Хабек обаче подкрепя тази позиция.
Зелените: Дълговете на държавите от ЕС трябва да станат общи
„Аз съм за общите европейски облигации. Икономически силни държави като Германия трябва да помогнат на онези, които сега са в беда“ – каза Хабек пред Welt am Sonntag.
В интерес на немската икономика е Италия да преживее тази криза. Германия печели главно от износ и това може да продължи единствено ако икономиките на силно засегнатите държави не потънат.
На въпрос дали иска дълговете на всички държави от ЕС да станат общи, Хабек отговори: „Дълговете, които Европейската централна банка поема в своя баланс, вече са общи, просто никой не поема отговорността политически. Общите бондове биха били един по-демократичен и прозрачен път към по-стабилна Европа. Те биха били ясно политическо решение.“
Поемането на общи дългове според него е трябвало да се случи още след финансовата криза през 2011 г. „Разочароващо е, че при последните си разговори европейските финансови министри отново се стреснаха от тази перспектива. Наистина не разбирам г-н Шолц и г-жа Меркел.“ (afp/dts)