От проследяването на заподозрени за терористичните атаки в Париж през 2015 г. до борбата с екстремисти в региона на Сахел в Африка, вече повече от век кучетата са верни помощници на френските войници, полицаи и спасителни екипи в спасяването на човешки животи.
В знак на признание към четириногите партньори тази седмица Франция откри мемориал в чест на всички „граждански и военни кучета герои“. Той включва скулптура на френско-колумбийския художник Милтон, изобразяваща войник от Първата световна война и неговото куче, сгушени заедно.
Паметникът се намира пред сградата на кметството в Сюип, част от регион в Североизточна Франция, в който са се водили големи сражения по време на Първата световна война. С поставянето му се прави признание за важната роля на кучетата в американските и европейските армии по онова време.
В Сюип се намира и най-големият военен развъдник в Европа, където членовете на 132-ри пехотен полк на френската армия обучават кучета за военна служба. Понастоящем полкът се състои от 650 военнослужещи и 550 кучета.
Паметникът в чест на кучетата герои е инициатива на френския киноложки клуб „Сентрал Канин“. Животните от армейския полк присъстваха на церемонията по откриването на паметника в четвъртък, носейки военните си медали.
„Това е много важно признание, защото кучетата, изпълняват мисии също като хората, с разликата, че не могат да изразят мнението си. Така че според мен е справедливо да дадем на тях медалите“, казва Йоан, адютант в бойно подразделение. От съображения за сигурност, свързани с военния им статут, той и другите членове на подразделението могат да бъдат идентифицирани само с първите си имена.
Полкът в Сюипс подготвя кучета за бойни зони, където те ще имат за задача да откриват и преследват потенциален враг. Някои от тях са обучени и да откриват експлозиви и наркотици. Всяко куче е свързано с даден войник.
Йоан, който е член на полка от 12 години, сега е в двойка с холандска овчарка на име Наски. Той не е губил куче в бой, но има колеги, които са загубили своите. „Това е от огромно значение от психологическа гледна точка и много трудно за водача. Но в тези моменти ние поемаме върху себе си тежестта да продължим и когато кучето вече не е с нас, ние все още сме пехотинци и трябва да можем да продължим мисията си“, казва той.
Новобранците от полка участват във френски операции в чужбина, включително в региона на Сахел в Африка, Западна Африка и Близкия изток. Освен това те са изпращани на вътрешни мисии и на работа във френските територии в чужбина, като например борба с трафик на злато във Френска Гвиана.
Кучетата определяни за обучение се набират в някои случаи, когато са малки кученца, но в повечето те са на 18-месечна възраст. Много от тях идват от Франция, а други – от Нидерландия, Германия и страните от Източна Европа.
Те преминават през поредица от тестове, за да се види дали са буйни и хапят, дали искат да играят и дали се плашат лесно в стресова среда. Най-важното качество, което се изисква е смелостта, казват войниците от полка.
„Използваме много от обонянието, зрението и физическите им способности. Ето защо имаме много белгийски и немски овчарки, кучета, които могат да тичат, които издържат на топлина и студ“, обяснява членът на кучешкото звено Одри. „Те са много добри работни кучета.“
Когато вече не могат да изпълняват задачите си, кучетата се пенсионират. Одри планира да задържи партньора си Муки у дома, когато му дойде времето. Тя обяснява, че „водачите са тези, които най-добре могат да изберат семейства“ за пенсионираните кучета. „Като водачи на кучета се опитваме да направим това по най-добрия начин… в зависимост от кучето и характера му. Някои кучета могат да имат и посттравматично стресово разстройство“, казва тя.
По време на Първата световна война във Франция е създаден първият отдел за обучение на кучета за активна служба. През 1914-1918 г. по военните фронтовете те търсят ранени войници, предупреждават часовия и носят съобщения, храна и боеприпаси.
На церемонията в четвъртък във Франция беше отдадена почит на Дизел – полицейско куче, убито при акция срещу организатора на атентатите в Париж през 2015 г., и на Лек – куче от френската армия, убито от екстремист в Мали през 2019 г.