Getting your Trinity Audio player ready...
|
Германия и Кения подписаха споразумение за наемане на квалифицирани и полуквалифицирани кенийски работници за германския трудов пазар
Германският канцлер Олаф Шолц и кенийският президент Уилям Руто подписаха на 13 септември в Берлин споразумение за улесняване наемането на квалифицирани и полуквалифицирани кенийски работници, които да живеят и работят в Германия.
Сделката, наречена Цялостно споразумение за миграция и мобилност между Кения и Германия, не уточнява броя на кенийските работници, които ще бъдат въведени в най-голямата европейска икономика, но експерти, цитирани от германската новинарска медия Deutsche Welle, посочват, че страната има недостиг на работна ръка, който би могъл да бъде задоволен чрез внос на около 400 000 квалифицирани имигранти всяка година.
Споразумението установява цялостна рамка за сътрудничество между Германия и Кения в ключови области като трудова мобилност, чиракуване, обучение на студенти и заетост. То също така съдържа разпоредби за връщане и обратно приемане на кенийски работници в тяхната страна, като същевременно улеснява депортирането на кенийци, които са в Германия без законно разрешение.
„Това споразумение може да ни помогне да компенсираме недостига на квалифицирани работници,“ каза Шолц на церемонията по подписването в Берлин в петък. „От друга страна, споразумението предвижда ефективни процедури за връщане на тези, които са дошли при нас от Кения, но нямат или не могат да придобият право на престой тук. Те сега могат да се върнат у дома по-лесно и бързо.“
В изявление, публикувано в социалните медии в събота, президентът на Кения изрази оптимизъм относно сделката, признавайки подкрепата на Германия и подчертавайки ангажимента на Кения да отговори на трудовите изисквания на Германия.
„Споразумението предоставя различни пътища за кенийците да се обучават и работят в Кения и Германия,“ заяви той. „Ние напълно осъзнаваме трудовите изисквания на Германия и наличния талантлив и квалифициран кенийски трудов ресурс. Като правителство сме ангажирани да гарантираме, че тези в сферата на трудовата миграция са лицензирани, етични лица, които няма да се възползват от кенийците търсещи работа. Ще се придържаме към най-добрите международни практики за трудова миграция.“
Сделката позволява на кенийските работници, вече намиращи се в Германия с одобрени работни места, да удължават временните си разрешения за пребиваване. Също така, кенийците ще получават дългосрочни визи за обучение или професионално обучение, с възможност за удължаване на престоя им с две години за образователни цели и възможност за допълнителни удължавания.
Германия вече е подписала подобни споразумения с Индия, Грузия и Мароко.
Трудовото споразумение бе сключено, докато Кения се бори с висока младежка безработица, а Германия води продължаващи дебати относно миграцията и убежището.
Последователни правителства в Берлин са позволили на голям брой търсещи убежище да се установят в Германия през последните години, ход, който се е сблъскал с известна опозиция от страна на избирателите и е довел до нарастване на популярността на дясната партия Алтернатива за Германия, която е критична към масовата имиграция.
Алтернатива за Германия постигна историческа победа на изборите в източната германска провинция Тюрингия в началото на септември и завърши на близко второ място след центристко-дясната Християндемократически съюз (ХДС) в съседна Саксония. По-рано през юни Алтернатива за Германия постигна силно второ място на изборите за Европейски парламент.
В страна, където политиката е била управлявана от центристи от края на Втората световна война, победата на партията в Тюрингия и силното й представяне в Саксония бяха шок за някои германци и приветствана промяна за други.
Алтернатива за Германия заема консервативни позиции, подчертавайки традиционните семейни ценности, националния суверенитет и културното опазване срещу възприеманите заплахи от европейската интеграция и ислямизацията. Партията се застъпва за строга гранична сигурност и експулсиране на нелегалните имигранти.
Германските избиратели ще решат за своите национални лидери на федерални избори следващата година.
Reuters и The Associated Press допринесоха за този репортаж.