Германското външно министерство заяви, че неговият персонал е бил изложен на „риск“ от страна на Китай, докато е участвал във военна операция срещу хутските бунтовници.
Германия повика китайския посланик, след като неин военен самолет беше прицелен с лазер по време на операция на ЕС в Червено море.
„Излагането на риск на германския персонал и нарушаването на операцията е напълно неприемливо“, заяви германското външно министерство в социалната платформа X на 8 юли.
„Китайската армия използва лазер, насочен към германски самолет в рамките на операция на ЕС.“
Министерството не уточни кога точно се е случило това.
То добави, че китайският посланик е бил привикан във вторник.
Германското външно министерство заяви, че самолетът е участвал във военна операция на ЕС в Червено море.
Операция „Aspides“ беше стартирана през февруари в резултат на нападенията на хутите срещу морския транспорт и се фокусира върху морската сигурност в Червено море, както и в Индийския океан и Персийския залив.
Китайската Народна освободителна армия има от 2017 г. оперативна база в Джибути (малка държава в Африканския рог), разположена на южния вход на Червено море.
Според доклад на американския Конгрес, публикуван тази година за ангажимента на Пекин в Джибути, сделката на Китай с Джибути включва 10-годишен договор за наем на стойност 20 млн. долара годишно. Съоръженията могат да настанят няколко хиляди служители.
Министерството на отбраната на САЩ също съобщи, че Китай се е опитал да ограничи въздушното пространство над своята база.
Американски служители съобщиха за няколко случая през 2018 г., когато лазери, насочени от базата към американски военни самолети, причиниха наранявания на очите на пилотите. Китай отрече тези твърдения.
На фона на нарастващото напрежение в Червено море с участието на Китай и западните сили, Израел засили атаките срещу хутски цели в Йемен.
Израел атакува хутски цели, включително три пристанища и електроцентрала, в Йемен рано на 7 юли, според Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ).
Поразени бяха пристанищата Ходейда, Рас Иса и Салиф, както и електроцентралата Рас Кантиб, според ЦАХАЛ. Това е първият случай, в който Израел атакува цели в Йемен от почти месец насам.
Хутите, които контролират по-голямата част от Йемен, обстрелват Израел и кораби в Червено море от началото на конфликта между Израел и Хамас в Газа през 2023 г. Терористичната организация твърди, че това е в солидарност с палестинците.
Известни още като Ансар Аллах, хутите са заидско шиитско движение, което през 2014 г. свали международно признатото правителство на Йемен от столицата Сана. Понастоящем те контролират територия, обхващаща около 80 % от страната, в която живеят 32 млн. души.
Гай Бърчол допринесе за този материал.