Getting your Trinity Audio player ready...
|
Говорейки пред централата на организацията, Франк-Валтер Щайнмайер заяви, че Германия ще се стреми да бъде „гръбнакът на конвенционалната отбрана в Европа“
Германският президент Франк-Валтер Щайнмайер заяви на 28 април, че НАТО може да разчита на Берлин да увеличи приноса си за отбраната на Европа.
Говорейки на церемония в централата на НАТО в Брюксел по повод 70-годишнината от присъединяването на Западна Германия към алианса, Щайнмайер се стреми да разсее опасенията относно бъдещето на организацията.
„Днес, когато войната на Путин срещу Украйна бушува с пълна сила и когато Съединените щати оказват силен натиск върху европейските си съюзници, Германия се намира в решаваща позиция“, каза той.
„Разбрахме посланието, можете да разчитате на нас. Ще се стремим да направим Германия, както военната й сила, така и инфраструктурата й, гръбнакът на конвенционалната отбрана в Европа.“
В голяма промяна за Германия, която традиционно се гордее със строгата си фискална дисциплина, Берлин одобри планове за огромно увеличение на разходите, докато Фридрих Мерц се готви да встъпи в длъжност като нов канцлер на Германия през май.
Фискалният план включва 500 милиарда евро за специален фонд за инфраструктура и планове за премахване на разходите за отбрана от вътрешните правила, които ограничават заемите.
„Досега всеки крайъгълен камък за Германия, всеки повратен момент към по-добро, е бил по някакъв начин момент на въздържаност, на вграждане, на превръщане в част от нещо по-голямо, НАТО например, Организацията на обединените нации, Европейският съюз“, каза Щайнмайер, който е президент от 2017 г.
„Но приливите се обърнаха. Путин върна войната на този континент. Днес една зле въоръжена Германия е по-голяма заплаха за Европа, отколкото една силно въоръжена Германия.“
Увеличението на разходите за отбрана от страна на Берлин беше предизвикано от нарастващите опасения в Европа, че континентът вече не може да разчита изцяло на Съединените щати за своята отбрана, след критики от президента Доналд Тръмп и високопоставени членове на неговата администрация.
Западна Германия се присъедини към НАТО през 1955 г. по време на Студената война. Източна Германия стана част от алианса след обединението на Германия през 1990 г.
Щайнмайер, който е държавен глава, но не и глава на правителството, направи тези коментари в същия ден, в който Мерц назначи директора на комунални услуги Катерина Райхе за свой вероятен икономически министър и съюзника си Йохан Вадефул за външен министър, като част от първите назначения.
Консерваторите на Мерц, които водеха в изборите през февруари, постигнаха коалиционно споразумение с лявоцентристката Социалдемократическа партия (СДП) по-рано през април и в момента са в процес на формиране на ново правителство.
Обсъждайки широкомащабните вносни мита на Тръмп, Мерц заяви на среща на партията си: „Ще предложим на Съединените американски щати, че би било най-добре, ако стигнем до нулеви митнически такси за всички обмени на стоки.“
Коалиционното споразумение даде на Християндемократите (ХДС) на Мерц министерствата на икономиката и външните работи, на баварската им сестринска партия Християнсоциален съюз (ХСС) – министерството на вътрешните работи, а на СДП – министерствата на отбраната и финансите.
Ако членовете на СДП одобрят договора, долната камара на германския парламент ще се събере на 6 май, за да избере Мерц за канцлер.
В това гласуване той ще се нуждае от мнозинство от всички членове на Бундестага, за да бъде избран. Предложената коалиция обаче има относително скромно мнозинство, държейки 328 от 630-те места в Бундестага.
През април Германия също така изпрати първата си постоянна чуждестранна военна мисия след Втората световна война, когато изпрати войски в Литва като част от по-широките усилия за повишаване на готовността на НАТО.
Бригадата ще се състои от около 5000 души военен персонал и 2000 превозни средства. Трите участващи звена включват механизиран батальон, танков батальон и допълнителни бойни и поддържащи елементи, които ще се обединят с многонационална бойна група.
Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви в изявление, че разполагането бележи исторически повратен момент за алианса НАТО и ролята на Германия в него.
„С тази готова за бой бригада ние поемаме лидерска отговорност в рамките на алианса тук, на източния фланг на НАТО“, каза той.