• За нас
  • Пишете ни!
вторник, 1 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

Германски военни кораби преминават през Тайванския проток за първи път от 22 години

отЕкип на The Epoch Times
2 октомври , 2024
Германски военни кораби преминават през Тайванския проток за първи път от 22 години въпреки възраженията на Пекин

Моряци от германска военноморска фрегата се подготвят за отпътуване за мисия във Вилхелмсхафен, Германия, на 8 февруари 2024 г. Дейвид Хекер/Getty Images

Една германска фрегата и кораб за снабдяване участваха миналия месец в учения с глобални съюзници в Индо-Тихоокеанския регион. Двата германски военни кораба са минали към Индонезия през Тайванския проток въпреки възраженията на Пекин. Това е първият път от 22 години насам, когато германски военни кораби преминават през спорните води между Китай и Тайван.

Германският министър на отбраната Борис Писториус потвърди транзита на 13-ти септември на пресконференция, като заяви, че фрегатата на германския флот „Баден-Вюртемберг“ и спомагателния кораб „Франкфурт на Майн“ плават към Тайванския проток. Писториус каза, че „международните води са международни води“ и че транзитът през Тайванския проток е в съответствие с международното право.

Министерството на националната отбрана на Тайван потвърди, че германските военни кораби са преминали през Тайванския проток на 13-ти септември. Министърът на отбраната Уелингтън Ку заяви, че тайванските военни са следили отблизо дейностите във въздуха и водата около Тайван, когато транзитът се е осъществил сутринта.

Германските военни кораби участват в учения в Индо-Тихоокеанския регион заедно с флотите на Франция, Индонезия, Италия, Япония, Малайзия, Сингапур, Филипините и Съединените щати. Те са посетили Япония и Южна Корея.

Тайванският проток, воден път, който разделя Китай от Тайван, е ключов международен морски маршрут, през който преминава около половината от световните контейнерни кораби.

Въпреки че свободата на корабоплаване в международни води е защитена от Конвенцията на ООН по морско право, Китайската комунистическа партия (ККП) твърди, че има юрисдикция над пролива, защото той е част от изключителната икономическа зона на Китай. ККП отрича и суверенитета на Тайван. Правителството на Тайван категорично възразява срещу претенциите на Китай и казва, че само жителите на острова могат да решават бъдещето си.

През последните години военните на ККП често разполагат военни самолети и бойни кораби за провеждане на военни учения в Тайванския проток и околното морско и въздушно пространство, за да упражняват военен натиск върху Тайван.

Докато германските кораби бяха акостирали в пристанището Инчеон в Южна Корея на 6 септември, командирът на германската флота контраадмирал Аксел Шулц отказа да потвърди дали корабите ще преминат през Тайванския проток по пътя си от Южна Корея към Югоизточна Азия, позовавайки се на съображения за оперативна безопасност.

„Безопасните и сигурни морски пътища, особено от Югоизточна Азия, както и към Европа и Америка, са предпоставка за просперираща икономика на всички наши държави“, каза Шулц за целта на операцията.

Говорителката на Министерството на външните работи на ККП Мао Нин каза на 9-ти септември, че Пекин „решително се противопоставя на провокацията и застрашаването на суверенитета и сигурността на Китай от съответните страни в името на свободата на корабоплаването“.

Председателят на Комисията по външни работи на германския парламент Михаел Рот критикува възражението на китайския режим срещу плана на германските военни кораби да преминат през Тайванския проток в социалната платформа X на 9-ти септември.

„Ние подсилваме свободата на корабоплаване и стабилността в стратегически важен за нас регион. … Транзитът не е провокация“, пише Рот в публикацията. „Ние сме за мир и сигурност в Тайванския проток и се противопоставяме на всякакви едностранни и насилствени промени на статуквото от страна на Китай. Погрешно е да се мисли, че снизходителността ще накара Китай да преосмисли поведението си.“

Повишено военно присъствие

Чун Чи-тун, помощник-изследовател в Института за национална отбрана и изследвания на сигурността на Тайван, заяви пред The Epoch Times, че откакто срещата си на върха през 2021 г. G7 направиха първото си изявление по темата, подчертавайки важността на мира и стабилността в Тайванския проток, „Германия демонстрира загрижеността си за мира и стабилността в Тайванския проток с конкретни действия, не само с думи“.

Както Тайван, така и Китай са важни търговски партньори на Германия. Китай има огромен пазар, докато напредналата индустрия за полупроводникови чипове на Тайван е необходима за икономическото развитие на Германия. Германия, заедно с други западни страни, наскоро увеличи военното си присъствие в Индо-Тихоокеанския регион.

Според Чун Германия е най-приятелски настроена към Китай сред страните от Европейския съюз. „Този път германският военен кораб умишлено премина през Тайванския проток, което е изявление, показващо затоплянето на отношенията между Германия и Тайван“ посочи той. „То е в пряка връзка с ангажимента на тайванската компания за производство на полупроводници TSMC да създаде фабрика в Германия с подкрепата на германското правителство в началото на август. Министър-председателят на Германия и други важни служители присъстваха на събитието.“

Според Чун заявлението на Германия за правото на свободно корабоплаване е „за предотвратяване на възникването на война в Тайванския проток и за предотвратяване на блокирането на Тайван от ККП, защото това е тясно свързано с интересите на Германия.“

Той каза, че германските военни кораби, участващи в съвместните учения от Източна Азия до Югоизточна Азия, „специално са избрали да преминат през Тайванския проток, за да покажат връзката между сигурността в Източнокитайско море, Тайванския проток и Южнокитайско море.“

Американски военни кораби са преминали през Тайванския проток четири пъти тази година.

Опасения за нахлуване

Шу Сяо-Хуан, асоцииран изследовател в Института за национална отбрана и изследвания на сигурността на Тайван, заяви пред The Epoch Times, че ако Китай нахлуе в Тайван, Съединените щати може да се намесят директно, докато е малко вероятно Германия или други страни от G7 да изпратят сухопътни войски.

„Ако възникне военен конфликт, от съюзниците на Тайван в Индо-Тихоокеанския регион американската армия е най-способна да се справи с него, докато другите държави ще оказват подкрепа по различни начини“, каза той.

Шу посочи, че транзитът на германските военни кораби през Тайванския проток е по-скоро „политическо изявление“, отколкото индикация за пряко военно участие в потенциална война.

Чун отбеляза, че Вашингтонската декларация на НАТО изрази загриженост за сигурността в Индо-Тихоокеанския регион и че е предприела конкретни действия за намеса в делата на Индо-Тихоокеанския регион.

„Тъй като напрежението между Съединените щати и Китай се увеличи, намесата на НАТО в сигурността на Индо-Тихоокеанския регион ще продължи да се разширява. Това със сигурност ще има сериозно въздействие върху отношенията между Китай и ЕС и също така ще увеличи потенциала за конфликт между ЕС и Китай“, каза той.

Луо Я и Reuters допринесоха за настоящия материал.

ВИЖТЕ СЪЩО
china airjet
ККП наема западни военни летци в подготовка за война с Тайван
сблъсък между брегови патрулни кораби на Китай и Филипините
Нови сблъсъци между Китай и Филипините в Южнокитайско море
hongkong dollar banknote 1
Най-големият китайски научен център във Великобритания е финансиран от дарител, свързан с ККП
image 2024 09 25 121309744
Япония изрази сериозно безпокойство, след като китайски самолетоносач за първи път влезе в морската ѝ прилежаща зона
china 3
Китайският режим увеличава усилията на Обединения фронт, за да оказва влияние над западните демокрации
camera china surveilance
Хватката на Китай: от цифров идентификатор за самоличност до цифрова парична единица
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Яйца по панагюрски звездев

Яйца по панагюрски с кисело мляко

0
0
Снимка: flashlight.bg

Ароматен сироп от бял бъз без варене

0
2
unnam6ed

Нови протести в София срещу въвеждането на еврото

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
Патриарх Даниил произнася словото си на 23-ти май пред учени от БАН, както и пред министъра на образованието и  науката. Снимка: Българска патриаршия

ППДБ иска прокуратурата да разследва патриарх Данаил

0
1

Свързани Публикации

Нарастват въпросите около смъртта на студент по медицина, който разкри търговия с органи в китайска болница

Съмнително самоубийство на студент по медицина, обвинил китайска болница в търговия с органи

0
0
Вътрешен източник разкри притесненията на Пекин заради внезапните промени в региона след американските удари срещу Иран

Според вътрешен източник Пекин е притеснен заради внезапните промени в региона след американските удари по Иран

0
0
Агротероризъм по китайски

Агротероризъм по китайски

0
0
Доверието на компаниите от ЕС в Китай спада до исторически минимум: Проучване

Доверието на компаниите от ЕС в Китай спадна до рекорден минимум

0
0
Китай ще се бори с американските мита дори при цена на ниво глад: вътрешен източник

Китай ще се бори срещу американските мита дори при разходи, водещи до глад

0
0
3d rendering gas cylinder

Енергийната трансформация на ЕС: Европа плаща повече за по-малко енергийни ресурси

0
0
image-5850726

Стратегическа победа: Русия поема контрол над най-перспективното литиево находище в Украйна

0
0
image 2025 06 28 212512284

Радев от Панагюрище: Твърденията за прием на еврото без поскъпване са подигравка с хората

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Следваща публикация
Членове на Сухопътните сили за самоотбрана на Япония (JGSDF) свалят японското национално знаме ранната вечер в лагера Мияко на JGSDF на остров Мияко, префектура Окинава, Япония, на 20 април 2022 г. (Снимка: Исей Като/Ройтерс)

Япония изрази сериозно безпокойство, след като китайски самолетоносач за първи път влезе в морската ѝ прилежаща зона

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria