Getting your Trinity Audio player ready...
|
Президентът Володимир Зеленски призова за по-строги санкции срещу Москва и заяви: „Смятам, че руснаците нарушават обещанията, които дадоха на Америка.“
Германският министър на външните работи Аналена Бербок заяви на 1 април, че опитите за осигуряване на примирие в конфликта между Русия и Украйна изглежда са в застой.
Пристигайки в Киев, за да се срещне с украинския президент Володимир Зеленски, Бербок каза, че е „абсолютно решаващо“ европейските страни да подкрепят Украйна „поради безизходицата“ между Съединените щати и Русия относно уреждането на прекратяване на огъня.
Според сайта на украинския президент, Зеленски е казал на Бербок: „Благодаря ви за голямата подкрепа и внимание към Украйна и нашия народ. Благодарни сме на Германия, на вашето правителство и на целия германски народ за значителната помощ.“
Той също благодари на германския парламент, Бундестага, за съгласието да предостави допълнителни 3 милиарда евро на Украйна.
По време на кампанията си миналата година, президентът на САЩ Доналд Тръмп многократно обеща да спре това, което той описва като „нелепа“ война в Украйна, и когато се върна в Белия дом през януари, неговата администрация бързо предприе действия за започване прекратяване на огъня и прекратяване на войната на Русия в Украйна.
След серия от срещи в Саудитска Арабия, както Москва, така и Киев отхвърлиха условията на другата страна за 30-дневно прекратяване на бойните действия и досега не са успели да се споразумеят със Съединените щати за това кои видове цели трябва да бъдат включени или изключени от ограниченото прекратяване на огъня.
На 28 март Путин—който не признава президентството на Зеленски за легитимно—предложи да постави Украйна под план за външно управление на ООН, който би могъл да управлява демократичните избори в Украйна, след което Русия и Украйна биха могли да сключат по-постоянно мирно споразумение.
Дори частично прекратяване на огъня в Черно море, което Белият дом смяташе, че е договорил, изглежда се е провалило, след като Кремъл въведе условия.
На 25 март Тръмп заяви, че неговата администрация разглежда „пет или шест условия“, които Русия е повдигнала.
На 1 април руският заместник-министър на външните работи Сергей Рябков заяви: „Приемаме доста сериозно моделите и решенията, предложени от американците, но не можем просто да приемем всички тях такива, каквито са.“
Но по време на съвместна пресконференция с Бербок на 1 април, Зеленски каза: „Вярвам, че достигнахме точката, в която са необходими по-строги санкции, защото смятам, че руснаците нарушават обещанията, които дадоха на Америка.“
„За нас решителните действия са критични. Думите не са достатъчни. Ние сме тези, които страдат.“
„Допълнителни усилия“
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви в конферентен разговор с журналисти на 1 април: „Въпросите, които обсъждаме във връзка с украинското уреждане, са доста сложни и изискват много допълнителни усилия.“
На 30 март Тръмп изрази разочарованието си както от руския президент Владимир Путин, така и от Зеленски.
„Ако Русия и аз не успеем да сключим сделка за спиране на кръвопролитието в Украйна, и ако считам, че вината е на Русия… ще наложа вторични мита върху петрола, върху целия петрол, идващ от Русия,“ заяви Тръмп пред NBC News. Белият дом препубликува репортажа на NBC за разговора.
На полета си обратно към Вашингтон на 30 март, Тръмп изясни позицията си относно Путин.
Той каза пред The Epoch Times: „Не мисля, че той ще наруши думата си. Познавам го от дълго време. Винаги сме се разбирали добре.“
Попитан кога иска Русия да се съгласи на прекратяване на огъня, Тръмп каза, че има „психологически краен срок“.
„Ако смятам, че ни подвеждат, няма да съм доволен от това,“ каза той.
Тръмп също така заяви, че Зеленски „се опитва да се измъкне от сделката за редкоземни елементи“.
„Ако направи това, ще има проблеми. Големи, големи проблеми,“ каза Тръмп.
Но украинският министър на външните работи Андрий Сибиха заяви на 1 април, че сделката за минерали със Съединените щати все още е в процес на обсъждане.
Украйна твърди, че е била допълнително ударена от руски дронове през нощта на 1 април.
Кметът на Харков, Игор Терехов, заяви в публикация в Telegram: „Петнадесет удара с дронове бяха нанесени по Харков.“
The Associated Press допринесе за този материал.