Михаил Кавелашвили бе избран на 14-ти декември за шести президент на Грузия. Той бе предложен за поста от управляващата партия „Грузинска мечта“ и нейния основател, понастоящем почетен председател, милиардера Бидзина Иванишвили. От опозицията го обвиняват, че няма нужното за поста образование. Бившият футболист на „Динамо“ (Тбилиси), „Спартак-Алания“ (Владикавказ) и „Манчестър Сити“ е шампион на Грузия и Русия, а след края на футболната си кариера става треньор по футбол. Има незавършено икономическо образование от Държавния университет в Тбилиси. С политика се занимава от 2016 г. В момента е телевизионен водещ на спортно предаване. Женен, баща на четири деца.
Сегашната президентка Саломе Зурабишвили заяви, че според нея избори не са се провели и тя няма намерение да напуска поста си след изтичане на мандата ѝ на 29-ти декември.Президентските избори за първи път се провеждат по тази процедура, предвид усложнената политическа обстановка в страната. Право на глас имат 300 души – 150-те депутати, членове на законодателните органи на автономните региони и регионални представители на институциите. Опозицията обаче отказва да вземе участие в изборите и на заседанието, излъчено на живо във Фейсбук, се явяват 225 души с право на глас. От тях за единствения възможен кандидат гласуват 224 души, а несъгласие изразява Ада Маршания, член на Върховния съвет на Абхазската автономна република.
Според нея бюлетината можела да изрази единствено съгласие, което „уронва престижа на Грузия и авторитета на партия „Грузинска мечта“.
Близки до „Грузинска мечта“ източници твърдят, че Кавелашвили не е искал да се кандидатира заради липсата на достатъчно политически опит, но Бидзина Иванишвили категорично настоявал. Според политическия анализатор Давид Авалишвили причините са: „Кавелашвили е типичния грузинец, познат от филмите на Георгий Данелия (автор на „Кин-дза-дза“). Освен това той искрено мрази бившия президент Михаил Саакашвили и е активен противник на „глобалната партия на войната“, която според него се опитва да отвори в Грузия втори фронт срещу Русия. И най-важното: той е личен приятел на Иванишвили, тоест на него наистина може да се разчита. Избор на Иванишвили са и двамата предишни президенти: Георгий Маргвелашвили и Саломе Зурабишвили. Скоро след избора си и двамата стават яростна опозиция“.
След избора на Кавелашвили хиляди опозиционери, сред които и сегашната президентка, блокират булевард „Руставели“ и успяват да спрат церемонията по запалване на светлините на новогодишната елха. Кметът на Тбилиси Каха Каладзе отменя церемонията от съображения за сигурност. Самата Саломе Зурабишивили не признава за легитимни проведените в Грузия избори и вижда себе си като единствен легитимен представител на властта.
„Ако президентката и поддръжниците ѝ се барикадират в двореца Орбелиани (понастоящем резиденция на президента), те ще извършат уголовно престъпление“, заявява Созар Субари, лидер на партия „Силата на народа“, съюзници на „Грузинска мечта“. По подобен начин коментира ситуацията и новият министър председател Ираклий Кобахидзе. Той заяви, че „разбира емоционалното състояние на Зурабишвили“, но на 29-ти декември тя „ще трябва да напусне резиденцията си и да отстъпи тази сграда на законно избрания президент“. И намекна, че при отказ да приеме ситуацията ще потвърди съмненията, че е чуждестранен агент, а „чуждестранните агенти обикновено свършват зле“.
За материала е използвана информация от грузинския журналист Георгий Двали от Тбилиси.