Преди два дни станахме свидетели на безпрецедентен срив на социалната платформа Facebook и свързаните с него мрежи Instagram, Messenger и Whatsapp, с които абонатите нямаха връзка в продължение на шест часа.
Докато потребителите изливаха недоволството си в Twitter и изказваха различни предположения и хипотези за евентуалните причини за срива, хакерската група на „Анонимните“ пое отговорността в туит.
Публикацията глси: „Хакер, известен като „Прочутият BGP“, успешно блокира facebook.com за часове на 4 октомври, спирайки достъпа на милиони потребители“ и е направена от профил, който описва себе си като част от „Анонимните“.
„Светът вече е по-добро място без Facebook и Instagram“, гласи един от многото туитове, които потребителят @YourAnonOne публикува след срива.
В един от следващите коментари от акаунта @YourAnonOne се казва, че „Прочутият BGP“ е бил потърсен за коментар, на който отговорил, че Facebook „просто не се спогажда добре с колегите си“ и обещал такива неща да се случват и занапред. Профилът твърди: „Прочутият BGP не понася рекламните практики във Facebook, както и ние.“
Някои от коментаралите приемат тези изказвания сериозно, други заявяват, че очевидно това е шега и че „Прочутият BGP“ всъщност се отнася до Border Gateway Protocol – външен протокол, осигуряващ безциклична маршрутизация между домейни, който представлява интелигентен и сигурен маршрутизиращ протокол, базиран на правила.
В друг от многото свързани с „Анонимните“ акаунти се изказва предположение, че прекъсването е свързано с наскоро разкритите имена от „Досиетата Пандора“. Дори се отива по-далеч, като се твърди, че сега хакерите имат пълен достъп до милиони акаунти, включително на хора с власт, и че това няма да спре с платформите на Зукърбърг, а ще срине и други приложения като TikTok, Amazon, Telegram и др.
Макар че няма как да знаем дали тези акаунти действително са част от организацията „Анонимните“, нито дали хакерската група всъщност стои зад срива, няма съмнение, че този срив е имал огромни последици за бизнеса на Зукърбърг и за световната икономика. Само няколко часа след началото на срива в различни медийни мрежи беше съобщено, че главният изпълнителен директор на Facebook вече е загубил около 7 млрд. долара от личното си богатство, а световната икономика е претърпяла загуби в размер на 150 млн. долара.
Социалните медии се върнаха към нормалното си функциониране, но все още не е ясно какви последици може да е имал сривът за милиони потребители. Все още няма еднозначно обяснение от какво беше причинен той, но това трябва да бъде сигнална лампа за всеки от нас, че щом се е случило веднъж, може да се случи отново и че независимо дали ги използваме за професионални или лични дела, един голям срив на тези услуги може да изложи на риск цялата ни лична информация.