Стойността на криптовалутата мемекойни рязко се срина, след като аржентинският президент Хавиер Милей оттегли първоначалната си подкрепа
Аржентинският президент Хавиер Милей е застрашен от импийчмънт, след като промотира криптовалута, чиято пазарна стойност се покачи рязко, преди да се срине в рамките на няколко часа.
Естебан Паулон, конгресмен от опозиционната Социалистическа партия, заяви в изявление, публикувано в социалната платформа X, че той и двама други законодатели от прогресивните опозиционни партии са внесли официално искане в Долната камара на Аржентина за импийчмънт на президента съгласно член 53 от Конституцията на Аржентина.
Член 53 позволява импийчмънт на президента и други висши служители за предполагаемо „лошо поведение или престъпления, извършени при изпълнение на задълженията им; или за обикновени престъпления.“ За да се продължи с обвиненията, е необходимо гласуване с мнозинство от две трети в долната камара.
Противоречието избухна на 14 февруари, когато Милей насочи своите 3.8 милиона последователи в X към сайт LIBRA, криптовалутен проект, който уж е посветен на набиране на средства за малкия бизнес в Аржентина.
„Този частен проект ще бъде посветен на насърчаване на растежа на аржентинската икономика“, написа той във вече изтрития пост. „Светът иска да инвестира в Аржентина.“
Цената на токена се покачи до почти 5 щатски долара за токен, като общата му пазарна стойност надхвърли 4 милиарда долара. Само пет часа по-късно Милей изтри съобщението и се дистанцира от инициативата.
„Не бях запознат с детайлите на проекта и след като го проучих, реших да не продължавам да го промотирам (затова изтрих туита)“, каза той в друг пост.
Внезапният обрат на Милей предизвика сътресения на пазара. Според анализ, споделен от популярния инвестиционен бюлетин Kobeissi Letter, инвеститорите са изтеглили токени на стойност 87.4 милиона долара. Стойността на LIBRA падна под 1 долар за токен, като заличи 90% от пазарната си капитализация.
Сривът имаше ефект на доминото върху по-широкия пазар на така наречените мемекойни. TRUMP, токен, пуснат през януари от президента на САЩ Доналд Тръмп – подхранван както от интернет мемета, така и от популярността на движението му Make American Great Again – се срина с 500 милиона долара пазарна стойност в рамките на 30 минути след колапса на LIBRA, според пазарните данни.
Критиките срещу Милей и Хейдън Дейвис, предприемач в областта на дигиталните валути и централна фигура зад проекта LIBRA, се засилиха с обвинения, че лансирането е било схема „rug pull“ – практика, при която разработчиците изоставят проект, след като са се възползвали от ранните инвеститори, оставяйки другите с безполезни токени.
В отговор Casa Rosada, президентският дворец на Аржентина, издаде дълго изявление на 15 февруари, в което се посочва, че Милей не е участвал в разработването на криптовалутата и че е изтрил първоначалния промоционален пост единствено, за да избегне спекулации и допълнително внимание.
„Дейвис никога не е имал връзка с аржентинското правителство“, заяви канцеларията на президента, добавяйки, че Милей е разпоредил на правителствената агенция за борба с корупцията да разследва случая.
Междувременно Дейвис защити действията си, заявявайки, че екипът му е направил „снайпинг“ на LIBRA при стартирането, за да възпре външни търговци да направят същото.
Снайпингът е крипто жаргон за използване на автоматизирани ботове или инструменти за бързо купуване и продаване на големи количества от новопуснат токен с цел печалба. Тези ботове засичат благоприятни условия и изпълняват сделки в рамките на милисекунди, често изпреварвайки обикновените инвеститори.
„Така че целта ни беше да вземем достатъчно ликвидност, за да изкараме всички снайпъри, или поне да ги контролираме, така че когато графиката падне надолу, да не срине целия проект“, каза Дейвис в интервю от 16 февруари с YouTuber-а и крипто журналиста Coffeezilla.
„Не казвам, че [снайпингът] винаги трябва да се случва, но казвам, че често е за защита. И ако има достатъчно обем, вземете малко, за да могат хората да имат шанс да вдигнат графиката обратно нагоре.“
Относно обвиненията в търговия с вътрешна информация, Дейвис твърди, че наличието на информация за вътрешни хора е често срещано при пускането на мемекойни.
„Хората, които се ядосват, са тези, които не са вътрешни хора“, казва той. „Това е, което се случва.“