Въздушните удари от Индия идват след като 26 туристи бяха убити в контролираната от Индия част на Кашмир през април
Индия обяви, че е изстреляла ракети в няколко района на контролираната от Пакистан територия на 7 май, включително в разделения регион Кашмир.
„Преди малко индийските въоръжени сили стартираха „ОПЕРАЦИЯ СИНДУР“, удряйки терористична инфраструктура в Пакистан и окупираните от Пакистан Джаму и Кашмир, откъдето са планирани и ръководени терористични атаки срещу Индия“, гласи изявлението.
„Нашите действия бяха фокусирани, премерени и неескалационни по характер“, добавя изявлението. „Нито един пакистански военен обект не е бил мишена. Индия демонстрира значителна сдържаност при избора на цели и метода на изпълнение.“
Пакистански служители съобщиха, че най-малко трима души са загинали, включително едно дете, и 12 са ранени. Едно от местата, които според съобщенията са били ударени, е джамия в град Бахавалпур в Пенджаб.
Министър-председателят на Пакистан Шехбаз Шариф свика среща на комитета за национална сигурност и нарече въздушния удар на Индия акт на война.
„Пакистан има пълното право да даде силен отговор на този акт на война, наложен от Индия, и наистина се дава силен отговор“, заяви той в изявление.
„Пакистанската нация и пакистанските въоръжени сили знаят много добре как да се справят с врага“, каза той. „Никога няма да позволим на врага да успее в своите зловредни цели.“
Малко след това изявление индийската армия публикува изявление, в което се казва, че Пакистан е изстрелял артилерия в контролирания от Индия Кашмир, заявявайки, че индийските сили „отговарят по подходящ начин и калибрирано“.
По-късно полицията съобщи, че жена от индийската страна е била убита, когато индийски и пакистански сили са обменяли минометен огън по границата.
Посолството на Индия в Съединените щати обяви, че държавният секретар Марко Рубио е информиран за ситуацията.
В изявление посолството заяви, че действията на Индия „бяха премерени, отговорни и проектирани така, че да не ескалират по характер. Не са ударени пакистански граждански, икономически или военни цели. Атакувани са само известни терористични лагери.“
Тази акция дойде на фона на повишено напрежение между двете ядрени държави, след като 26 мъже туристи бяха убити при терористична атака в контролираната от Индия част на Кашмир през април. Индия обвини Пакистан, че подкрепя атаката, което пакистанските власти отрекоха, и обеща да отговори.
Според Ройтерс, Пакистан е заявил, че разполага с разузнавателни данни, според които Индия планира да атакува.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че въздушните удари са срамни, признавайки, че двете нации се бият помежду си от дълго време, и изрази надежда, че конфликтът „ще приключи много бързо“.
Рубио се обади на Шариф и на индийския външен министър Субрахманям Джайшанкар на 30 април, за да призове двете нации да намалят напрежението в Кашмир.
В изявление говорителката на Държавния департамент на САЩ Тами Брус заяви: „Държавният секретар изрази своята скръб за загубените животи в ужасната терористична атака в Пахалгам и потвърди ангажимента на Съединените щати за сътрудничество с Индия срещу тероризма.“
„Той също така насърчи Индия да работи с Пакистан за намаляване на напрежението и поддържане на мира и сигурността в Южна Азия.“
След разговора Джайшанкар написа в X на 1 май: „Обсъдих терористичната атака в Пахалгам с държавния секретар Рубио вчера. Нейните извършители, поддръжници и планировчици трябва да бъдат изправени пред правосъдието.“
След удара индийската армия написа в публикация в X: „Правосъдието е изпълнено.“
Ескалиращият конфликт привлече вниманието и на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш, който, според говорителя на ООН Стефан Дюжарик, призовава за сдържаност.
„Светът не може да си позволи военна конфронтация между Индия и Пакистан“, се казва в изявлението.
Крис Съмърс, The Associated Press и Reuters допринесоха за този репортаж.