• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 7 юли, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Култура и изкуство

Истината – главен герой в творчеството на Лев Толстой

отРеймънд Бийгъл
16 декември , 2020
Истината – главен герой в творчеството на Лев Толстой

Близък план от портрета на Лев Толстой, 1882 г., от Николай Г. (публична фотография)

„Героят на моя разказ, когото обичам с цялата сила на душата си, който беше, е и винаги ще бъде красив, е… истината.“ Така пише Толстой в началото на творческия си живот. На смъртния си одър последното му недовършено изречение започва с думата „Истина“.

Да изрази истината за душата на човека, да разкрие онези тайни, които не могат да бъдат разкрити с обикновени думи, според него е задачата и единствената цел на изкуството. „Изкуството не е удоволствие, утеха или забавление; изкуството е велика материя. Само чрез влиянието на изкуството мирното разбирателство между хората ще бъде възможно и всяко насилие ще бъде отхвърлено.“

2
Портрет на Лев Толстой, 1887 г., от Иля Репин. Масло върху платно. Третяковска галерия, Москва
(публична фотография)

Читателите може би ще се изненадат да научат, че от всички форми на изкуството великият Лев Толстой, великият човек на словото, е най-запленен от музиката. Синът му Серж, който е композитор, казва, че никой човек, когото някога е познавал, не е толкова силно повлиян от музиката, колкото баща му. Известни личности също са свидетели на реакцията му към музиката. Великият руски бас Фьодър Шаляпин разказва, че когато отива да пее за Толстой, неговата съпруга София Толстой го предупреждава насаме: „Възможно е докато пеете, съпругът ми се просълзи. Моля, опитайте се да не забелязвате, тъй като би се почувствал страшно засрамен.“ Чайковски също отбелязва в своя дневник: „Може би никога през живота си не съм бил толкова удовлетворен и творческата ми амбиция толкова затрогната, както когато Л. Н. Толстой, седнал до мен и слушащ андантето на първия ми струнен квартет, се разплака.“

3
Фотокадър на великия руски бас Феодор Шаляпин (публична фотография)

Толстой изисква от себе си произведенията му да са истиннни. Те трябва да са родени от спешна необходимост, да са прости и да не са израз на суета. Той убеждава и другите в това. Чайковски пише на свой приятел: „Толстой ме убеждава, че всеки художник, който работи не от вътрешен порив, а с проницателно око за ефекта [Чайковски поставя курсив на тази дума] и който използва талантите си с идеята да угоди на публиката и да се отдаде на нея, не е истински артист.“

4
Пьотър Илич Чайковски, около 1888 г. (публична фотография)

Толстой съветва младия Леонид Андреев, че „простотата е необходимо условие за красивото“ и изобличава великия и горд Бърнард Шоу, като му казва: „Виждам във вашата книга желание да изненадате и удивите читателя с големия си талант и интелигентност. Но това отвлича вниманието на читателя от темата и вместо върху нея, той се фокусира върху вашия собствен блясък.“

За Толстой изкуството е морален въпрос. Той смята пиеси, романи, картини, опери, създадени единствено за забавление и с цел печалба, за фалшифицирани и неетични, на практика форма на проституция. „Колкото и ужасно да звучи, голяма част от изкуството на нашето време е проституция: то винаги може да бъде на разположение според изискванията на пазара. Както проститутката, така и то се нуждае от украса. То откликва само на печалбата. Това развращава, разсейва, пропилява и отслабва духовните сили на човек“ – пише Толстой в съчинението си „Какво е изкуство“.

Но коя е тази истина, която Толстой обича толкова дълбоко и намира за толкова красива? В крайна сметка, разбира се, това е мистерия, видяна „през замъглено стъкло“, но все пак има какво да се види и какво да ни изуми. Откриваме аспекти от това в художествената литература на Толстой, в неговите есета, дневници и писма.

Например чрез героят на „Война и мир“ Пиер Безухов откриваме, че знаем малко. Той отбелязва: „Единственото, което знам, е, че човек не може да знае нищо и това е върхът на мъдростта.“ Откриваме, че любовта е многостранна: Анна Каренина, преди трагичната си връзка с Вронски, на въпроса от приятели от преситеното общество „Е, Ана, какво мислиш за любовта?“, отговаря: „Има толкова много видове любов, колкото и човешки сърца.“ Намираме и обяснение за жестокостта на човека към брата му: Поради невежество и принуда сме слепи за факта, че всеки човешки живот и всяка човешка душа са ценни и святи отвъд думите – и се ожесточаваме един към друг само поради невежество или принуда.

5
За този портрет на неизвестна жена (или „Непознатата“) 1883 г. от Иван Крамской често се смята, че въплъщава същността на героинята на Толстой Анна Каренина. Третяковска галерия, Москва, Русия. (публична фотография)

Мисли като тези са изложени и повторени в поредица чудесни творби до 50-ата година на автора. Тогава кризата – духовната криза. В своята „Изповед“ Толстой описва дълбоката си борба: „Исках с цялата си душа да бъда добър. Всеки път, когато изразявах копнежите на сърцето си да бъда морално добър, бях посрещан с презрение и подигравки, а щом отстъпвах място на низките страсти – хвален и насърчаван. Амбицията, любовта към властта, печалбата, развратът, гордостта бяха на висока почит и аз живеех за тях години наред, докато животът ми спря. Животът изглеждаше безсмислен и ме привлече самоубийството.“

Тогава идва осъзнаването, че всички истини, за които той толкова пламенно пише и в които вярва, не са просто теории, нито просто абстракции. Трябва да се преживеят. Те са действителни, по-истински, по-трайни от собствения му или нечий чужд живот, който отминава и се забравя.

Когато Толстой започва да живее според своите идеали, неговият духовен живот и мироглед се разширяват. Той спира да приема пари за писането си и пише по-малко художествена литература, обръщайки се към философски и религиозни теми. Интелектуалният свят не одобрява това. Те не одобряват прекрасните есета „Какво трябва да се направи“ или „Божието царство е във вас“. Тургенев пише от Париж: „Приятелю, върни се към литературата!“. Каквато и художествена литература да пише, той е сериозно критикуван, въпреки че великият му роман „Възкресение“ и малкото разкази от този период са ослепителни с яснотата и простотата си.

6
Илюстрация на Х. Р. Милар за изданието от 1885–1889 г. на Толстой  “Чрез какво живеят хората“
(„Чем люди живы“, 1881 г.), (Walter Scott Publishers)

Героят на неговите разкази винаги остава Истината. Влизайки в новия си живот, Толстой публикува „Чрез какво живеят хората“, написано в старата народна традиция.

Бог изпраща ангел в малко руско селце, за да научи три истини за човечеството. Това са истините, до които Толстой в продължение на дългия си живот се е просветлил:

– Какво живее в човека?

– Любов.

– Какво не е дадено на човека?

– Не му е дадено да знае какво ще изисква от него утрешният ден.

– Чрез какво живеят хората?

– Чрез Бог в сърцата си.

Споделете тази статия
Tags: Литература

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Панирани тиквички по гръцки

Хрупкави пържени тиквички по гръцки

0
0
Оригинален родопски пататник

Вкусен родопски пататник на тиган – лесна рецепта

0
0
Президентът Доналд Тръмп, придружен от републикански законодатели, подписа "Големия красив закон" по време на семеен пикник по случай Деня на независимостта, на южната морава на Белия дом на 4 юли 2025 г. Самюъл Коръм/Getty Images

Доналд Тръмп подписа „Големия красив закон“ в Деня на независимостта

0
0
Селска агнешка чорба на баба

Селска агнешка чорба с ориз

0
0
signal 2025 07 05 134757

Адв. Румяна Ченалова: Борейки се за лева, защитаваме българската идентичност

0
0
Иван Тренев

Иван Тренев търси повече съмишленици за намиране на финансова помощ за откупуване  на още български архиви

0
0
При отпускане на кредит банките ще получават автоматизирана справка от НАП

При отпускане на кредити банките ще получават автоматизирана справка от НАП

0
0

Свързани Публикации

„Изложби на дипломираните от НХА – Випуск 2025“

Започна проектът „Изложби на дипломираните от НХА – Випуск 2025“

0
0
34 ija sezon na nov simfonichen orkestar

Гала концерт – закриване на 34-ия сезон на Нов симфоничен оркестър

0
0
wagner festival 2025

Софийската опера открива Wagner Festival 2024/2025 – най-престижното международно събитие у нас

0
0
Концертът „БГ Музика за тромпети“ и известни солисти – финалът на Culturama Fest 2025 (https://culturama.art/)

Концерът „БГ Музика за тромпети“ бележи финалът на Culturama Fest2025

0
0
Оркестърът на Дюк Елингтън прави концерт и майсторски клас в България

Майсторски класове и концерт на The Duke Ellington Orchestra в София

0
0
image 2025 07 02 210458942

Макрон разговаря с Путин, нарушава европейската изолация на Русия

0
0
Пътна полиция

Край на своеволията в аварийната лента

0
0
Министър Георги Георгиев (https://justice.government.bg/)

Приети са законодателни промени за премахването на България от „сивия списък“ за пране на пари

0
0
Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

Най-големият цифров фотоапарат в историята направи първите си снимки на Вселената

0
0
Европа е обхваната от гореща вълна - избухват горски пожари във Франция и Турция

Европа в плен на горещини – избухват пожари във Франция и Турция

0
0
Следваща публикация
Белият дом, Вашингтон, март 2018 г. (Samira Bouaou/The Epoch Times)

Глобалната дистопия и „Елцинова“ Америка

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
  • Китай
    • COVID-19 и Ваксинация
  • Култура и изкуство
  • Наука и технологии
  • Начин на живот
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Европа
  • САЩ
  • Русия
  • Китай
  • Свят
  • Култура
  • Наука
  • Дух и съзнание
  • Начин на живот

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria