• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 19 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай

С историческа резолюция Си Дзинпин се отправя към трети мандат

отЕкип на The Epoch Times
16 ноември , 2021
С историческа резолюция Си Дзинпин се отправя към трети мандат

Китайският президент Си Дзинпин произнася реч на срещата на върха на изпълнителните директори на страните от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) чрез видеовръзка, Пекин, 11 ноември 2021 г. (Li Xueren/Xinhua via AP)

След тридневна пленарна сесия на 11 ноември ръководството на Китайската комунистическа партия (ККП) обяви приемането на историческа резолюция, в която се изтъкват „политическите постижения“ на генералния секретар Си Дзинпин, както и „големите постижения и историческия опит“ на ККП през нейната 100-годишна история.

„Резолюцията за основните постижения и историческия опит на партията през изминалия век“ е едва третият подобен документ, издаван от основаването на комунистическата партия през 1921 г. Много наблюдатели на Китай сравняват документа с тези, публикувани от предишни комунистически лидери – Мао Дзедун през 1945 г. и Дън Сяопин през 1981 г., и смятат, че Си затвърждава властта си, нареждайки се до най-влиятелните фигури в историята на режима.

Деветнадесетият Централен комитет на партията започна своя Шести пленум на 8 ноември, като в деня на приключването му държавната информационна агенция „Синхуа“ публикува съобщение, в което обяви основните моменти от заседанието.

В комюникето от края на срещата отчасти се изразява възторг от Си. В него се казва, че партията под негово ръководство е „преодоляла редица големи рискове и предизвикателства“ и е придвижила страната към „историческа трансформация“. Примерите, които се дават, включват мащабната антикорупционна кампания на Си, преустройството на Хонконг и „доминиращата позиция“ на режима по отношение на Тайван.

„Ръководната роля“ на идеологията на Си Дзинпин „има решаващо значение за тласкането на китайската нация към голямо подмладяване“ – заявиха висши партийни служители в края на срещата при закрити врата, според държавните медии.

Историческата резолюция е широко разглеждана като средство за укрепване на авторитета на Си, който се готви да поеме трети мандат като лидер на ККП.

Насърчаване на Си

По време на срещата, известна като Шестия пленум, Си, който ръководи режима вече почти десетилетие, получи признание за създаването на своя собствена мисловна школа, която официалните лица оцениха като „същността“ на „съвременния марксизъм“ и като „духа на китайската нация“.

Очаква се Си да получи нов петгодишен мандат през 2022 г. по време на 20-ия национален партиен конгрес, с което ще наруши близо тридесетгодишната традиция партийните лидери да бъдат ограничавани само до два мандата.

През последните няколко месеца Си ръководи ескалираща кампания за политически и икономически реформи, която засегна редица сектори в китайското общество – според експерти това е една от стъпките, с които той си осигурява нов мандат.

Различни редакционни статии, публикувани в китайските държавни печатни издания преди и по време на Шестия пленум, възхваляват Си като движеща сила на „великото подмладяване на китайската нация“.

Алекс Дукалскис, професор по политика и международни отношения от Дъблин, заяви пред в. Independent, че приемането на документа изпраща „изключително силен сигнал“ за лидерството на Си в Комунистическата партия. Според него историческата резолюция показва, че китайският лидер, ако пожелае, има способността да управлява безсрочно, без възражения.

Тони Сайч, академик от Харвардския университет, който се занимава с Китай, заяви пред Washington Post, че последната историческа резолюция“ е насочена към това да каже, че партията отчаяно иска Си да остане, ще го моли да остане, защото той е лидерът, който ще изведе Китай напред“.

По-мек тон

Не всички обаче са убедени, че приемането на резолюцията е ясна демонстрация за властта на Си, или че 68-годишният мъж се радва на неограничена власт над ККП.

През октомври, след като Пекин обяви, че Централният комитет на ККП ще обсъди историческата резолюция на пленарно заседание, коментаторът Уан Сянвей от South China Morning Post написа, че документът на Си вероятно ще бъде „насочен към бъдещето“ относно продължаването на управлението на Си, вместо да се фокусира върху „основните грешки и уроци“ на предишните лидери.

Според комюникето на Шестия пленум в историческата резолюция се подчертава ролята на предишните лидери и че всеки от тях е прокламирал собствените си интерпретации на марксизма, за да укрепи ККП и да осигури нейното оцеляване.

Това контрастира с резолюциите, издадени от Мао и Дън, в които остро се критикуват предишните съперници. Резолюцията от 1945 г. отхвърля фракцията на ККП, която призовава за по-тясно сътрудничество със Съветския съюз, а тази от 1981 г. при управлението на Дън осъжда печално известната Културна революция на Мао и утвърждава политиката на икономически реформи.

В анализ от 12 ноември Уил Уо-Лап Лам, старши научен сътрудник във фондация „Джеймстаун“, цитира китайския изследовател и дисидент Чен Покун, който твърди, че Си, в усилията си да изгради култ към личността, е предизвикал силна неприязън от страна на съперниците си в режима.

Според Лам тази приглушена опозиция би могла да обясни наличието на дълъг параграф в комюникето, „посветен на политиките на бившите президенти Дзян Дзъмин и Ху Дзинтао, които са добре познати като политически съперници на Си“.

Въпреки това съперничество в комюникето се казва, че теорията на Дзян за „трите представителства“ (която твърди, че комунистическата партия е тази, която представлява напредналата производителност, напредналата култура и основните интереси на огромното мнозинство от китайския народ. бел. ред.) е „обединила и повела цялата партия и цялата нация в отстояването на основната теория и линия на партията“ и е помогнала за „стартирането на социализма с китайски характеристики в XXI век“.

Предизвикателства зад кулисите

Дзян, който сега е на 95 години, и неговите съюзници в ККП са известни като хора, запазили политическото си господство дълго след след като официално предават властта си през 2002 г.

Откакто встъпва в длъжност през 2012 г. обаче, Си провежда непрекъсната антикорупционна кампания, като прочиства стотици висши китайски служители, свързани с фракцията на Дзян.

И все пак според анализатори от SinoInsider – базираната в Ню Йорк консултантска компания за рискове, специализирана в политиката на китайския елит – издаването от Пекин на сравнително мека историческа резолюция показва, че в Си все още не е в състояние да се освободи от влиянието на фракцията на Дзян или елитите на режима, които са недоволни от посоката, в която той е повел ККП.

Признаци на безпокойство

Въпреки че акцентът на срещата изглежда е поставен върху „славните постижения на ККП“, комюникето показва някои признаци на безпокойство сред висшето ръководство на партията.

През последните години отношението на международната общност към Пекин значително се помрачи, особено на фона на разкритията за масовото лишаване от свобода на етнически мюсюлмански малцинства в Синдзян, потискането на продемократичното движение в Хонконг и други признаци, че комунистическата партия остава нереформирана в стремежа си към тоталитарно господство.

А у дома ККП се сблъсква с нарастващи икономически и социални кризи, като например сриващ се пазар на недвижими имоти, постоянен недостиг на електроенергия, тежък демографски спад и продължаващи вълни на COVID-19.

С оглед на „перфектната буря“ от предизвикателства, пред които са изправени Си и режимът „шестият пленум може да се разглежда като усилие на Си Дзинпин открито да мобилизира и набере поддръжници на фона на продължаващата фракционна борба в елита на ККП“, пише SinoInsider в бюлетин от 11 ноември.

Въпреки това в анализа се твърди, че авторитетът, „получен от пропаганда, а не от истински политически постижения, е мимолетен и несъществен“.

Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Премиерът на Словакия Роберт Фицо е за диалог с Русия, вместо постоянни европейски санкции. Снимка: Антонио Бронич / Reuters

Словашкият премиер Роберт Фицо подкрепя референдум за санкциите срещу Русия

0
0
Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да сложи край на войната в Украйна

Тръмп ще се обади на Путин и Зеленски в понеделник в опит да прекрати войната в Украйна

0
0
99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Шествие в подкрепа на въвеждането на предмета „Добродетели и религия” в училище, 17 май 2025 г., София (Снимка: Ева Иванова)

Шествие в подкрепа за религията като право на избор

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0
Логото на СИФ в Конгресния център по време на годишната среща на Световния икономически форум (СИФ) в Давос на 18 януари 2023 г. (Фабрис Кофрини/AFP чрез Getty Images)

Голямото гладно зануляване: Няма да притежавате нищо и ще гладувате 

0
0

Свързани Публикации

99 / 5,000 Слънчеви панели в Нортфийлд, Масачузетс, на 22 април 2022 г. Брайън Снайдер/Ройтерс

САЩ откриха нерегистрирани комуникационни устройства в китайски соларни инвертори

0
0
Как една тийнейджърка насочи вниманието към кутията на Пандора за частното събиране на данни в Китай

Как тийнейджърка насочи вниманието към кутията на Пандора – събирането на лични данни в Китай

0
0
Бори ли се китайският Си за власт? "Безпрецедентната" смяна на висши служители на ККП подхранва спекулации

Стабилна ли е властта на китайския президент Си Дзинпин?

0
0
Полицията в Европа разбива платформата за педофили „Kidflix"

Европол разби международна педофилска мрежа за споделяне на видео – платформата Kidflix

0
0
Хуей Уейдонг "изчезва": В опасност ли е Си Дзинпин?

Изчезна близък съюзник на Си Дзинпин и зам.-председател на Военната комисия – губи ли Си военната си власт?

0
0
Б;агодарение на грижите на медицинския екип в болница "Пирогов" под ръководството на проф. Мая Аргирова всички приети пациенти от Кочани се завърнаха у дома в добро здравословно състояние. Снимка: Прес службата на болница "Пирогов"

И последният пациент от Кочани е изписан здрав от „Пирогов“

0
0
Кампанията Stand Up срещу уличния сексуален тормоз (https://www.standup-international.com/bg/bg/)

Кампанията срещу публичния сексуален тормоз „Вината никога не е твоя“ продължава

0
0
Министерство на земеделието и храните

Държавата учредява мрежа „Магазин за хората“ за социално-ориентирана търговия

0
0
Българските участници с техните ръководители на Международната Менделеева олимпиада по химия в Бразилия.(https://www.mon.bg)

4 медала за българските ученици на Международната Менделеева олимпиада по химия

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Следваща публикация
Кадър от телевизионния дебат между генерал Румен Радев и професор Анастас Герджиков по БНТ на 18.11.2021 г. (снимка: БНТ)

Кои две важни думи с "К" не бяха споменати в президентския дебат

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria