Getting your Trinity Audio player ready...
|
Въпреки че много израелци намират плана на Тръмп за Газа за практичен, около една трета не го одобряват и смятат, че няма да проработи
Дейв Бендер е пчелар от Северен Израел, който усеща конфликт между сърцето и разума си относно плана на президента Доналд Тръмп за Газа.
Според този план палестинците ще се преселят другаде, а след това Съединените щати ще поемат контрола над региона, ще го разчистят, преустроят и превърнат в международна туристическа дестинация.
„Сърцето ми казва да подкрепя плана, защото всичко е по-добро от ситуацията, до която всички стигнахме, и перспективите за радикална промяна в парадигмата към по-добро са обнадеждаващи“, споделя Бендер пред The Epoch Times.
„Разумът ми обаче вижда всички подводни камъни и категоричния отказ предимно на Египет и Йордания да приемат [палестинци], колкото и лицемерно да е това.“
Огромното мнозинство от еврейските израелци споделят чувствата на Бендер, но много от тях имат същите съмнения Това сочи проучване, на Института за политика на еврейския народ (JPPI) – мозъчен тръст в Йерусалим.
JPPI направи допитването след публичното предложение на Тръмп на 25 януари за преместване на палестинците, но преди пресконференцията му в Белия дом на 4 февруари, където той лансира по-амбициозната цел за американско преустройство на Газа.
Друго проучване, проведено след изявлението в Белия дом, е това на израелския Канал 12. То показва подобни резултати – 69% от израелците са „за“ и 18% „против“, по думите на Шмуел Роснер, старши сътрудник в JPPI.
Проучването на JPPI е установило, че 43% от всички израелци смятат плана за практичен и заслужаващ да бъде осъществен. Сред еврейските израелци 52% мислят така.
Други 30% намират плана за „непрактичен, но желателен“. Общо повече от осем от 10 еврейски израелци подкрепят инициативата.
13% от евреите и 14% от всички израелци смятат плана за „отклонение от темата“.
Мнозинството от арабските израелци – 54% – го смятат за „неморален“, а 3% от евреите споделят това мнение.
В политически аспект планът е много популярен сред консерваторите.
81% от десните респонденти намират плана за желателен и практичен, и 57% от централно-десните.
В центъра и централно-лявото мнозинство подкрепят плана, но само 31% го смятат за практичен.
Единствено в левицата – относително малка група, съставляваща 7% от израелските евреи – мнозинството изразява резерви относно практичността или моралността на плана.
27% от левите евреи изразяват морална опозиция към него.
Разбивката по основни политически партии показва същите разделения.
От гласоподавателите на консервативната партия „Ликуд“ на министър-председателя Бенямин Нетаняху 71% намират плана за практичен и желателен.
В центристката партия „Национално единство“ 51% го намират за желателен, но непрактичен. А 62% от гласоподавателите на лявата „Работническа партия“ смятат плана за „отклонение“ или „неморален“.
JPPI е установил значителна промяна сред еврейските израелци по отношение на преместването на палестинците.
Подкрепата на идеята за преместване на палестинците от Юдея и Самария, наричани още Западния бряг, през 90-те и средата на 2000-те години е била около 40-50% сред еврейските израелци, по данни на JPPI.
Ави Коен, 69-годишен предприемач от Тел Авив в областта на графичния софтуер, споделя, че попада в 30%, които харесват плана, но не мислят, че е практичен.
„Ако беше възможно, аз съм „за“. Но не мисля, че хората ще се съгласят“, коментира той пред The Epoch Times, имайки предвид както палестинците, така и съседните страни, които Тръмп иска да приемат палестинците.
„Звучеше фантастично, когато го чух“, продължава бизнесменът, който е видял положителни отзиви, но главно, подобни на неговите. „Никой всъщност не вярва, че ще стане“, допълва той.
Според Коен има нужда от промяна: „Хората мислят, че нещо трябва да се промени. Не можем да поддържаме това – съседи, чиято единствена или главна цел е да ни убият.“
Едно от решенията би било промяна в отношението сред палестинците. „Но това не се случи през последните 100 години“, обяснява той.
„Палестинците не се интересуват от [живота]. Културата е такава, че той идва след други неща, като чест, религия и земя. Много е трудно. Ако не можеш да правиш компромиси за нищо, какво остава? Само война.“
Израелските араби са различни, обяснява Коен. „Те се идентифицират с палестинските цели и хора, но разбират ситуацията. Те са справедливо третирани в Израел, макар и не напълно, но по-добре отколкото в арабските страни. Разбират, че можем да живеем заедно.“
Според него палестинците в Западния бряг и Газа обаче са с „промити мозъци“, защото са научени още от малки да мразят евреите. „Казват им, че сме колонизатори, че нямаме право да бъдем тук.“
Йоав Перец, 33-годишен служител в технологична компания, който живее в Регионалния съвет Гезер между Тел Авив и Йерусалим, е съгласен с Коен.
„Основният проблем е образованието в Газа“, споделя той пред The Epoch Times. „Истинското решение е да се промени индоктринацията на населението. Но това може да отнеме години, дори поколения.“
Според него е нормално израелците да са съгласни с предложението на Тръмп. „То е подобно на това да попиташ някой, който живее до най-лошия възможен съсед, дали би се зарадвал, ако някой дойде и го премахне от сградата. Естествено, че биха го намерили за привлекателно.“
Въпреки това Перец мисли, че „много израелци са скептични относно осъществяването му“.
Той смята, че Египет и Йордания не искат да приемат палестинци, защото помнят как палестинците дестабилизираха Йордания през 70-те години и Ливан през 70-те и 80-те години, което доведе до гражданска война. Вярва че съвместното съществуване е възможно, но също вижда дилемата.
„Съвместното съществуване не е невъзможна идея, но когато има такава дълбоко вкоренена омраза, то става невъзможно. Това важи и за определени групи в израелското общество“, коментира Перец. „Не можем да живеем до съсед, чиято основна идея се основава на самото отричане на моето съществуване, моето семейство и моето общество“, продължава той.
Микол Ница е 43-годишна жена от Йерусалим. Тя е екскурзовод, но е останала без работа заради ефекта на войната върху туризма и в момента работи в Управлението за научноизследователска и развойна дейност на Еврейския университет.
„Предложението на Тръмп [за] преместване на палестинците е лудост“, споделя тя пред The Epoch Times. „Ако хората искат да си тръгнат, трябва да го направят и може би могат да получат помощ [да си тръгнат]. Но те не могат да бъдат принудени да си тръгнат. Арабските страни не ги искат и никога не са ги искали. В миналото те бяха поставени в бежански лагери в Ливан и Йордания.“
Според Ница коментарите на Тръмп могат да нарушат крехкото примирие и поетапната сделка за заложниците, наскоро постигната между Израел и терористичната група Хамас.
„Нещо повече, мисля, че тази декларация може да застраши действителното споразумение и Фаза 2, което да доведе до опасност за отвлечените [заложници].“
70-годишната Лори Римон, която живее в кибуца Кфар Блум в северен Израел, заяви пред The Epoch Times: „Съмнявам се, че ще проработи. Повечето идеи на Тръмп не са осъществими.“
Според нея преместването на палестинците би дестабилизирало съседните страни и би направило границите още по-проблематични, отколкото са сега.