Getting your Trinity Audio player ready...
|
Автомобилите са най-големият стоков износ на Великобритания за Съединените щати, според официални данни
Британският автомобилен производител Jaguar Land Rover (JLR) обяви временно спиране на доставките на превозни средства за Съединените щати, позовавайки се на необходимостта от преоценка на операциите след новоприлаганото 25-процентно мито върху вноса на автомобили от администрацията на Тръмп.
„САЩ е важен пазар за луксозните марки на JLR“, заяви компанията в изпратено по имейл изявление до The Epoch Times. „Докато работим за справяне с новите търговски условия с нашите бизнес партньори, предприемаме някои краткосрочни действия, включително пауза в доставките през април, докато разработваме нашите средносрочни и дългосрочни планове.“
Британските автомобилни производители, включително Jaguar, са изнесли автомобили на стойност 10,7 милиарда долара за американския пазар през 12-те месеца до септември – което прави автомобилите най-големият стоков износ на Великобритания за Съединените щати, според официални данни.
Обявлението на Jaguar идва след обширните търговски мерки на президента Доналд Тръмп, представени миналата седмица, които включваха 25-процентно мито върху всички автомобилни вносни стоки и части. В последващо обръщение от Белия дом на 2 април, президентът обяви икономическо извънредно положение и въведе по-широко 10-процентно мито върху почти целия внос, с повишени мита за около 60 страни, определени като „най-лоши нарушители“ в търговския дисбаланс със Съединените щати. Китай оглави този списък.
Автомобилните мита, които влязоха в сила на 3 април, вече предизвикаха реакции в цялата индустрия.
Stellantis обяви спиране на производството в два от своите монтажни заводи в Канада и Мексико, което доведе до временни съкращения в американските съоръжения в Индиана и Мичиган.
„С новите тарифи в автомобилния сектор вече в сила, ще ни е необходима колективна устойчивост и дисциплина, за да преодолеем това предизвикателно време“, посочи главният оперативен директор на Stellantis за Северна Америка Антонио Филоса в имейл до служителите, който беше споделен с The Epoch Times. „Това са действия, към които не се отнасяме лекомислено, но те са необходими предвид настоящата пазарна динамика.“
Американската Ford Motor Company също реагира бързо, стартирайки промоционална инициатива на 3 април, която предлага служителски цени на всички клиенти в САЩ. Компанията описа този ход като жест на солидарност по време на период на икономическа несигурност.
„В продължение на 121 години ние сме залагали на думата си, сглобявайки превозни средства, на които американците разчитат, и подкрепяйки американски работни места“, каза Ford в изявление. „Днес сме горди да обявим нова инициатива в САЩ, която е повече от просто промоция. Това е сделка с ръкостискане с всеки американец.“
След обявяването на митата от Тръмп, основните индекси на акциите на Уолстрийт отбелязаха спад в четвъртък, като разпродажбата се разшири и в петък. На 4 април S&P 500 падна с 6 процента, Dow Jones спадна с 5,5 процента, а Nasdaq се понижи с 5,8 процента.
Когато бе попитан за инициативата на Ford, Тръмп сравни икономиката с пациент, подложен на операция.
„Мисля, че върви много добре. Имаме операция, както когато пациент бива опериран, и това е голямо нещо. Казах, че точно така ще бъде“, заяви Тръмп пред репортери пред Белия дом в четвъртък.
В публикация в Truth Social в събота, Тръмп защити митата и призова американците да „издържат“, характеризирайки икономическия преход като труден, но необходим етап за коригиране на това, което той описа като десетилетия на несправедливи търговски практики.
Администрацията заяви, че търговският дисбаланс на Съединените щати от 1,2 трилиона долара през предходната година подчертава спешната нужда от структурна промяна в търговските потоци.