С концерт на 11 май 2024 г., в рамките на концертния цикъл „Интердисциплинарни творци“, Йордан Камджалов представя и тази година руския композитор, пианист, педагог и философ – Александър Скрябин.
Запознавайки се с историята виждаме, че интердисциплинарността е нещо естествено – голяма част от значимите творци и учени в историята са именно такъв тип симетрично развити личности, посочват от фондация „Йордан Камджалов“, инициатор на просветния концертен цикъл „Интердисциплинарни творци“.
Александър Скрябин – композитор, философ, визионер
Александър Николаевич Скрябин (1872 – 1915) е един от най-големите представители на художествената музикална култура от края на XIX и началото на XX век. Роден в Москва, той завършва Московската консерватория, където по-късно става професор по пиано.
Творчеството на Александър Скрябин е представено предимно от клавирни и симфонични жанрове, като характерна за произведенията му е свободната оркестрова полифония. Произведенията на Скрябин, въплъщаващи идеята за дръзновението, насочено към неведомите космически сили на изкуството (венецът на такива творения според Скрябин трябва да бъде „Мистерията“, в която се обединяват всички видове изкуства – музика, поезия, танц, архитектура и също така светлина) се отличават с голяма степен на художествено обобщение и сила на емоционално въздействие.
Скрябин има философско обоснование за произведенията си. Смятал е, че вътрешно е трябвало да изстрада творбите си преди да ги пише. Около 1900 г. той става член на Московското философско общество.
Пианистът-философ е привлечен от идеите на Инаят Хан – най-големия суфист тогава, който пише „Мистицизмът на звука“, където твърди, че звукът има собствена, автономна, пречистваща сила. Скрябин е ярък новатор в областта на музикалните средства на изразителност, като за първи път той въвежда в музикалната практика специална партия за светлината („Прометей“), което се свързва с използването на „цветен слух“. Той има запазени скици на специален клавирен инструмент, чрез натиска, на чиито клавиши се прожектират цветове на екран.
Творчеството на Александър Скрябин оказва съществено въздействие върху клавирната и симфонична музика на XX век, оказва влияние и на Сергей Рахманинов. В клавирните произведения на Скрябин се усеща влиянието на Фредерик Шопен, а в симфоничните му творби може да се забележи типичната за Вагнер оркестрация.
Просветен концертен цикъл „Интердисциплинарни творци“
„Интердисциплинарни творци“ е иновативен просветен концертен цикъл. Той има за цел да даде на публиката възможност да надникне в потенциала на избрани творчески личности през вековете, посочват от фондация „Йордан Камджалов“
С „Интердисциплинарни творци“ се стремим да представяме личности, които ни напомнят и за собствения ни потенциал, като разширяват кръгозора ни. Просветният цикъл от концерти цели да стимулира нашата креативност и разбиране за Човека. Всяко едно от събитията е посветено на различна историческа фигура, оставила мощна следа в науката, изкуството, живота.
Всяко събитие от концертния цикъл е интерактивно и се състои от три части: въведение от Йордан Камджалов, музикално изпълнение от оркестров състав с диригент Йордан Камджалов и следконцертни диалози, които опосредстват открит разговор между изпълнителите и публиката.
Фондация „Йордан Камджалов“ кани почитателите на класиката да се насладят на неповторимата музика на Александър Скрябин. Събитието ще се проведе на 11 май от 18:00 часа в Сити Марк Арт Център на бул. „Янко Сакъзов“ №30 в София. Информация за за места и билети за събитието можете да намерите тук, а по традиция с жест към пенсионери, учащи и дейци на културата – места с -50% – само на касата на City Mark Art Center.