Трудността като възможност
На един от най-светлите християнски празници – Богоявление, именитият ни диригент Йордан Камджалов даде старта на нов и много амбициозен свой проект „Академия за човека“. Академията ще развива дейности в областта на науката, изкуството и спорта. Тя е посветена на човешката мощ, на това човек да реализира своя потенциал. Чрез новия си проект, диригентът иска да затвърди идеята, че чрез духовно пробуждане през изкуство и култура, и правилното образование, се поставят здравите основи на всеки един човек, общество и цивилизация. Мечтата му е под един покрив да бъдат събрани учителите на шампионите, както той ги нарича. Така науката, изкуството и спортът да се обединят в прекрасна симбиоза и от тях да се раждат истински стойностни хора и добри модели на подражание.
В академията всеки е добре дошъл – от деца до 100 годишни хора – подканя маестрото. Там ще бъдат преподавани основни науки, изкуства, математика, спорт, и др.
Преподавателите в академията ще бъдат педагози, доказали се както у нас, така и в чужбина. Маестрото дава за пример госпожа Благородна Танева, която преподава цигулка и възпитаниците й са донесла на страната ни над 800 медала от национални и международни конкурси. Учителят Теодосий Теодосиев, който превърна физиката в мода сред подрастващите, също намира място в звездния отбор на преподавателите в академията. За ментори още са поканени и актуалните в момента шампиони по шахмат. Предвидени са над 200 индивидуални работни пакета, съдържащи комбинация от различните дисциплини, развиващи както ума, така и тялото, а най-вече – сърцето.
България не обгрижва можещите си хора, споделя с тъга маестрото и казва, че ако е на мястото на министерствата на образованието и културата, ще направи всичко възможно талантите ни да получават много повече. Именно за това Йордан Камджалов бленува за Министерство на таланта, така държавата би се научила да обгрижва можещите и те да теглят нацията напред.
В тази толкова трудна и объркана среда, в която живеем, виртуозният ни диригент съзира безценна възможност за духовен растеж. Според него най-прекрасното и задълбочено изкуство се създава в трудно време. Колкото по-сиво и депресивно е времето, той си обещава да пресъздава все по-хубава и дълбоко въздействаща музика, с която да пречиства и лекува душите ни.
Ние, както казва диригентът, сме изтъкани от добро и лошо, като останалите народи, но имаме куп неща, с които да се гордеем като народ. Много е важно с кого се сравняваме и къде са заложени нашите морални критерии – размишлява маестрото и споделя, че се сравнява само с боговете, тоест винаги си залага по-високи критерии. Когато човек заложи толкова високи критерии към себе си, ще може да види колко е малък пред голямото, пред по-висшето, а оттам ще получи силен импулс за промяна и израстване.
Маестрото не спира до окуражава всички около себе си със светлите мисли и вярва, че около нас има безкрайно добри хора. Призовава ни да не губим вярата си в доброто и така да мислим, действаме, пишем и говорим, че след време да не се срамуваме от себе си.
Желаем на маестро Камджалов, на учителите и учениците на неговата академия „На добър час!„ в това толкова светло и благородно начинание!
Йордан Камджалов е български диригент със световно признание. Роден е на 16 октомври 1980 г. в Търговище. Завършва дирижиране в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” в София, а след това заминава за Берлин да усъвършенства уменията си в Международната академия „Ханс Айслер”. Кариерата му се развива на три континента и дирижира спектакли в десетки държави. Освен с виртуозното си дирижиране маестро Камджалов е познат и с особената си чувствителност към човека, към душата и сърцето на индивида. Особената му сензитивност към хората го подтиква да реализира и подкрепя редица проекти в насърчаване на човешкия талант.