• За нас
  • Пишете ни!
петък, 9 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Здраве

Как да успокоим нервната система на аутиста

отЗена ле Ру
2 март , 2025
Как да успокоим нервната система при аутизъм

Илюстрация от The Epoch Times, Shutterstock

Регулирането на вагусовия нерв чрез сензорна стимулация, масаж, тежка играчка или одеяло могат да помогнат за успокояване на децата с аутизъм

Нервната система при аутизма често функционира в по-ригидно, чувствително и уязвимо състояние, което затруднява адаптацията към сензорни и емоционални изисквания. Блуждаещият (Вагус) нерв играе жизненоважна роля в регулирането на нервната система и може потенциално да възстанови баланса. Техники като сензорна стимулация и движение могат да подобрят този баланс, осигурявайки множество ползи за хората с аутизъм.

Нервна система при аутизъм

„Нервната система при аутизма е уязвимо и чувствително нещо“, споделя пред The Epoch Times Меган Неф, психолог, специализиран в аутизма и синдрома на дефицит на вниманието/хиперактивност (ADHD) с докторат по клинична психология.

„Когато работя с моите невродивергентни клиенти, част от това, което правя, е да им помогна да разберат какво се случва в тяхната нервна система.“

Невродивергентните хора са тези, чиито мозъчни процеси функционират различно от типично очакваното и включват хора със състояния като аутизъм и Синдром на хиперактивност и дефицит на вниманието.

Когато нервната система е в баланс, човек е в рамките на т.нар. прозорец на толерантност. В това състояние умът и тялото могат ефективно да реагират на стрес, да останат спокойни и присъстващи и бързо да се възстановяват от предизвикателствата.

Прозорецът на толерантност обаче има своите граници. Когато стресът стане непреодолим или хроничен, особено без необходимата подкрепа или време за преработването му, човек може да излезе извън този прозорец в състояние на хиперактивация (повишено състояние на бдителност) или хипоактивация (откъсване или липса на ангажиране).

Невродивергентните нервни системи често са по-ригидни от невротипичните, което означава, че прозорецът на толерантност при тези хора обикновено е по-малък, казва Неф, отбелязвайки, че има доказателства, че стимулацията на блуждаещия нерв подобрява поведението при хора с аутизъм.

Доказано е, че хората с аутизъм и други неврологични разстройства имат намален вагусов тонус (по-ниска активност на блуждаещия нерв) и че намаленият вагусов тонус може допълнително да влоши социалното ангажиране, споделя пред The Epoch Times д-р Приял Моди, практикуващ интегративна медицина. Подобряването на вагусовия тонус може да разшири прозореца на толерантност.

Стимулацията на вагусовия нерв увеличава нивата на окситоцин. Окситоцинът е хормонът, свързан с любовта и привързаността.

Когато окситоциновата система е дисрегулирана, това може да допринесе за трудностите в социалната и емоционалната обработка, често срещани при хора с аутизъм, казва Джанет Отерсберг, трудов терапевт и директор по образованието в Института по метаболитен терен в Калифорния.

Разширяване на прозореца на толерантност

За да се разширим прозореца на толерантност, първо трябва да го разбираме.

„Чрез последователно наблюдение по този начин с течение на времето, започваме да виждаме моделите на нервната система и можем да проследяваме и наблюдаваме кога сме в нашия прозорец на толерантност“, казва Неф. „След като имаме тази информация, можем да въведем упражнения за разширяване на този прозорец.“

Сензорна стимулация

Хората с аутизъм често се сблъскват със сензорни предизвикателства, свързани с нарушено сензорно филтриране. Сензорното филтриране позволява на нервната система да остане в рамките на прозореца на толерантност. То се отнася до способността на мозъка да филтрира и приоритизира сензорните входящи сигнали, позволявайки ни да се фокусираме върху релевантните стимули, докато игнорираме ненужните или разсейващите.

Когато сензорното филтриране е нарушено, това може да доведе до повишена чувствителност към звуци, светлини или докосване, стесняване на прозореца на толерантност.

„Представете си сензорното филтриране като порта на ферма“, казва Балт. „Нормално портата пропуска някои стимули и задържа други. Но за някой със сензорно претоварване и прекалено симпатикова нервна система, портата е счупена; стои широко отворена, пропускайки всичко наведнъж. Те не могат да различат кое е важно и кое не, оставайки сериозно претоварени.“

Техниките за сензорна стимулация могат да помогнат. Например, специфични усещания като четкане или използване на тежка играчка или одеяло дават на мозъка нещо конкретно, върху което да се фокусира, което може да заглуши други претоварващи сензориката дразнения. В класната стая тежка играчка в скута на детето може да помогне то да се чувства по-спокойно и да предотврати сензорно претоварване, казва Балт.

Масажът е друг ефективен начин за повишаване на вагусовия тонус. Човешкият контакт е от съществено значение за нашето благосъстояние, но много от нас минават през живота си лишени от докосване. Внимателният, целенасочен допир не само стимулира блуждаещия нерв, но и увеличава окситоцина. Докато получаването на масаж от някой друг може да бъде полезно, Неф казва, че можем да използваме и прости техники, за да се масажираме сами.

Например, можете да използвате върховете на пръстите си, за да приложите лек натиск с кръгови движения по страните на врата, съсредоточавайки се върху областите точно под ушите и близо до ключицата. Друг метод е масажът на ръцете, като разтривате основата на дланите си и разтягате пръстите си. Масажирането на стъпалата с палци също може да активира точки на натиск, които помагат за регулиране на нервната система.

Движение

Енергичното движение (като дълги разходки или бягане), вдигането на тежести и соматичното движение са чудесни възможности за стимулиране на вагусовия тонус, казва Неф. Вдигането на тежести има допълнителното предимство, че оказва дълбок натиск върху ставите, което много невродивергентни хора намират за успокояващо.

Соматичните или осъзнати, центрирани върху тялото движения, като бавни, целенасочени разтягания, леки йога пози и заземяващи упражнения, са полезни и за лекуване на травми.

Резултатите

Според Балт след включването на повече движение и сензорна стимулация в рутината на децата с аутизъм, симптомите им започват да се подобряват.

Почеркът и четивните умения се подобряват, нервните изблици станали по-редки, цялостното им настроение се подобрява и текстурите на различните храни ги безпокоят по-малко. Дори сънят им се подобрява с помощта на тежка играчка.

„Когато научим за нашите нервни системи, можем да започнем да си връщаме силата“, казва Неф. „Научаваме причините защо нашите нервни системи се държат по начина, по който го правят, така че да можем да се научим как да ги влияем и регулираме.“

ВИЖТЕ СЪЩО
id5703074 8 augattention deficit hyperactivity disorder feature
Хиперактивност и дефицит на вниманието: симптоми, диагностика и лечение
Разстройство от аутистичния спектър: Симптоми, причини, лечения и природосъобразни подходи
Аутизъм: симптоми, причини, терапия и естествени подходи (I част)
frustrated child 700x420 1
Какво е виртуален аутизъм или синдром на екранните деца
Когато смартфоните стават по-умни, ставаме ли по-глупави?
Докато смартфоните стават все по-умни, ставаме ли ние по-глупави?
id5648351 gettyimages 530686234 1080x720 1
Зрителният контакт задълбочава връзката между хората
mg 3153 copy
Фалун Гонг – най-популярният вид чигонг
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Споделено родителство (снимка: Национална асоциация "Поход за семейството")

Обединеният законопроект за въвеждане на споделеното родителство създава рискове и правна неяснота

0
0
Кехлибар от Алем Кетема, Етиопия

Художникът Иван Саздов: Водещото при мен е любовта ми към древната смола кехлибар

0
0
спектакъла „Хубавата Елена“ – опера-буфа от Жак Офенбах

Учебният музикален театър към НМА „Проф. Панчо Владигеров“ отбелязва 60 години от създаването си

0
0
Робърт Францис Превост избран за първи американски папа

Робърт Франсис Превост избран за първи американски папа

0
0
Суданци се редят на опашка, за да получат благотворително ястие „Ифтар“ в Омдурман, 19 март 2025 г., по време на Рамазана. Ебрахим Хамид/AFP via Getty Images

Войната на ОАЕ срещу Судан навлезе в нова и много опасна фаза         

0
0
Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Камарата на представителите прие законопроект срещу насилственото отнемане на органи от последователи на Фалун Гонг в Китай

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Преминаване в калориен дефицит диета за отслабване

Калорийният дефицит – сигурен начин да влезем във форма

0
0
Лилия Руменова (личен архив)

Топлинна обработка на храни – ползи и вреди

0
0
Гръбначни изкривявания при деца (https://roditel.bg/)

Гръбначни изкривявания при децата – причини и превенция

0
0
Основните причини за косопад

Основни причини за загубата на коса

0
0
Изкуствените подсладители може да влияят директно върху сърдечния мускул, установи проучване

Изкуствените подсладители са свързани със сърдечни проблеми, установява проучване

0
0
Суданци се редят на опашка, за да получат благотворително ястие „Ифтар“ в Омдурман, 19 март 2025 г., по време на Рамазана. Ебрахим Хамид/AFP via Getty Images

Войната на ОАЕ срещу Судан навлезе в нова и много опасна фаза         

0
0
Индия съобщава, че е извършила въздушни удари срещу терористи в контролирания от Пакистан Кашмир

Индия нанесе въздушни удари срещу терористи в Пакистан

0
0
Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Камарата на представителите прие законопроект срещу насилственото отнемане на органи от последователи на Фалун Гонг в Китай

0
0
Джао Ксингонг - новият световен шампион по снукър

Джао Синтун от Китай – от дебютант до световен шампион

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
Следваща публикация
Българската екзархия и борбите за църковна независимост

Българската екзархия и борбите за църковна независимост

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria