Getting your Trinity Audio player ready...
|
Законът за защита на Фалун Гонг и санкционирането на извършителите на насилствено отнемане на органи от живи последователи на Фалун Гонг в Китай е морален императив
Камарата на представителите на САЩ прие без възражения на 5 май законопроект, насочен към прекратяване на преследването на духовната група Фалун Гонг от китайския комунистически режим.
Законодателната мярка „Закон за защита на Фалун Гонг“ (HR 1540), беше приета с широка двупартийна подкрепа и включва разпоредби за санкциониране на лица, замесени в насилственото отнемане на органи от практикуващи Фалун Гонг.
Санкциите ще се прилагат към списък с чуждестранни граждани, „за които президентът определи, че съзнателно и пряко са участвали или улеснили насилственото отнемане на органи в Китайската народна република“, гласи законопроектът.
Наказанията включват забрана на нарушителите да влизат в Съединените щати, анулиране на визите им и налагане на наказателни санкции до 1 милион долара глоба и 20 години затвор.
Представителят Скот Пери (републиканец от Пенсилвания) и водещ спонсор на Закона за защита на Фалун Гонг, заяви, че „трябва да има някакво последствие за това варварско и ужасяващо поведение“.
„Съединените щати трябва да бъдат лидер и да покажат пътя на света“, коментира той пред Epoch Times. „Трябва да го направим и да принудим останалата част от света да признае това.“
Фалун Гонг, известен и като Фалун Дафа, е духовна практика, включваща пет медитативни упражнения и учения, основани на принципите Истинност, Доброта и Търпение, която е жестоко преследвана в Китай от 1999 г. насам. Китайската комунистическа партия (ККП) възприема популярността на Фалун Гонг като заплаха за режима и подлага в продължение на повече от четвърт век неговите близо 100 милиона симпатизанти на арести, лишаване от свобода, принудителен труд и варварски изтезания.
Законът за защита на Фалун Гонг насърчава Съединените щати да работят със своите съюзници и многостранни институции за повишаване на осведомеността относно преследването и да координира с международната общност целенасочени санкции и визови ограничения.
Документът дава указания Съединените щати да не си сътрудничат с Китай в областта на трансплантациите, докато ККП е на власт.
Законът също така изисква ръководителите на Държавния департамент, Министерството на здравеопазването и социалните услуги и Националните институти по здравеопазване да представят доклад в рамките на една година, който подробно да описва политиките и практиките на Китай за трансплантация на органи.
Очаква се докладът да публикува как се прилагат политиките на режима спрямо практикуващите Фалун Гонг и други затворници на съвестта, както и да оцени годишния обем на трансплантациите, времето, необходимо за получаване на органите, и източника на органите. Очаква се също да изброи американските субсидии, предоставени през последното десетилетие, които са подкрепили китайски изследвания в областта на трансплантацията на органи или сътрудничество между китайска и американска организация.
Докладът ще определи също дали преследването на Фалун Гонг от Пекин представлява „жестокост“ съгласно Закона за предотвратяване на геноцида и жестокостите на Ели Визел от 2018 г.
„HR 1540 е историческа стъпка напред – първият обвързващ ангажимент на Конгреса да предприеме решителни правни действия срещу преследването и принудителното отнемане на органи от практикуващи Фалун Гонг“, обяви Пери в реч на пленарното заседание.
„Този законопроект проправя пътя за отчетност, санкции, наказание и разкриване – разкриване на съучастниците в тези жестокости.“
Републиканецът обеща, че разследването означава, че Съединените щати вече „няма да си затварят очите“ и да оставят нещата „без последствия“.
‘Морален императив’
Представителят Гус Билиракис (републиканец от Флорида), съспонсор на законопроекта и член на Избрания комитет на Камарата за ККП, заяви, че смята законодателството за „особено важно, като се има предвид ужасяващата история на ККП по отношение на правата на човека и продължаващото отношение към Фалун Гонг и други религиозни малцинства.“
„Санкционирането на извършителите на насилствено отнемане на органи е морален императив“, посочи Билиракис пред Epoch Times. „По този начин можем да заемем силна позиция срещу ужасяващо престъпление, което нарушава светостта на живота и човешкото достойнство.“
Конгресменът Пат Райън (демократ от Ню Йорк), също съспонсор, е „горд да види такава широка двупартийна подкрепа за това усилие.“
„Правя всичко по силите си, за да държа трафикантите на органи отговорни за техните отвратителни престъпления“, коментира той пред Epoch Times.
Други законодатели също говориха с ужас за това колко страдания е причинил режимът в Пекин.
„В продължение на 25 години Китайската комунистическа партия води брутална кампания срещу практикуващите Фалун Гонг – белязана от изтезания, лишаване от свобода, убийства и отвратителната практика на насилствено отнемане на органи – само заради мирното практикуване на религиозните им убеждения“, сподели представителят Ланс Гудън (републиканец от Тексас) пред Epoch Times. „Това е не само потресаващо нарушаване на религиозната свобода, но и една от най-неотложните кризи с правата на човека в нашето време.“
Той обеща, че законодателството ще „се изправи срещу тези жестокости директно.“ и добави: „Никоя религиозна група не бива да бъде преследвана и третирана като банка за органи за тоталитарен режим. Съединените щати трябва да водят с морална яснота и да се противопоставят твърдо на престъпленията на ККП срещу човечеството.“
Представителят Бъргес Оуенс (републиканец от Юта) нарече нарушенията на човешките права, насочени към религиозната група, „ужасяващи и наистина зли.“
Предстои законопроектът да бъде приет и от Сената.
„Насилственото отнемане на органи е убийство, маскирано като медицина“
Малко преди приемането на Закона за защита на Фалун Гонг, Камарата на представителите обсъди свързан законопроект за престъплението на насилствено отнемане на органи.
Представителят Крис Смит (републиканец от Ню Джърси), основен спонсор на Закона за прекратяване на насилственото отнемане на органи (HR 1503), обяви, че китайският комунистически лидер Си Дзинпин и неговият режим трябва „да носят отговорност за едно от най-ужасяващите нарушения на човешките права на нашето време – трафик на хора с цел отнемане на техните органи, както и касапските методи и убиването им в процеса.“
„Насилственото отнемане на органи е убийство, маскирано като медицина“, сподели той пред Epoch Times и добави: „От всички неприемливи жестокости, извършени от ККП, това трябва да е най-долната.“
Законът за спиране на насилственото отнемане на органи има по-широк обхват за борба с международния трафик на органи. Неговите политически цели включват насърчаване на системи за доброволно даряване на органи с „ефективни механизми за прилагане“ в двустранни дипломатически разговори и международни здравни форуми, както и наказание за отговорните лица – „включително членове на Китайската комунистическа партия“ – за незаконното деяние.
Законодателната мярка ще изисква американските власти да следят във всяка чужда страна за „насилствено отнемане на органи и трафик на хора с цел извличане на органи“ – сценарий, който може да включва принуда, отвличане, измама, злоупотреба с власт или уязвимо положение, или използване на пари за купуване на съгласие.
Крис Смит цитира думите на сър Джефри Найс – председател на първия в света независим трибунал, който направи едногодишен анализ на престъпленията с органи в Китай. Този анализ установи, че насилственото отнемане на органи се е случвало „в цял Китай в значителен мащаб.“
„Тези престъпления срещу човечеството са невъобразимо жестоки и болезнени; от всяка жертва се отнемат между два и шест вътрешни органа“, посочи Смит.
Той отбеляза, че такива жертви могат да бъдат уйгури в условията на продължаващите репресии срещу мюсюлманската общност в северозападния регион Синдзян и практикуващи Фалун Гонг, „чиито мирни медитативни и физически практики и изключително добро здраве правят техните органи силно желани.“
Други конгресмени също се изказаха в подкрепа на законопроекта.
„Това е черен пазар за милиарди долари, изграден върху убийства“, коментира представителят Брайън Маст (републиканец от Флорида), председател на Комитета по външна политика на Камарата. „Това е пряко нападение срещу всеки принцип на човешко достойнство и порядъчност.“
Той отправи закана към замесените в „тази покварена индустрия“ с думите: „Идваме за вас. Конгресменът добави също, че „Принудителното отнемане на органи е чисто зло и ако не действаме, ще бъдем считани за съучастници.“
По време на последния Конгрес двата законопроекта бяха приети от Камарата на представителите, но тогава Сенатът не предприе действия.
Скот Пери и Крис Смит от години повдигат въпроса за насилственото отнемане на органи в Китай. И двамата конгресмени намират за странен факта, че отнема толкова дълго време законодателната мярка да бъде приета и от двете камари.
„Не знаем през цялото това време колко хора са пострадали от тази програма за насилствено отнемане на органи от Комунистическата партия на Китай“, безпокои се Пери. „Вероятно никога няма да разберем.“
Той е наясно, че отнема време хората да се образоват по проблема, но посочи, че всеки път, когато повдига въпроса за законопроекта, все повече от неговите колеги стават съпричастни.
„Първата реакция е ужас, че това наистина се случва“, коментира конгресменът. „А след това, втората реакция е – защо никой не прави нищо по въпроса? Как може това да се случва?“
Смит и Пери съвместно призоваха Сената да предприеме незабавни мерки.
„Какво чакате?“ попита Пери. „Каква е причината да сте против това? Има ли някаква основателна причина? Ако се притеснявате за отношенията на Америка с Китайската комунистическа партия, не казвате ли тогава на всички по света, че нямате против те да убиват хора и да вземат органите им, само защото могат?“
Той е уверен, че ако Сенатът приеме неговия законопроект, президентът Доналд Тръмп ще го подпише и „ще създаде среда за дискусията, която заслужава.“
„Той ще е наясно, че насилственото отнемане на органите на човек е недопустимо. Не съществува обяснение, което може да оправдае това.“