Getting your Trinity Audio player ready...
|
Канада наложи санкции на осем висши китайски служители за „тежки нарушения на човешките права“ срещу практикуващи Фалун Гонг, тибетци и уйгури.
„Канада е дълбоко загрижена за нарушенията на човешките права в Синдзян и Тибет и срещу тези, които практикуват Фалун Гонг“, заяви министърката на външните работи на Канада – Мелани Жоли, в прессъобщение от 10 декември.
„Призоваваме китайското правителство да сложи край на тази систематична кампания на репресии и да спазва международните си задължения относно правата на човека.“
В изявлението си Министерството на външните работи на Канада посочи, че етническите и религиозни групи са се сблъскали с тежко малтретиране, включително принудителен труд и изтезания, както и ограничения на основните свободи.
Министерството изрази загриженост относно нарушенията на човешките права срещу тибетци и етнически малцинства в региона Синдзян, където според него над един милион души са били „произволно задържани“ от 2017 г. насам.
Ведомството също така отбеляза, че от 1999 г. Пекин се опитва да „елиминира Фалун Гонг“ в Китай чрез „произволни арести, принудителен труд и изтезания.“
Канада наложи санкции на четирима китайски служители през 2021 г. за нарушения на човешките права срещу уйгурското малцинство в Синдзян. Министерството на външните работи заяви, че последният кръг от санкции съвпада с Международния ден на правата на човека на 10 декември.
В отделно прессъобщение правителството посочи Чен Куангуо, Туняз Еркин, Закир Шохрат, Пън Дзяруй, У Индзие, Хуо Лиудзюн, Джан Хунбо и Йоу Цюан като лица, подложени на санкции съгласно Специалните икономически мерки (Регламенти за Китайската народна република). Тези разпоредби забраняват на канадски физически и юридически лица да извършват транзакции със санкционираните лица и включват също замразяване на активи в Канада, блокиране на достъп до финансови услуги и забрана на сделки, свързани с имущество.
В същия ден, когато Отава направи обявлението, секретарят на Комунистическата партия в Тибет – най-високопоставената позиция в региона – г-н У беше изключен от Партията и отстранен от длъжност. Той е под разследване за подкуп.
По време на мандата си У е участвал в поне два случая на преследване на местни практикуващи Фалун Гонг, според Minghui.org, уебсайт, посветен на документиране на преследването срещу Фалун Гонг от китайския режим.
Фалун Гонг е духовна практика, основана на принципите на истинност, състрадание и толерантност. Практиката става популярна в Китай в началото на 90-те години, с приблизително 70-100 милиона последователи в страната по това време. Вярата, която включва система от медитативни упражнения, е вкоренена в традиционната китайска култура и не е в съответствие с комунистическата идеология.
През 1999 г. ККП започва общонационално преследване, когато възприема Фалун Гонг като заплаха за контрола на Партията върху китайското население. Продължаващото преследване от страна на ККП в Китай продължава, като има сведения за изтезания, принудителен труд, физическо и сексуално насилие, и дори отнемане на органи от живи хора.
Стремежът на ККП да преследва Фалун Гонг се разпростират и далеч извън границите на Китай. Според информатори, на тайна среща през 2022 г., настоящият лидер на ККП Си Дзинпин нарежда засилени усилия срещу практикуващите Фалун Гонг в чужбина, включително използване на правни манипулации и дезинформационни кампании за атакуване на Фалун Гонг в международен план.
Санкции в САЩ
Правителството на САЩ вече е наложило санкции на някои от осемте лица, посочени в последното съобщение от Отава.
През 2022 г. Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на У заради прилагане на „политиките за стабилност“ на ККП, насочени към упражняване на контрол върху тибетските малцинства. Тези политики включват извънсъдебни убийства, масови задържания, физическо насилие и принудителни стерилизации и аборти.
Джан, бившият директор на Бюрото за обществена сигурност на Тибет, също е санкциониран по същото време за ролята си в управлението на центрове за задържане в Тибет, които прилагат тези политики.
Хуо, бившият партиен секретар на Бюрото за обществена сигурност на Синдзян, е санкциониран през 2020 г. Той е участвал в наблюдаването и масовото задържане на уйгурски мюсюлмани в провинцията, според Министерството на финансите на САЩ.
Пън, който е служил като командир на Синдзянския производствен и строителен корпус – държавно предприятие и паравоенна организация, замесена в използването на принудителен труд – е санкциониран. Чен Куангуо, бивш секретар на Комунистическата партия в региона Синдзян, също е санкциониран.
Жоли пътува до Китай през юли и заяви, че е повдигнала въпроси за правата на човека пред китайския си колега по това време.