Канадски здравни служители са установили, че около 1 милион внесени от Китай маски KN95 не отговарят на стандартите за качество за превенция на COVID-19. Поради тази причина те не са доставени на хората, борещи се с епидемията на първа линия.
Ерик Морисет, говорител на Канадската обществена здравна агенция (КОЗА), съобщи, че получените от Китай маски KN95 са „негодни“ за употреба. Като резултат правителството не може да ги разпространи на нуждаещите се провинции и региони в Канада.
„Към днешна дата КОЗА е установила, че приблизително 1 милион маски KN95 не отговарят на изискванията на здравеопазването“ – посочи Морисет в становище за канадския информационен бюлетин The Globe and Mail.
В материалът не се уточнява дали Министерството на здравеопазването ще си възвърне направената инвестиция за фалшивите маски.
Маските KN95 са китайския вариант на популярните маски N95, използвани от медицинските служители, борещи се с ККП вируса, познат още като новия коронавирус, причиняващ болестта COVID-19.
Според доклад на Politico Канада разчита на Китай за 70% от вноса на медицински консумативи за борбата с COVID-19.
Макар и в по-малка степен, САЩ също разчита на Китай за доставянето на медицински консумативи. Според доклад от 6 април на Службата за научни изследвания на Конгреса 9,2% от целия внос на САЩ на медицинско оборудване и фармацевтични продукти и консумативи е от Китай. По-голям процент от гореизложените продукти страната добива от Германия (11,3%) и Ирландия (15,9%).
Все пак пандемията и необходимостта от такива стоки в световен мащаб изправя САЩ пред недостиг.
„Когато Китай, глобалният доставчик на защитно облелко, медицинско оборудване, антибиотици и активни лекарствени съставки редуцира износа им, това причини недостиг на животоспасяващи консумативи в САЩ“ – отбеляза авторът на доклада.
„COVID-19 ни научи на важен урок – много по-убедително от всяка военна игра или симулация на природно бедствие – показа ни директния ефект и последствията от сериозното ограничаване или пълното преустановяване на доставки на важни консумативи от Китай до САЩ“ – се споменава в доклада.
Кайл Бас, основател и главен инвестиционен директор на Hayman Capital Management – хедж фонд в Далас, заяви, че случаят с некачествените маски в Канада е част от по-обширна тема. Бас, който в епизод на „Лидери на американската мисъл” обсъжда рискът за Америка от използването на китайски консумативи, реагира на проблема с маските в Канада в Twitter.
Той пише: „Некачествените маски са ТИПИЧНИ за Китай. Най-разумният ход за Запада е да се разграничим от Китай. Пагубното китайско правителство умишлено разреши полетите от Ухан, за да зарази света, а сега продава дефектното си оборудване и печели от вируса си.”
В коментари към „Лидери на американската мисъл” Бас отбелязва и положителната страна на недостига на оборудване, а именно, че доказва колко е рисковано да се разчита на Китай за животоспасяващи консумативи.
„Нещастието, което Китай причини на света с вируса, показа в друга светлина доверието към световните вериги за доставки. Помислете: имаме западно демократично общество, разчитащо почти изцяло на доставките на тоталитарна комунистическа нация. Изложено по този начин, това е истинско безумие“ – добавя той.
Знаете ли че?
„Епок Таймс“ e първата и единствена медия, която разкрива истинската същност, влияние и крайна цел на комунизма. Ние показваме начините, по които той уврежда традициите на Изтока и Запада. Разглеждаме и последствията от социализма и влиянието му върху икономическата и политическа стабилност на страните.