Думата „честност“ идва от „чест“ и въплъщава идеята, че ако не държи на истината, човек губи честта си. В навечерието на един от най-свързаните с честта български празници – Съединението на Княжество България с Източна Румелия от 6 септември 1885 г. – ви запознаваме с основните принципи, от които са били ръководени истинските мъже, извършили смели и патриотични дела през изминалия век, а и не само. Може би ще се зачудите защо в една статия сравняваме честта на каубоя, на руските офицери и японските самураи. За да не губим страничния поглед и защото сравненията не са непременно нещо лошо. Често те ни помагат да се ориентираме по-добре в околния свят.
Кодекс на каубоя
„Да, аз съм избрал да бъда каубой и това е моето призвание. Работил съм като каубой из цялата страна – за собственици на ранчо или на добитък – и все още го правя. На 72 години съм и още съм каубой, защото никога не съм притежавал крава – когато имаш свой добитък, ти вече си или собственик на ранчо, или на крави и не може да се наричаш каубой.“ – Джери Сайнър от Колорадо, САЩ.
„Кодексът на каубоя се отнася за всички истински каубои и ако нарушите някое от правилата, вие вече не сте каубой.“
1. Когато срещнеш дама, или те представят на такава: свали шапка и кажи: „Радвам се да Ви видя, госпожо“. Дама е всяка жена на вързаст между 3 и 120 години и няма значение как изглежда косата ви под шапката – този закон казва на дамите, че си истински каубой, който уважава всички дами. Ако срещнеш някоя, която не уважаваш – просто си тръгни, след като си свалил шапка и си я върнал обратно на главата си.
2. Бъди смел всеки ден. Ако е нужно, дай живота си за Създателя, за семейството, за приятели и страната си – понякога дори за някого, когото не познаваш.
3. Гордей се с работата си. Прави най-доброто на което си способен, защото работиш за името си. Приемай шефа си като господар. Ако не уважаваш господаря си, яхвай седлото и отивай другаде.
4. Прави каквото е необходимо. И повече, отколкото околните очакват. Това ще те издигне над онези долу.
5. Винаги завършвай каквото започваш. Мисли, преди да започнеш каквото и да е в живота си. Това ще ти спести много време и болка.
6. Бъди твърд, но честен. Не отстъпвай от това, което знаеш, че е правилно – но понякога правилното е грешно и грешното е правилно.
7. Нека думата ти бъде като закон за теб. Прави каквото казваш и говори в съответствие с делата си.
8. Говори по-малко и казвай повече. Думите за 50 цента се разбират по-добре от тези за 100 долара.
9. Някои неща не са за продан. Честната ти дума, истината, любовта, добротата, всички добри неща в сърцето ти, които те правят каубой, никога не бива да бъдат продавани с цел печалба.
10. Знай къде да начертаеш линията, отвъд която не се прекрачва. Цял един живот е необходим, за да се научиш къде да сложиш тази линия, така че седни в скута на възрастен мъж или жена, затвори устата и просто слушай разказа им.
11. Подчинявай се на всички заповеди от Създателя. (Започни с десета.)
12. Грижи се за коня си. Ако не можеш, не се изкушавай да си купиш или да яздиш такъв. Отнася се също за котки, кучета и гърмящи змии.
13. Разпознавай злото. То не е външно, то е във всеки един от нас – избави се от него.
Кодекс на офицера от 1904 г.
Първата българска армия след Освобождението на България е създадена със заповед на руския императорски комисар в България княз Александър Дондуков-Корсаков на 20 юли 1878 г. Съвсем естествено българските военни възприемат специален набор от правила на поведение от руските си предшественици. От времето на цар Петър I руската армия има харта, която регламентира основните правила на военната наука и армейска дисциплина.
Имало обаче и друг неформален кодекс за поведение на офицера – неписани правила, които правели един офицер истински джентълмен. През 1904 г., по време на Руско-Японската война, капитан Валентин Михайлович Кулчицки ги събира в един документ, наречен „Съвети към младия офицер“. Това се превръща в най-популярната брошура за времето си:
1. Не обещавай, ако не си уверен, че ще изпълниш обещанието!
2. Дръж се ненатрапчиво, с достойнство и без да преиграваш!
3. Внимавай да не преминеш границата на вежливостта, изпълнена с достойнство, и да не се поддадеш на низкопоклоничеството!
4. Не пиши необмислени писма и рапорти в пристъп на ярост!
5. Не клевети – няма да докажеш лошото у другия, само ще компрометираш себе си!
6. Не бързай да спориш с човек, който не е добре информиран!
7. Избягвай да влизаш в парични отношения с приятели! Парите развалят дружбата!
8. Не обръщай внимание на обидите и подмятанията, които ще чуеш на улицата! Бди над това! Отминеш ли, няма да загубиш, а ще избегнеш скандал!
9. Ако не можеш да кажеш нещо хубаво за някого, не казвай и лошо, дори да знаеш такова!
10. Не пренебрегвай чуждите съвети – вслушай се! Правото дали да ги последваш, остава за теб! Да се възползваш от приятелски съвет е изкуство, не по-лошо от изкуството сам да си дадеш добро напътствие!
11. Силата на офицерите не е в поривите, а в спокойствието!
12. Пази репутацията на жената, която ти се е доверила, каквато и да е тя!
13. В живота има ситуации, които налагат сърцето да замълчи и да използваш разсъдъка си!
14. Винаги бъди нащрек и не се отпускай!
15. Старай се в спора думите ти винаги да са меки, а аргументите – твърди! Старай се да не досадиш на опонента си, а да го убедиш в правотата си!
16. Когато разговаряш, избягвай прекаленото жестикулиране и повишаването на глас!
17. Нищо не възпитава повече от осъзнаването на собствените грешки! Това е едно от главните средства на самовъзпитанието! Не греши само този, който не прави нищо!
18. Когато двама души се карат, и двамата са виновни!
19. Авторитетът трябва да се добива чрез знанията, делата и службата! Важното е подчинените ти да те уважават, а не да се страхуват от теб! Където има страх, там има недоброжелателство и ненавист!
20. Няма нищо по-лошо от нерешителността! По-добре най-лошото решение, отколкото колебание или бездействие!
21. Този, който не се бои от нищо, е по-могъщ от този, който се бои от всичко!
Бушидо – правила за поведение на японския самурай
Неслучайно споменахме Япония. Японските воини – самураите – също имали свои идеали на поведение. Те били вдъхновени от конфуцианството – система от вярвания, в които се отдава голямо значение на верността и дълга. „Бушидо“ – неписаният кодекс за рицарско поведение – впоследствие залегнал в основата на обучението по етика в Япония с принципи, които остават валидни и до днес.
1. Справедливост – основна ценност за самурая. Изисква да размишлявате върху това, кое е справедливо, и да се придържате към тази ценност за усъвършенстване на моралния си характер.
2. Смелост – Тя, както и спаведливостта, води до вярно разграничаване на правилно от грешно. Смелостта изисква силата не само да възприемате, но и да действате.
3. Съчувствие – То е способността да проявявате любов и състрадание посредством търпение. Изисква също така да се опитвате да гледате света през очите на другия. Това е особено важна черта за онези, които изпълняват ръководна роля.
4. Уважение – То означава да зачитате преживяванията и чувствата на другите. За да можете да сътрудничите с друг човек, е необходимо да бъдете учтиви.
5. Почтеност – Човек трябва да бъде почтен, за да практикува много от другите изброени принципи. Това означава да живее по един честен и искрен начин.
6. Чест – Самураите са били воини, които са притежавали чувство за самоуважение и са живели съгласно най-висшите принципи за поведение. За да спазвате принципа на честта, Вие трябва да съзнавате своите морални отговорности.
7. Вярност – На първо място, бъдете верни на себе си. Когато сте дали обет за вярност към някой друг, той не трябва да бъде изоставян, дори при много трудни обстоятелства.
8. Самоконтрол – това означава да се придържате към кодекса на Бушидо при всички обстоятелства, без значение дали сте сам или с други. Не всяка версия на кодекса на Бушидо включва самоконтрол, но в книгата си „Бушидо: Душата на Япония“ Инадзо Итобе подчертава неговата важност.
За изготвянето на този материал допринесе Лилия Костова