Въпреки недоволството на софиянци и поредицата от жалби, Столична община финализира проект за изграждане на инсталация за горене на отпадъци в ТЕЦ София. Инсинераторът на стойност 292,2 млн. лв. без ДДС се очаква да заработи до края на 2023 година.
Това става ясно от обществената поръчка, която „Топлофикация“ София обяви в регистъра на Агенцията за обществени поръчки през месец януари, с предмет:
„Проектиране, вкл. авторски надзор и изграждане на инсталация за комбинирано производство на енергия в София с оползотворяване на RDF-гориво, в т.ч. подготовка, закупуване/доставка/монтаж (пускане в експлоатация) на необходимото оборудване, съоръжения и обзавеждане, както и надзор върху работата на инсталацията за 3-годишен период, включващ: отстраняване на дефекти през периода за уведомяване на дефекти, подпомагане в експлоатацията и поддръжката и обучение на персонала.“
Решението за избор на изпълнител, публикувано на 23 юли 2021 г., определя като такъв консорциума „RDF Файърд Пауър Плант София 2021“, представляващ обединение между българската МИКС-КОНСТРЪКШЪН ООД, турската ОСАЛ ЕНЕРЖИ ИНШААТ ЧЕВРЕ ТЕКНОЛОЖИЛЕРИ САНАИЙ ВЕ ТИДЖАРЕТ ЛТД, и три китайски фирми: ДОНГФАНГ ЕЛЕКТРИК, ЕВЪРБРАЙТ (Чанжоу) ЛТД и ГДЕ ЕНЖИНЕРИНГ Ко.
Проектът се финансира с евросредства, като общата му стойност е приблизително 370 млн. лева, а отпуснатите безвъзмездно средства са приблизително 180 млн. лева.
Заводът ще бъде инсинератор за производство на твърдо гориво от преработени отпадъци, а именно RDF гориво, което ще се използва за производство на ток и отопление. Той ще бъде на територията на “Военна рампа” и се очаква да бъде готов в края на 2023 година.
Това, че София е първенец в класациите за мръсен въздух в света, не спря г-жа Фандъкова и българо-китайската дружба да стартират компрометираното съоръжение за RDF гориво и то само на 2 км от центъра на София.
Нито фактът, че платформата www.iqair.com обяви на 28.11.2020 г. София за града с най-мръсен въздух в света, изпреварвайки дори големите китайски градове с най-мощна индустрия. Доста често София попада и в топ 5 на тази класация.
Въпреки “Коледния подарък”, който получи г-жа Фандъкова от “GREENPEACE” миналата година, а именно преспапие с мръсния въздух на София и многото бурни реакции на граждани и неправителствени организации, завод за RDF гориво ще има.
Бъдещата инсталация ще трябва да бъде захранена със 180 000 тона отпадъци от завода за боклук годишно. Ако столичното предприятие за отпадъци не успее да осигури такова количество, (а то генерира много по-малко), Столична община ще трябва да плати за газа, който да компенсира недостига на боклук. При такъв сценарий всички данъкоплатци в София ще поемат разхода за гориво за производството на парно и топла вода за абонатите на “Топлофикация”.
Много граждански и неправителствени организации реагираха остро, заявявайки, че заводът ще използва остаряла технология от 80-те години и че по проекта липсва прозрачност. Петър Славов, адвокат и икономист и кандидат за народен представител от гражданската квота на „Демократична България“ в интервю за „Факти“ заяви, че от партията са предложили да се проведе мecтeн рeфeрeндум в Coфия c въпрoca дали да се cтрoи въпрocният инcинeрaтoр или нe, но поради липса на достатъчно подписи от общинските съветници, процедурното предложение е било спряно. „Нa пoдoбeн прoeкт в тaкъв крaтък cрoк дa му рaзвиeш кoнкурcнaтa прoцeдурa, и тo при изключитeлнa липca нa публичнocт, буквaлнo зaтъмнeнocт, зa мeн e индикaция зa нeщo cъмнитeлнo и във вcички cлучaи нe в интeрec нa грaждaнитe нa Coфия“ – заявява тoй.
„Тe иcкaт дa ни убeдят, чe тoвa дружecтвo, c тoзи мeниджмънт щe мoжe дa упрaвлявa прoeкт c инвecтиция зa някoлкo cтoтин милиoнa, oт кoитo гoлямa чacт ce взимaт нaзaeм. A тeзи зaeми трябвa дa ce връщaт. Oбяcнявaт ни, чe щe гo упрaвлявaт кaтo пeчeливш прoeкт, кaк цвeтя и рoзи e пoлoжeниeтo – oщe нeщo, c кoeтo нe мoжe дa ce cъглacим“- заяви още кандидатът за народен представител.
От “GREENPEACE” и “Спаси София” също излязоха със становище. Борис Бонев – член на организацията “Спаси София”, поиска оставката на столичния кмет Йорданка Фандъкова във Facebook и написа още:
„Въпреки, че София остава един от най-замърсените градове, Столичната община на ГЕРБ и Фандъкова са готови на всичко, за да реализират грандиозната си сделка за изграждане на този завод на 2 км от центъра на София. Никакви аргументи против този проект не бяха взети предвид – бяха крити документи и ОВОС-а, чугуненото мнозинство не допусна референдум и мнението на софиянци дали искат да се горят отпадъци в нашия град не беше чуто. Изглежда, че ГЕРБ насила прокараха цялата процедура с една цел – тлъсти комисионни.“
А дали целта са само комисионните и каква е ролята на трите китайски фирми в построяването на завода, не става ясно. И макар днес Столичната община да бе осъдена от граждански организации за това, че с бездействието си е допуснала замърсяване на въздуха, опасно за здравето на гражданите, Китайската комунистическа партия не бездейства. Вместо това, тя методично и целеустремено се домогва до инфраструктурни проекти на Запад. Чрез инициативата си „Пояс и път“, под претекста, че помага на страните в изграждането на пътища и магистрали, тя е задлъжнила редица държави на Запад , които са обезпечили огромните ѝ финансови инвестиции със своите най-ценни природни ресурси и залежи.
Какви са апетитите на Китай спрямо България и докъде комунистическата му партия ще успее да домогне дългата си червена ръка, от „Епок Таймс България“ ще продължим да следим.