• За нас
  • Пишете ни!
четвъртък, 15 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Взаимоотношения

Китайският премиер посещава Европа, докато ЕС приема стратегия за икономическа сигурност

отДжесика Мао
3 юли , 2023
Китайският премиер посещава Европа, докато ЕС приема стратегия за икономическа сигурност

Китайският премиер Ли Цян и германският канцлер Олаф Шолц говорят пред медиите. (Sean Gallup /Getty Images)

Getting your Trinity Audio player ready...

Първото дипломатическо пътуване на китайския премиер Ли Цян в чужбина го отведе в Европа в края на миналия месец, където той потърси начини да намали търговската конфронтация на Китайската комунистическа партия с либералните демокрации. 

Шестдневната визита на Ли в най-големите икономики на ЕС – Германия и Франция обаче съвпадна с публикуването на предложената от Европейския съюз нова стратегия за икономическа сигурност, която има за цел да се справи с рисковете за икономическата сигурност и като част от нея да гарантира, че ключови технологии няма да попаднат в ръцете на противници.

Документът на Европейската стратегия за икономическа сигурност, публикуван на 20 юни, има за цел да убеди 27-те държави-членки на ЕС, да се споразумеят за затягане на контрола върху износа и изтичането на технологии, които могат да бъдат използвани за военни цели от съперници като Китайската комунистическа партия (ККП). 

Дипломати от ЕС твърдят, че може да са необходими месеци на дебати, преди стратегията да се превърне в конкретна политика. Все пак тя е важна първа стъпка към това да се предотврати икономически цели да подкопават сигурността на ЕС. Въпреки че в документа не се посочва конкретна държава, европейски дипломати заявиха пред New York Times, че стратегията е ясно насочена към Китай.

Ли е премиер на Държавния съвет на ККП, след като встъпи в длъжност през март тази година. Той беше в Германия за разговорите на 20 юни за седмия кръг на китайско-германските правителствени консултации, преди да замине за Франция за това първо официално посещение и да присъства на срещата „Нов глобален финансов пакт“ (22-23 юни) на френския президент Еманюел Макрон.  

Китайските държавни медии заявиха, че изборът на Европа от страна на Ли за първото му задгранично пътуване показва, че Китай отдава голямо значение на развитието на отношенията с Европа и счита засилването на китайско-европейските отношения „за приоритет на дипломацията на ККП“. 

Но ЕС не показва признаци, че споделя същия ентусиазъм за насърчаване на сътрудничеството с ККП.

Ли Юанхуа, бивш професор в Capital Normal University в Пекин, заяви пред The Epoch Times на 21 юни, че документът на ЕС относно стратегията за икономическа сигурност е в отговор на тригодишната драконовска политика на ККП за „нулев COVID“, която застрашава сигурността на глобалната верига за доставки на промишлени стоки. 

„ЕС призна слабостта на веригата за доставки [зависима от Китай] за Европа“, каза Ли Юанхуа. 

В допълнение към въпросите, свързани с веригата за доставки, новите политики на ЕС имат за цел да попречат на авторитарните държави да крадат чувствителни технологии, включително изкуствен интелект и микрочипове, и да ги използват във военната сфера, като по този начин представляват заплаха за цялото човечество, според Ли Юанхуа.

Гледната точка на ЕС относно икономическата сигурност

Опасенията на ЕС за търговска зависимост от ККП бяха очевидни известно време преди предложението за Европейска стратегия за икономическа сигурност, заяви на 21 юни пред The Epoch Times Чен Вейдзян, главен редактор на месечното списание „Пекинска пролет“, което отразява демократичното движение в Китай. 

В стратегията от 14 страници Европейската комисия изразява загриженост за лошата координация между държавите членки и слабите търговски правила, които биха могли да дадат на опонентите икономически контрол върху икономиките или производителите в ЕС. Този проблем трябва да бъде решен спешно, заяви комисията.

Европейската комисия счита, че износът и споделянето на иновативни технологии като изкуствения интелект и квантовите компютри представлява потенциален риск за сигурността, тъй като може да позволи на някои враждебни държави да използват тези технологии за свои военни цели. 

Стратегията гарантира, че веригата за доставки на чувствителни за сигурността продукти е затворена за враждебни държави, като целта е да се спре изтичането на европейски патентовани технологии в областта на изкуствения интелект, производството на чипове и биотехнологиите. 

ЕС трябва също така да изключи потенциалните враждебни държави и техните компании от ключова инфраструктура като пристанища и тръбопроводи, както и да забрани на компаниите от ЕС да изнасят високотехнологични военни приложения за потенциални държави-опоненти, се посочва в документа. 

„В някои случаи изтичането на технологии рискува да засили военния/разузнавателния капацитет на онези, които биха могли да ги използват, за да подкопаят мира и сигурността, особено за технологии с двойна употреба като квантовите, усъвършенстваните полупроводници или изкуствения интелект“, се казва в доклада. 

Комисията предложи списък на технологиите с двойна употреба за оценка на риска, който Съветът на ЕС по търговия и технологии може да приеме до септември тази година. Списъкът ще разглежда за всяка държава „риска от гражданско-военно сливане и риска от злоупотреба с тях [технологиите] за нарушаване на човешките права“.

Дипломацията на ККП в Европа

По време на пътуването си до Германия Ли Цян заяви, че ККП е готова да „изпрати положителен и силен сигнал за поддържане на стабилността на международните вериги за промишлени стоки и вериги за доставки, както и за поддържане на световния мир и просперитет“, според изявление на китайското Министерство на външните работи.

Подобни думи сякаш съдържат полу-заплашителен скрит намек, напомняйки на Европа и света, че Китай все още играе жизненоважна роля в международната верига на доставките.

Но в действителност реалността, пред която е изправен Китай, е обратна, казва Ли Юанхуа, тъй като „китайската икономика е на ръба на колапса и отчаяно се нуждае от чуждестранни капиталови инжекции и поръчки от чужбина, [тя е] подложена на огромен икономически натиск, така че ККП се стреми да спаси сриващата се икономика чрез засилване на търговското сътрудничество с Европа“, след като загуби подкрепата на Съединените щати.

darzhavnijat premier na bavarija
Държавният премиер на Бавария Маркус Шрьодер и премиерът на Китай Ли Цян. (Christof Stache/AFP via Getty Images)

Ли Юанхуа заяви, че друга завоалирана мисия на китайския премиер – в допълнение към деликатното предупреждение към ЕС, че оттеглянето на търговията с Китай ще бъде вредно за световния мир – е „лобиране пред Европа да се сближи с ККП на дипломатическата арена, за да се противопостави на САЩ“. 

ККП е наясно, че Съединените щати са длъжни да й наложат санкции, тъй като „независимо коя партия е на власт в Съединените щати, общественото мнение и глобалната й стратегия изискват от нея да ограничи и балансира експанзията на ККП – този деспотичен режим, който вреди на хората“. 

Така ККП може да възлага надежди единствено на обединение с европейските сили, за да се противопостави на американските санкции, посочва Ли Юанхуа. 

Междувременно Чен Вейдзян смята, че стабилно формираната позиция на ЕС за намаляване на риска по отношение на ККП няма да бъде лесно променена, особено чрез посещение на „китайски комунистически лидер или някаква повърхностна нископрофилна реторика“. 

Нещо повече, политиката на китайския лидер Си Дзинпин за Китай възприе твърда бойна дипломатическа стратегия, продължаваща враждебност към Съединените щати и западните институции, както и отдалеченост и репресивна тактика спрямо чуждестранните предприятия, което доведе до бягството на голям брой чуждестранни компании от Китай. При тази вътрешна и външна политическа обстановка посещението на Ли Цян в Европа „едва ли ще доведе до някакви осезаеми резултати“, смята Чен.

Кейн Джан допринесе за този материал

ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Германия иска разследване на китайските биогорива, които се внасят в ЕС
ЕС: Засилва се китайската шпионска активност
Остри критики срещу Еманюел Макрон след визитата му в Китай
ЕС въвежда алтернатива на китайската стратегия „Един пояс, един път“
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Докато Турция домакинства мирните преговори между Украйна и Русия, Тръмп обмисля да се отбие

Мирните преговори между Украйна и Русия в Турция могат да бъдат посетени и от Доналд Тръмп

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Отборът на Симеон Николов, Александър Къндев и Лазар Бучков на университета „Лонг Бийч Стейт“  победи на финала на волейболния шампионат на NCAA Калифорнийския университет в Лос Анджелис. (https://www.ncaa.com/)

Български волейболисти, начело със сина на Владо Николов, станаха шампиони в университетската лига на САЩ

0
0

Свързани Публикации

Контейнерният кораб Tampa Triumph преминава през шлюзовете Miraflores на Панамския канал в Панама Сити, Панама, на 20 септември 2023 г. Джъстин Съливан/Getty Images

Сделката за Панамския канал може да се окаже прелюдия към конфронтацията между САЩ и Китай

0
0
Еврокомисарят по търговски отношения Марош Шефчович от Словакия на изслушването си в ЕК на 4-ти ноември 2024 г. Снимка: Никлъс Тука/AFP чрез Getty Images

ЕС: Китай дискриминира европейските доставчици на медицинско оборудване

0
0
Най-големият кораб на китайската брегова охрана  5901 влиза в изключителната икономическа зона на Филипините в Южнокитайско море на 5-ти ануари 2025 г. Снимка: Бреговата охрана на Филипините чрез Ройтерс

Филипините наблюдават китайски „кораб чудовище“ в Южнокитайско море

0
0
Къде са позициите на Тръмп и Харис по отношение на политиките спрямо Китай

Какви са позициите на Тръмп и Харис по отношение на Китай

0
0
Членове на Сухопътните сили за самоотбрана на Япония (JGSDF) свалят японското национално знаме ранната вечер в лагера Мияко на JGSDF на остров Мияко, префектура Окинава, Япония, на 20 април 2022 г. (Снимка: Исей Като/Ройтерс)

Япония изрази сериозно безпокойство, след като китайски самолетоносач за първи път влезе в морската ѝ прилежаща зона

0
0
Фалун Дафа практикуващи празнуват Световния ден на Фалун Дафа на "Юниън скуеър" в Ню Йорк на 11 май 2025 г. Лари Дай/The Epoch Times

Милиони празнуват на 13 май Световния ден на Фалун Дафа

0
0
Надежда: Лек за депресия, когато нищо друго не действа

Надеждата – лек за депресия, когато нищо друго не работи

0
0
САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

0
0
САЩ тарифите могат да тласнат икономиката на Китай към депресия, твърдят експерти

Американските мита може да тласнат китайската икономика от рецесия в депресия

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Следваща публикация
(Facebook: Алексадър Везенков)

Българинът Александър Везенков ще играе в NBA

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria