• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 25 септември, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Взаимоотношения

ЕС: Засилва се китайската шпионска активност

отХана Нг
30 май , 2023
ЕС приема глобален режим за санкции срещу нарушителите на човешки права

Централата на Европейската комисия в Брюксел, Белгия (Yves Herman / Ройтерс)

Над 100 тайни полицейски участъци, управлявани от Китай, действат в 53 държави

Белгийската служба за сигурност (VSSE) публикува доклад, според който в Брюксел е налице засилена китайска шпионска активност. „Дейността на Китай в Белгия не се ограничава само до класическия шпионин, който краде държавни тайни, или до хакера, който парализира важна индустрия или държавен департамент чрез своя компютър“, се казва в правителствения доклад.

Вместо това много китайски агенти се занимават „лобиране, намеса, политическо влияние, шпионаж, икономическо изнудване и кампании за дезинформация“.

Агенцията за сигурност изразява опасенията си, че тесните връзки между комунистическия режим и корпорациите в страната прави изключително трудно идентифицирането на потенциални разузнавателни средства.

„Това води до заплетена мрежа от взаимодействия, а много правителствени и неправителствени субекти крият връзките си с Китай“, се посочва в доклада на VSSE. „Това е игра, в която Китай е изключително умел. Властта, която китайското правителство и Китайската комунистическа партия упражняват върху компаниите, им позволява да ги превърнат в неразделна част от дългосрочната си стратегия.“

Според изследването много от разузнавателните агенти на ККП изобщо не са служители на комунистическия режим, а по-скоро китайски частни лица, които служат на правителството поради привързаност към режима – или чрез фино убеждаване и манипулиране от страна на държавните органи.

Политици изказват опасения

Констатациите предизвикаха безпокойство сред белгийските политици, като например фламандския член на парламента Кристоф Слагмулдер от фламандската националистическа партия „Влаамс Беланг“.

„Когато човек мисли за шпиони, често си представя филми като Джеймс Бонд, но това не е вярно“, казва Слагмюлдер в неотдавнашна статия на уебсайта на Vlaams Belang. „Често това са дипломати, лобисти, журналисти, служители, компании или дори студенти, които активно събират информация, за да я предадат на някой агент.

„Китай активно разширява влиянието си в Европа – продължава той. – Ето защо не е изключено студентите също да бъдат използвани за тази цел.“

Фламандският депутат призова за проучване на потенциалната роля, която китайските студенти в Белгия биха могли да играят в шпионските усилия на ККП, отбелязвайки, че властите често пренебрегват този тип китайски граждани.

„Той може да изглежда невинен и безобиден, но по време на конфликт всички оръжия могат да бъдат използвани, за да поставят една страна на колене – заяви Слагмюлдер. – Затова трябва да пазим знанията си и активно да работим за по-безопасно фламандско висше образование, като оптимизираме и евентуално затегнем процедурите за китайските студенти.“

Без китайски полицейски участъци

През септември 2022 г. в доклад на организацията Safeguard Defenders се посочва, че агенти на китайския режим действат тайно в държави по целия свят, като използват тайни полицейски участъци като база за наблюдение на китайски дисиденти и дори принуждават китайски емигранти да се върнат в Китай.

Докладът „Патрулиране и убеждаване„, публикуван през декември 2022 г., хвърля повече светлина върху мащаба на мрежата и как съвместни споразумения улесняват китайския режим в разпространението на транснационалната му полицейска дейност по целия свят.

В него се разяснява, че в 53 държави по света има около 102 задгранични полицейски звена, управлявани от Китай. Някои от тях дори са създадени с помощта на самите държави.

Понастоящем обаче Белгия не фигурира в списъка на европейските държави, в които функционират китайски полицейски участъци.

Освобождаване от контрола на ККП извън Китай

След появата на първия доклад режимът отрича да има недекларирани полицейски участъци в чужбина и нарича обвиненията опит за уронване на репутацията на Китай.

Но специалистите по сигурността изтъкват, че дори Пекин да не е пряко отговорен за станциите, „някои изявления и политики сочат, че от страна на централното правителство са давани ясни насоки за насърчаване на тяхното създаване и функциониране“.

Първоначалният доклад до момента е дал тласък на разследвания в поне 14 държави.

Ирландия и Нидерландия затвориха китайските полицейски участъци, които бяха открити в техните страни, а в Испания се провеждат разследвания. Канада е подала жалба до китайския посланик във връзка със съобщенията за неофициални китайски полицейски служби, действащи в Канада.

През април в Ню Йорк бяха арестувани двама мъже, за които се твърди, че са управлявали таен полицейски участък в Манхатън от името на китайския комунистически режим. Тези арести бяха част от няколко дела, по които бяха повдигнати обвинения срещу повече от 40 китайски агенти за предполагаемото им участие в различни схеми, които са подпомагали транснационалните усилия на комунистическия режим за сплашване и пропаганда.

Според съдебните документи двамата арестувани са управлявали местна китайска асоциация, която е организирала автобуси с поддръжници на Пекин, които да пътуват до Вашингтон и да служат като контрапротестиращи по време на пътуването на Си през 2015 г.

„Арестът на агенти на Китайската комунистическа партия, участвали в създаването на незаконния полицейски участък на ККП в Ню Йорк, е малка, но важна победа за американския суверенитет и за дисидентите, които бягат от потисничество и са превърнали Америка в свой дом“, заяви републиканецът Майкъл Галахър (Р-Уис) пред The Epoch Times.

„Мафиотските тактики на ККП – следене, тормоз, изнудване, нападения и преследване на възрастни родители, съпрузи и деца в Китай – не могат да бъдат толерирани в Америка. Съединените щати трябва да останат убежище от преследване, а не ловно поле за диктатори“ – заключи Галахър.

СВЪРЗАНИ СТАТИИ:

Китайската комунистическа партия – партньор или завоевател?
ККП на 100 години: Век на убийства и лъжи (II част)
Споделете тази статия
Tags: Препоръчани

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Откриването на срещата на върха на лидерите на Г-20 в Ню Делхи на 9 септември 2023 г. (https://www.g20.org)

Страните от Г-20 въвеждат цифрови валути и документи за самоличност

0
0
“Събуждането на Психе от целувката на Любовта” - скулптура на Антонио Канова (1787-1793 г.) (снимка: greekreporter.com)

Ерос и Психея: най-красивата любовна легенда в гръцката митология

0
0
(снимка: публичен домейн)

Водни бедствия и държавно безхаберие

0
0
Събраният плод от дренки се подготвя за производство на сироп (снимка: Милена Атанасова)

Рецепта за домашен сироп от дренки

0
0
kak prizrakyt na komunizma upravlyava nashia svyat 750x536 1

Как ПРИЗРАКЪТ НА КОМУНИЗМА управлява нашия свят

0
1
Сателитна чиния Starlink RV (Бояна Ненова за "Епок Таймс")

Starlink Bulgaria: Сателитният интернет Starlink RV вече и в България

0
2
Царска туршия (снимка: zvezdev.com)

Хрупкава царска туршия без консерванти

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Китайският премиер Ли Цян и германският канцлер Олаф Шолц говорят пред медиите. (Sean Gallup /Getty Images)

Китайският премиер посещава Европа, докато ЕС приема стратегия за икономическа сигурност

0
0
Руският президент Владимир Путин разговаря с китайския президент Си Дзинпин (Сергей Бобилов/Getty Images)

Анализатори: Путин се превръща във васал на новата Китайска империя

0
0
Тайвански военни провеждат артилерийски учения в градчето Фаншан, Пинтун, Южен Тайван, на 9 ноември 2021 г. (снимка: Джонсън Лай/AP Photo)

Военните учения на Китай са подготовка за „инвазия“, твърди тайванският външен министър

0
0
Урсула фон дер Лайен произнася реч по време на дебат на тема "Състоянието на Европейския съюз" в рамките на пленарна сесия в Страсбург на 15 септември 2021 г.  (Снимка: YVES HERMAN/POOL/AFP чрез Getty Images)

ЕС въвежда алтернатива на китайската стратегия „Един пояс, един път“

0
0
Снимка от профила на Spokesperson发言人办公室 в Twitter от 27 юли 2021 г. гласи "Китай се надява, че афганистанските талибани ще поставят на първо място националните интереси на Афганистан, ще поддържат ангажимента си към мирните преговори, ще си поставят за цел мира, ще създадат положителен имидж и ще възприемат приобщаваща политика."

ККП и талибаните – стратегическо партньорство или брак по сметка?

0
0
Охрана по сигурността стои пред Института по вирусология в Ухан на 3 февруари 2021 г. (снимка: Хектор Ретамал /AFP чрез Getty Images)

Франция е предупредила САЩ за лабораторията в Ухан още през 2015 г.

0
0
Сградата на Райхстага, в която се помещава Германският Бундестаг, 16 декември 2013 г. (Джон Макдугъл /AFP чрез Getty Images)

Германия трябва да се противопостави на нарушаването на човешки права в Китай въпреки бизнеса

0
0
Унгарският премиер Виктор Орбан (вторият отляво) и китайският лидер Си Дзинпин (вторият отдясно) водят своите делегации на среща в Голяма зала на народа в Пекин на 13 февруари 2014 г. (Ролекс Дела Пена/AFP via Getty Images)

Унгария прие „Един пояс, един път“, загърбвайки международните усилия срещу нарушаването на човешките права в Китай

0
0
Протестиращи в Хонконг скандират по време на демонстрация срещу новия закон за националната сигурност на 1 юли - 23 години след предаването на Хонконг от Великобритания на Китай. Същия ден полицията за първи път арестува хора според този закон и използва водни оръдия срещу демонстрантите  (Снимка: Дейл де ла Рей / AFP)

Хонконгски активисти призоваха ЕС да не сключва инвестиционна сделка с Китай

0
0
Полицията опитва да спре журналисти да снимат на 28 декември 2020 г. пред съда в Шанхай, където тече процесът срещу Джан Джан - журналистката, задържана през май в Ухан заради критичните си репортажи за пандемията (снимка: Лео Рамирес / AFP чрез Getty Images)

ЕС и САЩ призоваха Китай да освободи журналистка, осъдена заради репортажи за COVID-19

0
0
Си Дзинпин изнася реч в Залата на народа в Пекин (снимка: Getty Images)

Изтекли данни за членове на ККП в чужбина повдигат завесата за методите на Си Дзинпин

0
0
Гласоподавателен център в Grand Central Market – Лос Анджелис, 03.11.2020г. (Frederic J. Brown/AFP via Getty Images)

Експерт: Пекин се възползва от ситуацията с пандемията, за да се намеси в президентските избори в САЩ

0
0
Следваща публикация
Турският президент Тайип Ердоган се обръща към привържениците си след първите резултати от втория тур на президентските избори в Истанбул, Турция, 28 май 2023 г. (Murad Sezer/Reuters)

Реджеп Тайип Ердоган - новият стар президент на Турция

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria