• За нас
  • Пишете ни!
събота, 25 март, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Взаимоотношения

ККП и талибаните – стратегическо партньорство или брак по сметка?

отДеси Иванова
3 септември , 2021
ККП и талибаните – стратегическо партньорство или брак по сметка?

Снимка от профила на Spokesperson发言人办公室 в Twitter от 27 юли 2021 г. гласи "Китай се надява, че афганистанските талибани ще поставят на първо място националните интереси на Афганистан, ще поддържат ангажимента си към мирните преговори, ще си поставят за цел мира, ще създадат положителен имидж и ще възприемат приобщаваща политика."

И защо сътрудничеството между тях е повод за притеснение за света

Китайският комунистически режим играе „конструктивна“ роля за насърчаване на мира и обстановката в Афганистан, и таблианите се надяват, че Пекин може да допринесе за възстановяването на страната. Това е заявил говорителят на талибаните в интервю за англоезичната китайска държавна телевизия CGTN на 19 август 2021 г.

„Китай е голяма държава с огромна икономика и капацитет. Мисля, че тя може да изиграе много голяма роля за възобновяването, реабилитирането и възстановяването на Афганистан“ – заявява говорителят Сухаил Шахин в Катар пред държавната медия.

Той отбелязва, че китайският режим и преди е играл много конструктивна роля в процеса за постигане на мир и споразумение, и че талибаните и китайската комунистическа партия (ККП) имат дългогодишна история.

Сухаил Шахин също така оповестява, че Пекин е назначил ново лице за комуникация с групировката. „Ние комуникираме и неотдавна нашата делегация се срещна с него“ – уточнява той.

Интервюто беше дадено, след като талибаните завзеха контрола над Афганистан на 15 август 2021 г., седмици преди американските сили да се изтеглят от страната.

Китайският външен министър Ван И се срещна с лидерите на талибаните месец по-рано – на 28 юли 2021 г. По време на срещата те са уверили представителя на Пекин, че няма да покровителстват активисти, които могат да извършат атаки в северозападния Синдзян-уйгурски автономен регион.

Китайският режим е изразил готовността си да установи приятелски връзки с групировката, въпреки че все още няма официално изявление.

Говорителката на министерството на външните работи на Китай Хуа Чунин потвърди намерението за струдничество по време на пресконференция на 16 август: „Китай уважава намеренията и избора на афганистанците. Китай ще поддържа контакти и комуникация с афганистанските талибани“. По време на друга пресконференция на 19 август, същата заявява: „Афганистанските талибани няма да повторят историята от миналото и сега са много по-ясногледи и рацонални“.

Въпреки тези уверения високопоставеният лидер Вахидула Хашими е заявил пред Ройтерс, че талибанският режим ще бъде теократичен и структурата на неговата власт ще е подобна на тази от предишното му управление от 1996 г. до 2001 г.

ККП и подопечните ѝ държавни медии приветстваха „поражението“ на американците в Афганистан, а китайския комунистически режим се възползва от хаотичното изтегляне на САЩ, за да засили своята антиамериканска пропаганда.

„Съединените щати наподобяват много на „хартиен тигър“, пише в коментар от 15 август Global Times – строго контролиран от ККП медиен източник.

Той осмива САЩ, под предтекста, че провалът на демокрацията в Афганистан показва тяхната слабост. В същото време медията твърди, че Китай строго контролира своите граници и че „дори птица не може да прехвръкне от Афганистан“.

Връзка на ККП с Осама бин Ладен

Пекин не е участвал официално в нито един от конфликтите в Афганистан през миналия век, за разлика от САЩ и техните съюзници в НАТО, които в продължение на 20 години полагаха усилия да установят и да защитават демокрацията в страната.

Афганистан беше окупиран от Съветския съюз от края на 1979 г. до началото 1989 г.

Доклад на Population Research Institute от септември 2001 г. обаче разкрива, че ККП е поддържала талибаните с оръжие и технологии. В него се твърди, че най-голямата китайска телекомуникационна компания Huawei е допринесла за изграждането на телекомуникационни мрежи за талибаните, които са подпомогнали Осама бин Ладен и неговите терористични атаки срещу САЩ.

Huawei отрича обвиненията.

История на взаимоотношенията между ККП и талибаните

Взаимоотношенията между ККП и талибаните датират още от 70-те години на миналия век, когато китайското военно разузнаване е обучавало муджахидините в борбата им срещу Съветския съюз в Афганистан. Това разкрива Срикант Кондапали, професор по китайските въпроси в университета „Джавахарлал Неру“ в Ню Делхи, Индия.

Съществуват данни, че Китай дори е плащал на талибаните за завзети, невзривени и дори взривени американски боеприпаси. В доклад на Guardian от октомври 2001 г. се твърди, че Китай е платил на бин Ладен няколко милиона долара, за да получи достъп до невзривена американска крилата ракета.

Около година по-рано, в края на 2000 г., Съветът за сигурност на ООН прави предложение за санкции срещу талибаните. Целта е да ги принуди да затворят лагерите за обучение на терористи на Осама бин Ладен, разположени на тяхната територия, но Китай се въздържа да гласува. Пекин дори изпраща военен персонал в подкрепа на талибаните веднага след началото на въздушните удари на САЩ в Афганистан. За това разказва книгата на The Epoch Times „Как призракът на комунизма управлява нашия свят“.

През 2004 г. китайските разузнавателни агенции са използвали фиктивни фирми по световните финансови пазари, за да помогнат на бин Ладен в набирането на средства и прането на пари, гласи доклад, публикуван от Association for Asia Research.

Бъдещето на отношенията между ККП и талибаните

Франк Лебергер, синолог и изследовател в базираната в Индия организация Usanas Foundation споделя в имейл до The Epoch Times, че според него отношенията между афганистанските талибани и ККП ще бъдат като брак по сметка, който ККП ще се опита да представи като тясно стратегическо партньорство.

„ККП се нуждае от сравнително стабилен Афганистан за своята иницатива „Един пояс, един път“. Талибаните биха могли да постигнат това, ако не участват в продължителна гражданска война в страната и геноцид срещу шиитски или туркменски малцинства, които биха довели до въоръжена намеса от страна на Турция и Иран“ – пише Лебергер.

„Талибаните ще бъдат „дружелюбни“ към Китай, докато ККП своевременно изплаща сумите в чуждестранна валута и им предоставя всички инфраструктурни инвестиции, които искат. Или докато ККП не възпрепятства растящата износна търговия с нелегални наркотици от контролирания от талибаните Афганистан в Европа (което облагодетелства талибаните и помага за отслабването на „неверниците“ в Европа)“ – допълва той.

Според Лебергер при този сценарий талибаните ще си затварят очите за отношението на ККП към мюсюлманите в Китай и ще прогонят останалите уйгурски или други мюсюлмански сепаратисти на територията на Афганистан и неговите граници, в близост до коридора Вахан, който граничи с провинция Синдзян в Китай.

„Но ако ККП не пожелае или не може да осигури навреме очакваните финанси или ако Китай направи нещо, което не е угодно на талибаните, тогава те набързо ще отхапят китайската ръка, която ги храни“ – допълва той.

Ахмад Рашид Салим, автор на бестселъри и академик – преподавател в Калифорния по ислямските въпроси, Афганистан и фарси литература, е споделил в телефонен разговор с англоезичния The Epoch Times, че новината за сътрудничество между Китай и талибаните трябва да алармира света.

„Китай е известен със своя потиснически режим и нарушенията на човешките права. Става дума за затварянето в лагери, изтезанията и безследното изчезване на уйгурски мюсюлмани, и заличаването на тяхната култура и наследство“ – е посочил Салим и е добавил, че Китай иска да се възползва от природните ресурси на Афганистан.

„Докато управляващият режим в Афганистан позволява на китайските компании да експлоатират природните ресурси, Китай не се интересува какво правят с населението и колко репресивно е тяхното управление.“

Природните ресурси на Афганистан се оценяват на 1 трилион долара (1,66 трилиона лева). Те включват редки минерали, върху чиито вериги за доставка доминира Китай.

В статията са използвани материали от The Epoch Times на Никол Хао и Винъс Упадхаяя.

Споделете тази статия

Последвайте ни във Фейсбук:

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Руският президент Владимир Путин разговаря с китайския президент Си Дзинпин (Сергей Бобилов/Getty Images)

Анализатори: Путин се превръща във васал на новата Китайска империя

0
0
Мехурчета газ от изтичането на "Северен поток 2" се виждат на повърхността на Балтийско море, близо Дания (Reuters)

Кой стои зад саботажа на „Северен поток“

0
0
Полски войници участват във военните учения на НАТО (Шон Галъп/Getty Images)

Полша: Новата опора на НАТО

0
0
Джордж Сорос на среща на Световната банка и Международния валутен фонд (Chip Somodevilla/Getty Images)

Връзките на Джордж Сорос с медийни организации му осигуряват международно влияние

0
0
Бившият президент Доналд Тръмп на ежегодната Консервативната конференция (CPAC) в  в Националния Харбър, щата Мисури, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Тръмп издава в книга лични писма от бележити личности, включително Ким Чен Ун, Опра Уинфри и Даяна

0
0
Земеделски производители прибират пшеницата на фона на руското нападение срещу Украйна в района на Донбас, Украйна, 13 юли 2022 г. REUTERS/Gleb Garanich

Как войната отрови плодородните почви на Украйна

0
0
Бежанци чакат за транспорт, след като са избягали от Украйна и са пристигнали на граничния пункт в Медика, Полша, 7 март 2022 г. (Markus Schreiber/AP Photo)

Близо 1 милион молби за убежище в ЕС през 2022 г.

0
0
45-ят президент Доналд Тръмп по време на годишната Конференция за консервативно политическо действие (CPAC) в Gaylord National Resort & Convention Center в National Harbor, щата Мериленд, на 4 март 2023 г. (Alex Wong/Getty Images)

Доналд Тръмп на ежегодната Конференция на консерваторите: „Това е епична битка“

0
0
Захранващи тръби в петролните рафинерии Ruhr Oel на BP Gelsenkirchen GmbH в Гелзенкирхен, Германия, 8 март 2022 г. (Ina Fassbender/AFP via Getty Images)

Европа е похарчила 800 милиарда евро за борба с енергийната криза

0
0
(Снимка "Приятен ден"/Shutterstock)

Правителството на САЩ следи неваксинираните

0
0
Ракетна установка БМ-21 "Град" обстрелва руски позиции

Китай подпомага войната на Русия в Украйна, според проучвания

0
0
Руският президент Владимир Путин се среща с директора на Службата на Централната комисия по външни работи на Китай Уан И в Кремъл в Москва на 22 февруари 2023 г. (Anton Novoderezhkin/Sputnik/AFP via Getty Images)

Китай и Русия задълбочават стратегическото си и военно партньорство

0
0
Следваща публикация
Самолета Lockheed Super Constellation: модел на един от двата въвлечени в катастрофата над  Големия каньон. (снимка: Wikipedia)

Как е създаден съвременният контрол на въздушното движение

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.