• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 2 октомври, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Свят Европа

Остри критики срещу Еманюел Макрон след визитата му в Китай

отЕкип на The Epoch Times
12 април , 2023
Остри критики срещу Еманюел Макрон след визитата му в Китай

Френският президент Еманюел Макрон (вляво) и китайският лидер Си Дзинпин участват в заседание на френско-китайския бизнес съвет в Пекин на 6 април 2023 г. (Снимка: Ludovic Marin/Pool/AFP via Getty Images)

Президентът на Франция призова Европа да стане по-независима от САЩ и да не се намесва в конфликта в Тайван

След срещата си със Си Дзинпин в Пекин президентът на Франция Еманюел Макрон отправи призив Европа да отслаби зависимостта си от САЩ и от американския долар. По време на интервюто си за „Политико“ в неделя Макрон заяви, че Европа трябва да получи стратегическа автономия и да не се намесва в конфликта между Китай и САЩ по въпроса за Тайван.

„[Съществува] голям риск [Европа] да бъде въвлечена в кризи, които не са наши, което ѝ пречи да изгради своята стратегическа автономия“, предупреди той в интервюто си за Politico по време на полет от Пекин до Гуанджоу в Китай след среща с китайския лидер Си Дзинпин.

„Въпросът, на който европейците трябва да си отговорят … в наш интерес ли е да ускорим [кризата] в Тайван? Не.“

С тези думи Макрон си спечели остри критики и неодобрение.

Европа трябва да финансира по-добре отбранителната си промишленост, да развива ядрена и възобновяема енергия и да намали зависимостта си от американския долар, за да ограничи зависимостта си от САЩ, допълни още Макрон.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която придружаваше френския президент по време на посещението му изрази различна позиция: „Стабилността в Тайванския проток е от първостепенно значение – заяви тя – Заплахата [за] използване на сила за промяна на статуквото е неприемлива“.

Макрон се сблъска с отпора на други лидери, които побързаха да осъдят коментарите на френския президент.

Норберт Рьотген, германски депутат, който е член и бивш председател на Комисията по външни работи на германския парламент, заяви, че пътуването на френския президент до Китай се е превърнало в „пиар за Си и външнополитическа катастрофа“ за Европа.

„С идеята си за суверенитет, която той определя по-скоро като деморкация, отколкото като партньорство със САЩ, той все повече се изолира в Европа“, заяви той в Twotter.

#Macron has managed to turn his China trip into a PR coup for Xi and a foreign policy disaster for Europe. With his idea of ​​🇪🇺 sovereignty, which he defines in terms of distance rather than partnership with the USA, he is increasingly isolating himself in Europe.

— Norbert Röttgen (@n_roettgen) April 10, 2023

Той каза също, че Макрон „отново разделя Европа и затруднява общата политика за Китай“.

„Макрон вече разочарова прибалтийските страни, Централна и Източна Европа, като не направи почти нищо по отношение на Украйна. Сега те са много по-реалистични и по отношение на Китай“, каза той.

Междувременно Междупарламентарният алианс за Китай – IPAC (международна група от 30 депутати включително от САЩ, Германия, Обединеното кралство, Индия, Япония и Литва, които имат за цел да координират подхода на демократичните държави към Китай) излезе с изявление, в което осъжда коментарите на Макрон, които „сериозно се разминават“ с останалата част от Европа.

„Господин президент, Вие не говорите от името на Европа“, заявиха членове на IPAC в изявление, публикувано в Twitter.

„Необмислените забележки на президента Макрон не само пренебрегват жизненоважното място на Тайван в световната икономика, но и подкопават десетилетния ангажимент на международната общност да поддържа мира в Тайванския проток.“

“Monsieur le Président, you do not speak for Europe.”

IPAC statement on the remarks of @EmmanuelMacron regarding Taiwan.

Rolling signatories below ✍️ pic.twitter.com/v4S6GrNZs1

— Inter-Parliamentary Alliance on China (@ipacglobal) April 10, 2023

„Сега, когато Пекин засилва военните учения в Южнокитайско море и демонстрира постоянна подкрепа за руската агресия в Украйна, е възможно най-лошият момент да се изпрати сигнал за безразличие по отношение на Тайван“, заявиха от организацията.

Politico заяви отказ от отговорност, че някои части от интервюто, в които Макрон говори „още по-откровено“ за Тайван и стратегическата автономия на Европа, са били изрязани от неговата канцелария като част от споразумението, сключено за осигуряване на интервюто.

„IPAC ще работи, за да гарантира, че Вашите забележки ще послужат като предупредителен сигнал към демократичните правителства да направят всичко възможно, за да гарантират, че агресивната позиция на Пекин спрямо Тайван ще получи враждебния прием, който заслужава от международната общност“, добави групата.

Австралийският сенатор Саймън Бирмингам, министър на външните работи в сянка заяви, че коментарите на Макрон показват неразбиране на предизвикателствата, пред които са изправени държавите във връзка с усилията на Пекин да разруши или разбие международния ред, основан на правила.

„Особено лидерите на държавите, които искат да зачитат тези международни правила и норми, трябва да са готови да ги отстояват последователно и да го правят по начин, който помага да се запази свободата и демокрацията, които в страна като Франция са толкова важни“, добави той.

Пекин започна тридневно военно учение около Тайван на 8 април в отговор на срещата на тайванския президент Цай Инуън с председателя на Камарата на представителите на САЩ Кевин Маккарти в Калифорния на 5 април.

ККП разглежда Тайван като част от своята територия и се е зарекла да завладее самоуправляващия се остров със сила, ако се наложи. Пекин е предупредил американски служители да не се срещат с Цай, тъй като разглежда подобни срещи като подкрепа за желанието на Тайван да бъде независима държава.

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

(Ground Picture/Shutterstock)

Преодоляване на рака с 3 ключови стратегии: Прозрения на един излекуван професор

0
0
Робърт Фицо (Снимка Facebook)

Проруският бивш премиер Фицо спечели изборите в Словакия

0
0
Царска туршия (снимка: zvezdev.com)

Хрупкава царска туршия без консерванти

0
0
Унгарският министър-председател Виктор Орбан преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел (Johanna Geronн/Reuters)

Виктор Орбан с тежка позиция за членството на Украйна в ЕС

0
0
Сателитна чиния Starlink RV (Бояна Ненова за "Епок Таймс")

Starlink Bulgaria: Сателитният интернет Starlink RV вече и в България

0
2
Възрастен мъж държи ръката на своя болногледач в стаята си в Берлин. (Odd Andersen/ Getty Images)

Нашият стремеж за контрол над живота и смъртта

0
0
Връх Юмрука, Стара планина (Емил Рашковски)

Красотата на българските планини през обектива на фотографа Емил Рашковски

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Унгарският министър-председател Виктор Орбан преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел (Johanna Geronн/Reuters)

Виктор Орбан с тежка позиция за членството на Украйна в ЕС

0
0
Робърт Фицо (Снимка Facebook)

Проруският бивш премиер Фицо спечели изборите в Словакия

0
0
Министърът на външните работи на Италия Антонио Таяни говори на пресконференция в края на срещата на външните министри от Г-7 в хотел Karuizawa Prince в Каруизава, Япония, 18 април 2023 г. ( Франк Робишон/Pool/AFP via Getty Images)

Италия обмисля да се оттегли от китайската инициатива „Един пояс, един път“

0
0
Терминала за зърнени култури със силози за зърно в черноморското пристанище Констанца, Румъния (Anca Cernat/Reuters)

Полша, Унгария и Словакия въвеждат забрани за зърно от Украйна

0
0
Логото на еврото пред централата на Европейската централна банка във Франкфурт (Ralph Orlowski/Getty Images)

Как зеленият фанатизъм и санкциите унищожиха германската икономика

0
0
Джордж Сорос произнася реч

Сорос: Тръмп ще застраши глобалисткото единство, ако спечели изборите

0
1
Електрически скутери на компаниите за споделена микромобилност Lime и Dott, паркирани за наемане на улица в Париж (Charles Platiau/Reuters)

Париж без електрическите тротинетки от днес

0
0
На 26 август 2023 г. на Площада на Републиката в Париж се проведе митинг с призив за прекратяване на продължаващото преследване на Фалун Дафа в Китай. (minghui.org)

Френски правителствени служители се обявиха в подкрепа на Фалун Гонг

0
0
Европейският комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон, Брюксел, Белгия, на 29 януари 2020 г. (Alexandros Michailidis/Shutterstock)

ЕС: Закон за цифровите услуги ще регламентира съдържанието в интернет

0
0
Държавният секретар по въпросите на бизнеса и търговията Кеми Баденох по време на посещение в Окланд за подписването на членството в Транстиохоокеанското партньорство, издадена от Министерството на бизнеса и търговията на 16 юли 2023 г. (Zahn Trotter/Department for Business & Trade via PA Media)

Великобритания се присъедини към Транстихоокеанския икономически пакт

0
0
Пожарникар гледа как горят автомобили след размирици в Нантер, западно от Париж (Zakaria Abdelkafi/Getty Images)

Бунтовете във Франция са „само началото“ на по-големи размирици в Европа

0
0
Запорожката АЕЦ, най-голямата в Европа, се вижда на фона на изпразнения  язовир Каховка след разрушаването на язовирната стена в Енергодар, 27 юни 2023 г. (Libkos/AP Photo)

Русия и Украйна си разменят обвинения в намерение за атака на Запорожка АЕЦ

0
0
Следваща публикация
Milan, Italy - March 15, 2016 - The Last Supper by Leonardo da Vinci in the refectory of the Convent of Santa Maria delle Grazie

Леонардо да Винчи и "Тайната вечеря" през погледа на Джорджо Вазари

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria