• За нас
  • Пишете ни!
понеделник, 2 октомври, 2023
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Взаимоотношения

Китайският режим използва пандемията за постигане на икономическите и политическите си цели

отФранк Фан
5 април , 2020
Китайският режим използва пандемията за постигане на икономическите и политическите си цели

(Photo by NOEL CELIS/AFP via Getty Images)

Докато много страни по света се борят да овладеят избухналия на тяхна територия вирус на Китайската комунистическа партия (ККП), Пекин възнамерява да се възползва от глобалната здравна криза, за да постигне по-бързо икономическите си цели.

„Хорайзън Адвайзъри“, американска независима консултантска фирма, направи анализ на последните политики и новини, обявени от китайски централни правителствени агенции, регионални управления и изследователски институти. Докладът ѝ, публикуван на 15 март, установи, че от февруари Пекин започва изготвяне на стратегии, за да изпълни амбициите си, докато вирусът на ККП се разпространява в цялата страна.

„Епок Таймс“ нарича новия коронавирус ККП вирус, тъй като прикриването и неправилното управление на Китайската комунистическа партия позволи на вируса да се разпространи в Китай и да създаде глобална пандемия.

Насърчаване на китайското производство

„Пекин възнамерява, възползвайки се от глобалния спад и дезорганизация, да привлече чуждестранни инвестиции и да изземе стратегически пазарен дял и ресурси – особено такива, които принуждават към зависимост [от Китай]“, се посочва в доклада. Това би включвало насърчаване на използването на китайски технологии, като например технологичния гигант с 5G инфраструктура Huawei.

Този месец няколко китайски служители изразиха мнение как епидемията може да осигури икономически възможности за Китай.

На 4 март Хан Цзиен, директор на Китайската индустриално-икономическа асоциация към Министерството на вътрешните работи, пише в държавната медия „Синхуа Дейли“, че „е възможно [пандемичната] криза да се превърне във възможност — да се увеличи доверието и зависимостта на различни страни от „Произведено в Китай“.

Ден по-късно общинската управа в Чънду, столицата на югозападната китайска провинция Съчуан, споделя в местния всекидневник за своя икономически план във връзка с вируса.

„Възползвайте се от важния прозорец след епидемията и се съсредоточете върху стратегическите възможности, като новата технологична революция, която той ще донесе“ – заявиха властите в Чънду. Те също така призовават местните сектори да бъдат „по-дълбоко интегрирани” в световната верига на доставки, като посочват важността на развитието на местните сектори като роботика и биомедицина.

На 12 март Сун Джъпин, бивш представител на Националния народен конгрес и бивш председател на държавната компания „Чайна Нешънъл Билдинг Матириълс Груп“, написа в коментар за държавния вестник „Пипъл Дейли“, че Китай ще „превърне кризата във възможност“.

„Тъй като световните индустриални вериги са изправени пред предизвикателството за „реорганизация“ след епидемията, китайските фирми трябва да повишат своята конкурентоспособност“, пише той.

„Освен това Държавният съвет подчерта, че се насърчават следните области: създаване на 5G инфраструктура; електричество с ултра високо напрежение; градски високоскоростни влакове; превозни средства, използващи нова енергия; използването на големи бази данни в инфраструктурата; изкуствен интелект и индустриален интернет“, пише Сун.

Големият план 

Посочените сектори са същите, които се считат за приоритетни в икономическите политики и стратегии на Китай като „Произведено в Китай 2025“ и „Китайски стандарти 2035“.

Китай реализира индустриалния план „Произведено в Китай 2025“ през 2015 г., с цел до 2025 г. да стане глобален конкурент в десет технологични сектора. В края на 2018 г. Пекин внедри „Китайски стандарти 2035“, за да ускори усилията да стане лидер в процъфтяващи технологични сектори като Големи бази данни, Изкуствен интелект и Интернет на нещата (Internet of Things).

През февруари, още преди в медиите да се появят дискусиите за възползване от епидемията, Пекин обяви държавна подкрепа за индустрии, които трябваше да затворят на фона на общодържавните мерки за блокада, предотвратяващи разпространението на вируса.

В съобщение от 9 февруари на Китайското министерство на индустрията и информационните технологии Пекин заяви, че стратегическите сектори ще бъдат приоритизирани при разпределянето на държавно финансиране.

Експертите също така подчертаха начините, по които Пекин планира да осигури чуждестранни инвестиции след епидемията, „за да следва стратегическата си амбиция“.

Например известие от 9 март, издадено от Китайската комисия за национално развитие и реформи, поиска от регионалните власти да изпълнят конкретни задачи, за да гарантират, че чуждестранните компании и местните вериги за доставки ще възобновят производството възможно най-скоро, като например координиране и ускоряване на чуждестранните инвестиционни проекти, които „са в съответствие” с правителствените политики.

Връзки с Европа

Междувременно китайският режим планира да използва пандемията, за да направи по-тесни взаимоотношенията си с европейските държави.

„Пекин възнамерява да пренасочи усилията на САЩ да противодейства на подривното международно присъствие на Китай; в същото време – да влоши отношенията между САЩ и Европа. С други думи Пекин ще използва COVID-19, за да ускори трайното си стратегическо настъпление“. Това написа „Хорайзън Адвайзъри“, посочвайки последните коментари на китайския професор Тиен Фейлун, заместник-професор в университета в Бейхан.

В статия „Фокус Китай-САЩ“, публикувана на 12 март в академична онлайн платформа, Тиен заявява: „Европа може да изпадне в икономически спад под удара на епидемията.  Безпрецедентните взаимни потребности и възможности в икономическото сътрудничество между Китай и ЕС ще се появят и задълбочат, включително в 5G индустриите.“

Тиен добави, че спадът ще подтикне европейските страни, Русия и Китай да формират нов „икономически ред“, така че да сътрудничат повече помежду си и по-малко със Съединените щати.

Споделете тази статия

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

(Ground Picture/Shutterstock)

Преодоляване на рака с 3 ключови стратегии: Прозрения на един излекуван професор

0
0
Робърт Фицо (Снимка Facebook)

Проруският бивш премиер Фицо спечели изборите в Словакия

0
0
Царска туршия (снимка: zvezdev.com)

Хрупкава царска туршия без консерванти

0
0
Унгарският министър-председател Виктор Орбан преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел (Johanna Geronн/Reuters)

Виктор Орбан с тежка позиция за членството на Украйна в ЕС

0
0
Сателитна чиния Starlink RV (Бояна Ненова за "Епок Таймс")

Starlink Bulgaria: Сателитният интернет Starlink RV вече и в България

0
2
Възрастен мъж държи ръката на своя болногледач в стаята си в Берлин. (Odd Andersen/ Getty Images)

Нашият стремеж за контрол над живота и смъртта

0
0
Връх Юмрука, Стара планина (Емил Рашковски)

Красотата на българските планини през обектива на фотографа Емил Рашковски

0
0

Последвайте ни във Фейсбук

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Свързани Публикации

Унгарският министър-председател Виктор Орбан преди срещата на върха на лидерите на ЕС в Брюксел (Johanna Geronн/Reuters)

Виктор Орбан с тежка позиция за членството на Украйна в ЕС

0
0
Робърт Фицо (Снимка Facebook)

Проруският бивш премиер Фицо спечели изборите в Словакия

0
0
Откриването на срещата на върха на лидерите на Г-20 в Ню Делхи на 9 септември 2023 г. (https://www.g20.org)

Страните от Г-20 въвеждат цифрови валути и документи за самоличност

0
0
Министърът на външните работи на Италия Антонио Таяни говори на пресконференция в края на срещата на външните министри от Г-7 в хотел Karuizawa Prince в Каруизава, Япония, 18 април 2023 г. ( Франк Робишон/Pool/AFP via Getty Images)

Италия обмисля да се оттегли от китайската инициатива „Един пояс, един път“

0
0
Ким Чен Ун, Ли Хонгжун и Сергей Шойгу на военен парад в Пхенян, Северна Корея (KCNA via Reuters)

Задълбочаващото се партньорство между Китай, Северна Корея и Русия буди тревога

0
0
Терминала за зърнени култури със силози за зърно в черноморското пристанище Констанца, Румъния (Anca Cernat/Reuters)

Полша, Унгария и Словакия въвеждат забрани за зърно от Украйна

0
0
Логото на еврото пред централата на Европейската централна банка във Франкфурт (Ralph Orlowski/Getty Images)

Как зеленият фанатизъм и санкциите унищожиха германската икономика

0
0
Джордж Сорос произнася реч

Сорос: Тръмп ще застраши глобалисткото единство, ако спечели изборите

0
1
Руският президент Владимир Путин поздравява турския си колега Реджеп Тайип Ердоган преди разговорите им в Сочи, Русия, на 4 септември 2023 г. (Alexey Nikolsky/Pool/AFP via Getty Images)

„Нов етап“ в отношенията между Путин и Ердоган

0
0
Електрически скутери на компаниите за споделена микромобилност Lime и Dott, паркирани за наемане на улица в Париж (Charles Platiau/Reuters)

Париж без електрическите тротинетки от днес

0
0
На 26 август 2023 г. на Площада на Републиката в Париж се проведе митинг с призив за прекратяване на продължаващото преследване на Фалун Дафа в Китай. (minghui.org)

Френски правителствени служители се обявиха в подкрепа на Фалун Гонг

0
0
Европейският комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон, Брюксел, Белгия, на 29 януари 2020 г. (Alexandros Michailidis/Shutterstock)

ЕС: Закон за цифровите услуги ще регламентира съдържанието в интернет

0
0
Следваща публикация
Медицински екип лекува пациент с COVID-19 в болница в Ухан, Китай, 19 март 2020 г.(STR/AFP)

Жертвите в Ухан може да са 12 пъти повече от официалната статистика

Epoch Times лого
Facebook Youtube Instagram Goodreads-g Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусно и полезно
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
Copyright © 2021 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове
Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria