Getting your Trinity Audio player ready...
|
Приложението използва шпионски софтуер, за да краде данни от потребителите, твърди главният прокурор на щата Арканзас
Главният прокурор на американския щат Арканзас предупреди гражданите, че трябва да внимават с използването на приложението Temu, защото то на практика е „бизнес за кражба на данни“.
„Заплахата от Китай не е нова и е реална“, заяви Тим Грифин пред Fox Business на 2 юли, седмица след като службата му заведе дело срещу компанията. „Temu не е онлайн пазар като Amazon или Walmart. Това е бизнес за кражба на данни, който продава стоки като средство за постигане на целта“.
Грифин заяви, че е „обичайно за онлайн пазари като Amazon и Walmart да събират определени потребителски данни, като част от нормалния ход на бизнеса. Мисля, че всички знаем, че тук не става въпрос за това“.
Вместо това компанията използва зловреден и шпионски софтуер, за да „влезе в телефона ви, в устройството ви и да събира данните ви“, заяви Грифин пред изданието.
„Не само традиционните потребителски данни, но и използването на зловреден софтуер, шпионски софтуер, за да има пълен достъп до вашата информация. И като се отиде още една крачка напред, техният код е написан по такъв начин, че да не бъде открит“, аяви той.
Temu се управлява от базираната в Шанхай, Китай, компания майка Pinduoduo Inc., в чиито редици има „бивши китайски комунистически служители“, посочи прокурорът.
Делото Арканзас срещу китайската платформа Temu
В иска, подаден срещу компанията майка на Temu, е изложено искане за съдебен процес със съдебни заседатели, както и постоянно блокиране на дейността на Temu по събиране на данни. Освен това се иска глоба от 10 000 долара за всяко нарушение на закона на щата Арканзас, известен като Закон за заблуждаващите практики.
Искът се позовава предимно на изследване на Grizzly Research, което анализира публично търгувани фирми, и твърди, че Temu може „целенасочено … да получи неограничен достъп до операционната система на телефона на потребителя, включително и до камерата на потребителя, конкретното местоположение, контактите, текстовите съобщения, документите и други приложения“.
В доклада си Grizzly Research посочва, че подозира, че Temu „вече продава или възнамерява да продава незаконно откраднати данни от клиенти от западни държави, за да поддържа бизнес модел, който иначе е обречен на провал“.
„Смята се, че Temu губи по 30 USD на поръчка. Разходите му за реклама и разходите за доставка (от 1 до 2 седмици от Китай, експедирана доставка до САЩ) са астрономически“, се посочва в доклада.
„Човек се чуди как този бизнес изобщо може да бъде печеливш. Temu е известен като лош играч в своя бранш. Виждаме необуздано манипулиране на потребителите, подобни на верижни измами с афинитет за стимулиране на регистрациите и като цяло най-агресивните и съмнителни техники за манипулиране на голям брой хора да инсталират приложението.“
В изявление след подаването на иска Тemu заяви, че е „разочарована“, като посочи, че искът не се позовава на „никакви независими факти“. „Твърденията в иска се основават на дезинформация, разпространявана онлайн, предимно от продавач на къси позиции, и са напълно неоснователни.“
„Категорично отричаме твърденията и ще се защитаваме енергично“, заяви фирмата. „Разбираме, че като нова компания с иновативен модел на веригата за доставки, някои може да ни разберат погрешно на пръв поглед и да не ни приемат добре.“
Според сайта за анализи Backlinko през 2023 г. Temu е най-изтегляното приложение за пазаруване в света с над 330 милиона изтегляния – около 1,8 пъти повече от приложението за пазаруване на Amazon.
На 1 юли Тексаската фондация за обществена политика издаде подобно предупреждение за приложението, в което се казва, че то „може да получи достъп до почти всичко в телефона ви“, което означава, че служителите на Китайската комунистическа партия „теоретично могат да инсталират приложения и шпионски файлове на смарт устройството на дадено лице, които да използват за пълно наблюдение на цялата дейност на потребителя на телефона“.
„Това би позволило на Китай да следи натискането на клавишите и записите, за да има пряк поглед върху идентификационните данни за влизане в други социални медии, имейли и банкови сметки“, предупреждава фондацията.