• За нас
  • Пишете ни!
петък, 9 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Комунистически режим

ККП арестува повече от 1000 тибетци, протестирали срещу изграждане на язовир

отФранк Фан
27 февруари , 2024
ККП арестува повече от 1000 тибетци, протестирали срещу изграждане на язовир

Тибетци протестират до централата на ООН в Ню Йорк на 20 септември 2023 г. (Chung I Ho/The Epoch Times)

Getting your Trinity Audio player ready...

По данни на правозащитната организация „Международна тибетска мрежа“ в петък в Китай са арестувани над 1000 тибетци, включително монаси. Репресиите са извършени в град Дерге, в тибетската автономна префектура Кардзе в югозападната китайска провинция Съчуан след мирни протести срещу изграждането на язовир с водноелектрическа централа.

Според правозащитните групи проектът за изграждане на язовир ще доведе до принудително изселване на жителите на две села и ще потопи шест манастира.

Според Международната тибетска мрежа протестите са започнали на 14 февруари, когато най-малко 300 тибетци са протестирали в кметството на окръг Деге. Арестите започват на 22 февруари, когато китайските власти арестуват над 100 протестиращи тибетски местни жители и тибетски монаси.

Според съобщение на радио „Свободна Азия“ китайските полицаи са използвали водни оръдия, лютив спрей и електрошокови палки, за да упражнят контрол върху протестиращите на 22 февруари. Някои от арестуваните протестиращи по-късно са били приети в местна болница за лечение, допълва медийното издание.

„Настоящият статут на арестуваните текущо е неизвестен“, се посочва в съобщението, преди да се добави, че арестуваните са задържани на различни места в окръг Деге.

Много официални лица на Запад осъдиха арестите.

„Дълбоко сме обезпокоени от съобщенията за масовите арести на тибетци, протестиращи срещу строителството на язовир, което заплашва с преместване на села и разрушаване на манастири“, заяви Узра Зейа, заместник-държавен секретар на САЩ по въпросите на гражданската сигурност, демокрацията и правата на човека, в публикация в социалната платформа X на 25 февруари.

„[Китай] трябва да зачита правата на човека и свободата на изразяване и да включи тибетците в разработването и прилагането на политиките за управление на водите и земята“, добави г-жа Зейа. „Тези вековни манастири са дом на стотици тибетски будистки монаси и съдържат незаменими културни реликви.“

„Възмутително е това, което се случва в Тибет в момента … колонизаторите крадат всичко, което имаме, и въпреки това тибетците продължават да се съпротивляват“, пише Тензин Янгзом, служител по застъпничеството в Тибетската асоциация на Бостън, който работи и за Международната тибетска мрежа, в публикация в X на 24 февруари.

Бенедикт Роджърс, активист за правата на човека и заместник-председател на Комисията по правата на човека на Консервативната партия на Обединеното кралство, се включи с пост в X, за да нарече репресиите на Китай срещу тибетците „ужасяващи и възмутителни“.

„Нека не забравяме Тибет. Нека #ОсвободимТибет (#FreeTibet)“, добави Бенедикт Роджърс.

Тибет

Китайската комунистическа партия нахлува в Тибет през 1949 г. и налага на тибетците споразумение от 17 точки, за да легитимира управлението на ККП. Въпреки розовите обещания за тибетска автономия на хартия, китайският комунистически режим превръща региона в държава на наблюдение и трудови лагери.

tibet china school children 700x420 1
Деца в традиционни тибетски дрехи и полицаи наблюдават преминаващи тибетски будистки монаси по време на церемония за Монлам, известен още като Големия молитвен фестивал на Лосар, тибетската Нова година, в манастира Ронгво, в окръг Тунгрен, Тибет, 1 март 2018 г. (Johannes Eisele/AFP via Getty Images)

Далай Лама, духовният водач на региона, заминава в изгнание в Индия през 1959 г., след като китайският режим брутално потушава въстание, при което загиват десетки хиляди тибетци. По-късно през същата година духовният водач създава тибетска администрация в изгнание, официално известна като Централна тибетска администрация.

Сикьонг Пенпа Церинг, временен президент на Централната тибетска администрация, излезе с изявление на 24 февруари, в което се казва, че „потушаването на ненасилствените протести в Дерге е акт дори отвъд осъждане“.

„Незачитането на правата на тибетците от страна на китайските власти е неприемливо от всяка гледна точка. Наказателните действия показват, че Китай дава приоритет на своята идеология и интереси пред правата на човека“, добави Сикьонг Пенпа Церинг.

„Призоваваме китайското правителство да освободи всички задържани и да зачита правата и стремежите на тибетския народ. Светът трябва да чуе гласовете на тибетците и да се изправи срещу истината за несправедливото управление на Китай в Тибет.“

В прессъобщение на основаната през 1988 г. международна група за защита правата на тибетците „Международна кампания за Тибет“ изграждането на язовира – електроцентрала с мощност 2240 мегавата, разположена в горните райони на река Яндзъ – ще доведе до преселването на около 2000 местни жители. В един от шестте засегнати манастира – манастира Уонто – има стенописи, датиращи от XIII в., посочва групата.

По-рано този месец законодателите от Камарата на представителите на САЩ приеха Закона за насърчаване на разрешаването на тибетско-китайския конфликт (H.R.533) след гласуване с 392 гласа „за“ и 28 гласа „против“. Двупартийният проектозакон (S.138) все още не е преминал гласуване в Сената.

Според прессъобщение на Комитета на външните работи на САЩ законодателството има за цел да „даде тласък на преговорите“ между служители на ККП и Далай Лама или негови представители, тъй като двете страни не са водили официален диалог от 2010 г. насам.

Председателят на „Международна кампания за Тибет“ Тенчо Гяцо направи изявление, в което приветства приемането на законопроекта в Камарата на представителите по-рано този месец.

„Днешното гласуване показва, че подкрепата на САЩ за Тибет само се засилва, дори след 65 години контрол и окупация от страна на Китай“, заяви Тенчо Гяцо. Китай е в изчакване, надявайки се, че международната общност в крайна сметка ще изостави Тибет. Очевидно това не е така.

„Китайското правителство трябва да приеме намека и да възобнови процеса на диалог с тибетските лидери. Благодарим на конгресмена Макгавърн и председателя Маккол, както и на всички представители, които помогнаха за приемането на закона за разрешаване на проблемите на Тибет днес.“

ККП арестува повече от 1000 тибетци след протести, свързани с проект на китайските власти за изграждане на язовир

https://www.youtube.com/watch?v=Lpu61QApdwo
ВИЖТЕ СЪЩО
GettyImages china tibet monks 483597794 e1552360596594 700x420 1
Китайската „Културна революция“ на път да се повтори в Тибет
1 God GettyImages 452285156 700x420 1
Заместването на Бог: Вековната война на ККП срещу вярата
jonmi park
Йонми Парк: Китай – Народната република на оковите
ap ford
Харисън Форд в черния списък на Китай
Рийвс 1149382972 700x420 1
Киану Рийвс е „изтрит“ от най-големите китайски стрийминг платформи
Споделете тази статия

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

Споделено родителство (снимка: Национална асоциация "Поход за семейството")

Обединеният законопроект за въвеждане на споделеното родителство създава рискове и правна неяснота

0
0
спектакъла „Хубавата Елена“ – опера-буфа от Жак Офенбах

Учебният музикален театър към НМА „Проф. Панчо Владигеров“ отбелязва 60 години от създаването си

0
0
Кехлибар от Алем Кетема, Етиопия

Художникът Иван Саздов: Водещото при мен е любовта ми към древната смола кехлибар

0
0
Робърт Францис Превост избран за първи американски папа

Робърт Франсис Превост избран за първи американски папа

0
0
Сградата на Капитолия на САЩ във Вашингтон на 5 май 2025 г. Мадалина Василиу/The Epoch Times

Камарата на представителите прие законопроект срещу насилственото отнемане на органи от последователи на Фалун Гонг в Китай

0
0
Суданци се редят на опашка, за да получат благотворително ястие „Ифтар“ в Омдурман, 19 март 2025 г., по време на Рамазана. Ебрахим Хамид/AFP via Getty Images

Войната на ОАЕ срещу Судан навлезе в нова и много опасна фаза         

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Бори ли се китайският Си за власт? "Безпрецедентната" смяна на висши служители на ККП подхранва спекулации

Стабилна ли е властта на китайския президент Си Дзинпин?

0
0
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш говори за приоритетите за 2025 г. пред Общото събрание на ООН в централата на ООН в Ню Йорк на 15 януари 2025 г. Анджела Вайс/AFP чрез Getty Images

Усилията на Китай да стане световен „лидер“ на човешките права са глобална заплаха

0
0
Epoch Press, печатницата на The Epoch Times в Уейн, Ню Джърси, на 24 януари 2024 г. Самира Буау/The Epoch Times

The Epoch Times отвърна на китайската хакерска атака: „Няма да отстъпим“

0
0
Снимки на осем служители на китайската технологична фирма i-Soon: У Хайбо, Чън Чън, Лян Гуодун, Mа Ли, Уан Йен, Уан Джъ, Джоу Уейуей, Сю Лян и двама служители от Министерството на обществената сигурност, Уан Лию и Шън Дзин. ФБР

САЩ обвини 12 китайски хакери и служители за кибератаки, включително срещу медията The Epoch Times

0
0
Ърпин Джан, президент на Международната Фалун Дафа Асоциация в интервю с Ян Йекелек в "Американски лидери на мисълта" по EpochTV на 16 януари 2025 г. Епок Таймс България

Подкупи, съдебни дела и медийни клевети: продължава кампанията на ККП срещу религиозната група Фалун Гонг

0
0
Джао Ксингонг - новият световен шампион по снукър

Джао Синтун от Китай – от дебютант до световен шампион

0
0
Мощи на светеца бяха донесени от Атон в манастира "Свети Атанасий Велики" в софийското село Лозен на 4-ти май. На Гергьовден е кулминацията на тържествата, с празнична литургия и курбан за здраве. Снимка: БНТ

Кои държави и армии почитат свети Георги като свой покровител?

0
0
Как се празнува Гергьовден в България - традиции и обичаи

Гергьовден – народна вяра и традиция

0
0
Изучаване на религия в училищата

За и против религията в училище

0
0
Посланик Дмитрой Любински е дипломат от кариерата в Руската федерация от 1989 г. Пълномощен посланик в Русия от 2015 г. Снимка: Риа Новости

Дмитрий Любински, посланик на Руската федерация в Австрия: Ние сме готови за диалог по всяко време

0
0
Следваща публикация
sofijski solisti

Традиционният концерт "Обичам българската музика" ще се състои на 3 март в зала "България"

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria