Свети Георги е един от най-почитаните светци в християнската традиция и на Изток, и на Запад. Той е покровител на някои от най-големите християнски държави, победата му над змея е пример за множество армии.
В Грузия свети Георги се смята за небесен покровител на държавата, заедно със Света Богородица. Според местните легенди свети Георги е родственик на равноапостолната Нина, просветителката на Грузия. Първият храм в чест на свети Георги е построен в Грузия през 335 година, а от IX век строителството на църкви в чест на свети Георги стало масово. Днес те са над 300. Георгиевският кръст присъства на знамето на грузинската църква. На грузинските знамена се появява за първи път при царица Тамара в края на 12-ти век.
Свети Георги е покровител на Етиопия и на местната православна църква, чието официално начало е през 330 г. Победата на свети Георги над дракона е най-често изобразявана на етиопските икони.
Свети Георги е покровител и на Англия. Неговият кръст е символ на националния флаг на островната държава. Заедно с флага на Свети Андрей на Шотландия се формира флага „Юниън Джак“, който се съдържа и в знамената на Австралия и Нова Зеландия. През 14-ти век светецът става покровител и на Британската кралска фамилия.
През 1469 г. в Рим в присъствието на папа Павел Втори Хабсбургският император Фредерик Трети създава Ордена на Свети Георги (Хабсбург – Лорейн). Орденът е продължен от неговия син, хабсбургският император Максимилиан Първи. Той съществува до 30-те години на 20-ти век, когато е разформирован от германските нацисти. След падането на Желязната завеса и на комунизма в Централна и Източна Европа орденът възобновява дейността си като европейска асоциация под патронажа на Хабсбургската фамилия.
Почитта към свети Георги в Португалия започва през 12-ти век. Георгиевският флаг (бял с червен кръст) се носи от португалските войски, а бойният им вик е „Португалия и свети Георги!“. И до днес португалските моряци влизат в битка с вик „Свети Георги“.
Свети Георги дълги години е неофициален покровител на Рио де Жанейро, а от май 2019 г. – и официален светец на града, заедно със Сан Себастиан. Почитта към светеца идва в Бразилия от Португалия и за свой защитник го приемат също скаутите и бразилската кавалерия. Свети Георги се почита и в няколко афро-бразилски религии. Връзката между Свети Георги и луната е чисто бразилска и идва от африканската култура. Според местните вярвания петната на лунната повърхност изобразяват светеца, неговия кон и меча му, с който убива дракона и е готов да защити онези, които търсят помощта му.
Свети Георги се празнува и в Испания. Легендата разказва, че с негова помощ през 1096 г. крал Педро Първи Арагонски е спечелили битката за Хуеска от мюсюлманите, които по това време владеят Сарагоса. Битката продължава две години и в нея умира бащата на крал Педро, Санчо Рамирез. Във финалната победна битка свети Георги е слязъл от небето, за да поведе испанската кавалерия в битката. Приели това като знак от Бога за истинността на вярата им, испанските рицари се хврълили самоотвержено в битката и изплашили противниците си. Свети Георги е част от гербовете на Хуеска и Арагон. Мигел де Сервантес в книгата си „Дон Кихот“ споменава фестивала, посветен на Свети Георги в Сарагоса, където мерят силите си в битка най-добрите испански рицари.
Свети Георги е покровител и на Каталуния. Кръстът му е част от знамето на Барселона. Почитта към свети Георги в Каталуния датира от 11-ти век, а през 1456 г. парламентът на Каталуния официално обявява свети Георги за покровител на най-богатата испанска област. Една от най-високите награди, която правителството на Каталуния присъжда, в Кръстът на свети Георги. Наградите „Свети Георги“ се присъждат от 1957 г.
Подобна е легендата за Свети Георги на Балеарските острови, в Малта, Сицилия и Сардиния.
Голяма е почитта и на българския народ към светеца. Една от най-големите български православни светини – издигнатият и населяван от българи манастир на Света гора, построен през девети век, носи името „Свети Георги“. Ротондата „Свети Георги“ в центъра на София е православен храм, построен в началото на четвърти век, само няколко десетилетия след мъченическата смърт на светеца.
Свети Георги е празник и на българската армия. Той започва да се чества от българските воини още при създаването на Третата българска държава. Официално е учреден на 9-ти януари 1880 г. от княз Александър I Батенберг. Чрез укази, издадени между 1946 г. и 1951 г., комунистическото управление прекъсва традицията и 6-ти май става Ден на пастира и Ден на животновъда. На 27-ми януари 1993 г. с постановление на Министерски съвет датата на армейския празник е възстановена. Извършва се освещаване на бойните знамена, а на военния парад, освен военнослужещите, демонстрира и бойна техника – когато има налична. Тази година в парада участват три военни хеликоптера.
Свети Георги е покровител град Русе, а отсрещният румънски град носи името на светеца. Най-южният от трите ръкава на Дунавската делта също носи името на свети Георги. На 6-ти май празник на града честват и в Поморие.
Русия също смята Свети Георги за свой покровител. Светецът, изобразен как убива змея, е част от герба на Руската федерация днес. Той е част и от първия герб на Руското царство през 1667 г., а след това присъства и в герба на Руската империя до болшевишката революция през 1917 г. Възстановен е след разпада на Съветския съюз. Появата на град Москва също се свързва с името на свети Георги Победоносец, който е покровител на княз Юрий Долгорукий, син на великия княз на Киев Владимир Мономах се родил син, той го нарича Юрий. Според легендата Юрий пътувал от Киев за Владимир и по пътя пренощувал при болярина Кучка. Принцът не харесал посрещането и първоначално мислел да екзекутира болярина, но впоследствие променил решението си и дал заповед на това място да се основе град Москва. И в герба на новия град той вмъкнал образа на своя небесен покровител. След болшевишката революция гербът на Москва е премахнат и вместо това се появяват червена звезда, сърп и чук, ръжени класове и зъбно колело, символизиращи връзката между селото и града, както и емблемата на електрификацията – динамо. Образът на Свети Георги е върнат в Москва по време на Великата отечествена война – кавалерист, удрящ свастика със змийски глави. Историческата емблема от 1781 г. е възстановена на 23 ноември 1993 г. със заповед на кмета на столицата.
Орденът «Свети Георги» в руската армия е учреден на 26-ти ноември 1769 г. от Екатерина Велика по време на руско-турските войни в периода 1768—1774 г. за поощрение на верността, храбростта и благоразумието за благото на Руската империя. По същото време е учредена и Георгиевската лента с редуващи се жълто/оранжево-черни цветове. Черните цветове са димът от устата на змея, а жълтото/оранжево символизира пламъка на храбростта. Белогвардейците също използват георгиевската лента. По време на началните години в комунистическия Съветски съюз е забравена, но е възстановена по време на Отечествената война под името «гвардейска лента». Името «Георгиевска» е върнато при създаването на Руската федерация. Днес Георгиевската лента е символ на победата на Русия над нацистка Германия и се носи като празнична на Девети май, когато Втората световна война в Европа официално приключва с капитулацията на нацистка Германия пред Съюзниците – СССР, САЩ, Британия и Франция.
В западната християнска традиция Свети Георги се празнува на 23-ти април, а в източната – на шести май.