Панелът от конгресмени представи 4 редактирани туита и видеоклипа по време на публична сесия на 9 юни 2022 г.
По време на публично заседание на 9 юни 2022 г., доминираната от демократи комисия, която в продължение на година разглежда инцидента в сградата на Капитолия във Вашингтон на 6 януари 2021 г., изложи своите заключения. Показани бяха серия от преднамерено съкратени и редактирани видеоклипове и туитове, които да подсилят твърденията на комисията, че президентът Доналд Тръмп е отговорен за събитията.
Разследващият панел от конгресмени представи наратива, че Тръмп е организирал сблъсъците в Капитолия в началото на 2021 г. като част от опит за „преврат“, за да остане на власт и да анулира резултатите от президентските избори през ноември 2020 г.
„6 януари беше кулминацията на опита за преврат“, твърди конгресменът – демократ от щата Мисисипи Бени Томпсън , председател на комисията, по време на изслушването във Вашингтон. „Нагъл опит за сваляне на правителството. Насилието не беше случайно.“, продължава той.
Тези, „които щурмуваха Капитолия и окупираха Капитолия са „вътрешни врагове на Конституцията“, допълва Томпсън.
Решението на комисията да редактира избирателно серия от видеоклипове и туитове, за да подкрепи своите твърдения, предизвика остри критики.
Редактирано видео внушава, че Тръмп е приветствал насилието в Капитолия
В един от примерите за невярно представяне на информацията, комисията е сложила във видео, показващо инцидента в Капитолия, коментари на Тръмп, направени по време на интервю. Видеото е редактирано да изглежда така, сякаш Тръмп приветства проявите на насилие, които се разиграха в Капитолия.
„Те бяха мирни хора. Това бяха чудесни хора“, възкликва Тръмп в интервю за Fox News от 11 юли 2021 г. „Тълпата беше невероятна. Споменах думата любов. Имаше любов – любов във въздуха, никога не съм виждал нещо подобно.”
Във въпросното интервю Тръмп има предвид огромното мнозинство от мирни демонстранти, които се стекоха във Вашингтон на 6 януари 2021 г., за да чуят речта му. Видеото на комисията обаче внушава че Тръмп говори за онези, които са проявили агресия.
На 6 януари 2021 г. Тръмп изнесе реч пред огромна тълпа поддръжници, която се беше събрала в американската столица, за да подкани миролюбиво Конгреса да отложи сертифицирането на президентските избори в щати, за които имаше съмнения за изборни измами.
Точно за тези хора говори Тръмп в речта си, която комисията за разследване на събитията на 6 януари тенденциозно представи извън нейния контекст.
В пълната, нередактирана версия на изявлението на Тръмп в интервю за „Sunday Morning Futures“ на Fox News, Тръмп казва:
„Беше организиран голям митинг, но кой е предполагал, че ще бъде толкова голям?
Огромен брой хора, най-големия митинг, на който съм говорил преди беше свикан от хора – патриоти. Те ме помолиха да изнеса реч и аз го направих. Мисля, че това беше много сдържана реч. В действителност, точно бяха изнесли данни в Конгреса и буквално не бяха споменали моето име.
Бяха се събрали, за да споделят възмущението си. Според мен, там имаше над милион души, което пресата изобщо не обича да споменава, защото показва твърде много активност, твърде много въодушевление, вяра и любов. На този митинг имаше толкова любов.
Там имаше над милион души. Те бяха дошли поради една единствена причина – нечестните избори. Те чувстваха, че изборите са фалшифицирани. Затова бяха там. Но това бяха мирни хора. Това бяха страхотни хора.
Тълпата беше невероятна. Споменах думата любов. Любовта във въздуха, никога не съм виждал нещо подобно.
Ето затова отидоха във Вашингтон.“
Телата на Ашли Бабит и Роузан Бойланд, не са показани в публикуваните кадри
Друг пример за изопачаване на истината е редактираното от комисията видео на британския автор и продуцент на документални филми Ник Куестид, който е бил в Капитолия на 6 януари.
От заснетото от Куестид видео избирателно са премахнати кадри, показващи мъртвите тела на двама привърженици на Тръмп – Ашли Бабит и Роузан Бойланд.
Ашли Бабит, невъоръжен ветеран от военновъздушните сили, беше застреляна от лейтенант от полицията на Капитолия, на име Майкъл Бърд.
Роузан Бойланд беше прегазена от вълната демонстранти, бягащи от сълзотворния газ на полицаите и след това брутално пребита от полицай на окръг Колумбия, докато е била в безсъзнание.
Графичните видеокадри на Куестид показват полицаи на Капитолия, които носят тялото на Ашли Бобит надолу по стълбите, непосредствено след като е застреляна от упор.
Те също така показват как поддръжници на Тръмп се опитват да помогнат на изпадналата в безсъзнание, с подуто и насинено лице Роузан Бойланд. В крайна сметка Бойланд е вкарана в Капитолия, където полицаите се опитват да й окажат първа помощ чрез изкуствено дишане, а също и с дефибрилатор. Два часа по-късно тя най-после е отведена в болница, където констатират смъртта ѝ.
В изявление пред англоезичния The Epoch Times бащата на Бойланд предполага, че макар точният час на смъртта на дъщеря му да не е установен, тя вероятно е настъпила в отрязъка от време, в който е заснето видеото на Куестид.
Джоузеф Макбрайд, главен адвокат на обвиняемите от 6 януари, разкритикува на 10 юни в Twitter избирателното редактиране на видеозаписите от страна на комисията:
„@January6thCmte редактира кадрите на @nickquested умишлено, за да заблуди американската общественост“, пише той. „Кадри на протестиращи, които се опитват да спасят живота на Роузан Бойланд и как се разправят с полицията заради убийството на Ашли Бабит, бяха премахнати, защото не подкрепят официалния наратив.“
Лиз Чейни обвинява Тръмп с редактиран туит, че „не е осъдил атаката“
Конгресменът от щата Уайоминг Лиз Чейни, която е една от единствените двама републиканци в комисията се позова на редактиран туит на Тръмп от 6 януари 2021 г. Другият републиканец е конгресменът Адам Кинцингер от щата Илинойс, като и двамата с Чейни са отявлени противници на Доналд Тръмп.
„Тръмп не осъди атаката“ заявява Чейни, преди да прочете туита. „Вместо това той го оправда.“ продължава тя, след което прочита следния редактиран цитат:
„Това са нещата и събитията, които се случват, когато една свещена победа в изборите е толкова жестоко и безцеремонно отнета от големи патриоти, които от много време са третирани лошо и несправедливо.“
Чейни обаче пропуска да прочете критично важния край на туита, в който Тръмп подканя своите поддръжници: „Приберете се вкъщи с любов и в мир. Запомнете този ден завинаги!“
Премахната е ключова информация от записани свидетелски показания
Лиз Чейни също така е представила невярно видеозапис на свидетелските показания на главния изпълнителен директор на консервативната медийна платформа GETTER и бивш съветник на Тръмп – Джейсън Милър. Това твърди самият Милър.
„В този видеоклип Милър описва разговор между експерта по вътрешни данни на кампанията на Тръмп и президента Тръмп няколко дни след изборите през 2020 г.“, казва Чейни малко преди да пусне видеоклип, показващ показанията на Милър пред комисията.
„Бях в Овалния кабинет“, обяснява Милър. „В един момент от разговора, влезе Мат Очковски, който отговаряше за данните, и си спомням, че каза на президента в прав текст, че ще загуби.“
След това разследващите питат Милър дали преценката на Мат и на екипа за данни е била базирана върху съобщените резултати по окръзи и по щати, на което Милър отговаря утвърдително.
Въпреки това, Милър твърди, че видеото е изрязано в началото, преди да започне да обяснява причините за несъгласието си с Очковски.
В серия от тутове от 9 юни той разкрива кадри от видеото, които не са били представени на обществеността от комисията.
„Ето какво друго има в моите показания, които Лиз Чейни не показа“, пише Милър.
„ВЪПРОС: Добре. И каква беше реакцията на президента тогава, когато Мат му каза: „Прегледахме цифрите, ще загубите“?
ОТГОВОР: Мисля, че е коректно да кажем, че той не беше съгласен с анализа на Мат.
“ВЪПРОС: На каква база? Той даде ли основание?
ОТГОВОР: Според него Мат не гледаше от перспективата за правните предизвикателства, които ни предстояха. Мат имаше предвид само това, което показват цифрите, за разлика от по-голям кръг от неща, включващи законност и почтеност на изборите … въпроси, които той – като човек, който се занимава с данни – не беше взел предвид.”
Тези примери не са единствените, в които спорната комисия от 6 януари беше уличена, че представя погрешно, премахва или дори подправя доказателства, за да подкрепи своите твърдения.
Един от най-наглите примери за изопачаване на информацията е на конгресмена – демократ от щата Калифорния Адам Шиф, който беше хванат да представя подправени текстови съобщения. За него също така се знае, че е публикувал фалшиви „изтекли“ имейли на Доналд Тръмп-младши и е изфабрикувал разговор от 2019 г. между президента Тръмп и украинския президент Владимир Зеленски.
Съобщенията, разменени между конгресмена – републиканец от щата Охайо Джим Джордан и тогавашния началник на кабинета на Белия дом Марк Медоус са били съкратени и от тях е изрязан текст по такъв начин, че да изглежда, сякаш Джордан ясно е инструктирал Медоус да поиска от вицепрезидента Майк Пенс да не сертифицира изборите в щати, за които се смята, че е имало потенциална изборна измама.
Поради факта, че комисията има склонност да изопачава данните и да взима на прицел поддръжниците на Тръмп, както и липсата на каквото и да било реална опозиция в нея, републиканците отдавна я обвиняват, че не е нищо повече, освен „пристрастен лов на вещици“.
Публичните изслушвания на комисията продължават, както и отчаяните ѝ опити да докаже, че Тръмп се е опитал да осъществи преврат срещу правителството на САЩ поради несъгласието му с изборните резултати от 3 ноември 2020 г.
Нови доказателства за вероятна намеса в президентските избори
Документалният филм „2000 мулета“ на консервативния режисьор Динеш Д’Суза, който излезе на екраните на 250 киносалона в САЩ на 2 и на 4 май 2022 подкрепя твърденята на Тръмп за вероятна намеса в президентските избори в полза на Джо Байдън. Лентата разкрива резултатите от двугодишен анализ на 27 терабайта данни, които включват 4 милиона минути видеозаписи и 10 трилиона пингования на мобилни телефони.
Според авторите на филма те са доказателство за контролирана, финансирана, нелегална мрежа за трафик на 4,8 милиона невалидни бюлетини в критично важни щати за президентските избори в САЩ през ноември 2020 г. Въпреки че лентата няма да промени резултатите от изборите, тя поставя под въпрос почтеността на американската избирателна система.
Нищо ново под слънцето за лъжливите демократи, но и техния мандат ще свърши тогава, да не се окажат някои хора на подсъдимата скамейка на историята?