Конгресмени от Камарата на представителите на САЩ обявиха на 11 юни 2021 г. антитръстов пакет от пет законопроекта, целящи да предоставят на законотворците повече правомощия спрямо технологичните гиганти и потенциално да предизвикат тяхното разпадане.
Двупартийната инициатива се ръководи от Антимонополната комисия на съдебната власт към долната Камара (Камарата на представителите), като всеки от петте законопроекта има републикански и демократичен съспонсор. Всеки законопроект се занимава с различните методи, чрез които водещите онлайн платформи поддържат надмощие на пазара, като потенциално злоупотребяват със своите правомощия.
„В момента нерегулираните технологични монополи имат твърде голяма власт над нашата икономика — обяви в изявление на същата дата конгресменът Дейвид Сицилин (демократ от щата Роуд Айлънд) и председател на Антимонополната комисия на съдебната власт към долната Камара. — Те са в уникалната позиция да избират победители и губещи, да унищожават малкия бизнес, да повишават цените за потребителите и да оставят хората без работа.“
„Нашият дневен ред е да изравним правилата на играта и да подсигурим, че най-богатите, най-влиятелните технологични монополи играят по същите правила като останалите“ — добави той.
Представянето на антитръстовия пакет беше предшествано от публикуван през октомври 2020 г. доклад на Комисията, в който има обвинения за редица антиконкурентни практики на доминиращите онлайн гиганти Facebook, Google, Amazon и Apple. Докладът беше кулминацията на 15-месечно разследване на техните бизнес тактики. Той бе одобрен с партиен вот по-рано тази година, без много голяма подкрепа от републиканците, които се поколебаха да подкрепят някои от препоръките, посочени от демократите в документа.
В документа се стига до заключението, че четирите технологични гиганта, които са подложени на разследване по различни причини, са се ангажирали с антиконкурентно поведение и са злоупотребили с пазарното си надмощие, като „начисляват непосилни такси, налагат репресивни договорни условия и извличат ценни данни от хора и бизнеси, които разчитат на тях“. Докладът също така посочва, че четирите компании „са злоупотребили с ролята си на посредници“, за да разширят още повече своето господство посредством преференциални политики, хищнически цени и практики на елиминиране.
„Четирите големи“ компании отхвърлиха твърденията в доклада за злоупотреби с пазарното си надмощие. Техните изпълнителни директори свидетелстваха заедно през юли 2020 г. пред Конгреса, което беше част от разследването.
Новопубликуваните пет законодателни пакета са следните:
„Закон за онлайн американски иновации и избор“, който има за цел да предотврати дискриминационно поведение, включително забрана на доминиращите платформи да дават предимство на собствените си продукти и услуги пред тези на своите конкуренти.
„Закон за конкуренцията на платформите и възможностите“ има за цел да забрани на доминиращите платформи да придобиват потенциални конкуренти, което включва бизнес сделки, които разширяват или засилват тяхната пазарна мощ в онлайн платформите.
Законопроектът „Закон за прекратяване на монопола върху платформите“ ще забрани на технологичните гиганти да упражняват контрол върху различни бизнеси, за да дадат предимство на себе си или да поставят в неравностойно положение други конкуренти „по начини, които подкопават свободната и лоялна конкуренция“.
Четвъртият законопроект се нарича „ACCESS Act“. Той има за цел да насърчи онлайн конкуренцията, като изисква от интернет платформите да намалят ограниченията за потребители и бизнеси да се включат в онлайн пазара; да има по-голям контрол върху начините, по които компаниите боравят с личните данни на потребителите, както и върху това да ги пренасочват към други сървъри.
Петият законопроект се нарича „Закон за модернизация на таксите за регистрация на бизнес сливания“. Той ще актуализира таксите за регистриране на бизнес сливания „за първи път от две десетилетия“, за да гарантира, че Министерството на правосъдието и Федералната търговска комисия разполагат с ресурси за „агресивно прилагане на антитръстовите закони.“
В отговор на предложените законодателни мерки Асоциацията за компютърната и комуникационната индустрия (CCIA), която е технологична индустриална група, заяви че те „силно ще засегнат икономическото лидерство на САЩ и ще намалят способността на потребителите да се ползват от безплатни дигитални услуги“.
„Вместо да оферират широка антитръстова реформа, приложима за цялата американска икономика, предложените регламенти се фокусират върху няколко компании, чиито конкурентни продукти и услуги са много популярни сред потребителите“ — заяви в изявление президентът на CCIA Мат Шруърс. — Във време, когато консуматорите са разочаровани от по-високите цени и по-малкото възможности в други аспекти на икономиката, е озадачаващо, че Комисията няма да даде приоритет на по-всеобхватна реформа.“
„Създаването на регламент за шепа компании ще разклати конкуренцията и ще навреди на потребителите“ — добави той и доъплни, че законопроектите на долната Камара „ще направят правителството отговорно за индустриална организация“ и „ще попречат на проспериращи технологични компании да предоставят на потребителите продукти и услуги, които подобряват живота им“.