Технологичният милиардер казва, че е дошло време да се скъса с „еднопартийната“ хватка над американската политика.
Технологичният предприемач Илон Мъск официално стартира нова политическа партия. Той обяви създаването на партия „Америка“ в публикация от 5 юли в социалната си платформа X.
„Днес се създава партия „Америка“, за да ви върнем свободата“, написа Мъск. Това стана след анкета, която публикува ден по-рано, питайки последователите си дали биха подкрепили подобна инициатива.
„Денят на независимостта е идеалното време да попитаме дали искате независимост от двупартийната (някои биха казали еднопартийната) система“, написа Мъск на 4 юли. „Трябва ли да създадем партия „Америка“?“
Анкетата на Мъск показа, че 65,4% от участниците подкрепят създаването на партия „Америка“. Обявяването на новата партия дойде след остра критика от страна на Мъск към Закона за „Един голям красив законопроект“ – мащабна мярка, която президентът Доналд Тръмп подписа като закон на 4 юли.
Мъск се противопоставя на законопроекта главно заради разходите му, финансирани с дефицит. Като убеден привърженик на фискалната дисциплина, той вярва в ограничаването на правителствените разходи по време на участието си в инициативата на Тръмп „Департамент за правителствена ефективност“ (DOGE). Бюджетното бюро на Конгреса прогнозира, че тази бюджетна мярка ще увеличи дефицита с около 3,25 трилиона долара за едно десетилетие.
От началото на юни Мъск намеква за идеята за нова политическа партия, насочена към това, което той описва като „80-те процента в средата“. Анкета, която сподели на 5 юни, показа, че около 80 процента от участниците смятат, че страната се нуждае от нова политическа сила – резултат, който Мъск нарече „съдбовен“.
На следващия ден Мъск прие предложение партията да се нарича „Партия Америка“. Това повтаря марката на съществуващата му политическа организация America PAC. Създадена миналата година, America PAC подкрепя кандидати, които споделят „основните ценности на Америка“ – сигурни граници, разумни разходи, безопасни градове, справедлива съдебна система, самозащита и свобода на словото.
Недоволството на Мъск от „Голямия красив закон“ беше очевидно през последните седмици. На 30 юни той се закле да предизвика всички републикански законодатели, които гласуваха в подкрепа на мярката.
„Всеки член на Конгреса, който водеше кампания за намаляване на правителствените разходи и след това веднага гласува за най-голямото увеличение на дълга в историята, трябва да не може да вдигне очи от срам!“ заяви Мъск в публикация в X. „И те ще загубят първичните си избори догодина, дори да е последното нещо, което ще направя на тази земя.“
По време на изборния цикъл през 2024 г. Мъск даде близо 300 млн. долара за републикански кампании чрез America PAC, включително значителна подкрепа за президентската кандидатура на Тръмп. Въпреки че сигнализира планове да намали политическите си дарения занапред, Мъск заяви, че остава готов да инвестира в каузи, които смята за критични.
Сега, със стартирането на партия „Америка“, Мъск изглежда готов да трансформира политическото си влияние – от финансиране на кандидати към изграждане на алтернативно движение, което да предизвика американската двупартийна система.
Стремежът на Мъск към ново политическо движение идва и след публичното му спречкване с Тръмп. Президентът се възмути от откритата опозиция на Мъск срещу „Голямия красив закон“ и заплахата му да атакува всеки законодател, който го подкрепи.
Наскоро Тръмп се прицели в Мъск в социалните медии, предлагайки DOGE – агенцията, която Мъск някога съветваше – да провери милиардите държавни субсидии, получени от компаниите на Мъск, включително SpaceX и Tesla.
Да припомним, че преди месец двамата имаха обща кауза в насърчаването на правителствената ефективност. Мъск работи 130 дни като специален държавен служител при администрацията на Тръмп, за да помогне за изкореняването на разхищенията и измамите.