България е домакин на първото международно състезание по балетно майсторство
На 29 април в България, Европа и по света отбелязваме Международния ден на балета. Решението да бъде учреден ден на балетното изкуство е на Международния театрален институт и е взето в София през 1982 г., на състоялата се у нас сесия на ЮНЕСКО. За Международен ден на балета е определена рождената дата на френския балетмайстор Жан-Жорж Новер, който остава в историята като бащата на балетното изкуство. Възприеман за истински новатор на времето си, той въвежда характерните и до днес движения в класическия танц.
Балетът е класическо изкуство, което свързваме с изящна красота и изключително въздействаща емоционална сила. Зареден с божествена енергия, той вдъхновява, одухотворява и извисява. Толкова е магичен, че сякаш идва от друг свят, за да направи по-красив и светъл този.
В България не само се взима решението за учредяване на международния ден. През далечната 1964 г. у нас е организирано и първото в света международно състезание за балетно майсторство. То се провежда от 2 до 13 юли в Летния театър във Варна и е широко отразено от световната преса.
Още с първото си провеждане конкурсът регистрира впечатляващ успех и като художествени постижения, и като организация. Паметни остават както високо компетентният състав на международното жури, под председателството на балерината на XX век Галина Уланова, така и незабравимият танц в класическия и съвременния репертоар на Владимир Василиев, единственият носител на Голямата награда на Варна. С този конкурс се поставя началото на принципно нов етап в развитието на международното сътрудничество в областта на балетното изкуство.
По този повод английският балетен критик Арнолд Хаскел казва: „Балетният конкурс във Варна е забележителен пример за сътрудничество и дружба, за високи професионални изисквания. В България е създадена забележителна творческа атмосфера и безупречна организация. Може да се говори за „духа на Варна“ по отношение на балета в международен мащаб. Да живее „духът на Варна“!
Сред журито през годините се срещат едни от най-големите имена в световния балет. Именно от Международен балетен конкурс – Варна започват пътят и големите успехи на Михаил Баришников, Патрик Дюпон, Силви Гилем, Наталия Макарова, Галина Уланова, Алисия Алонсо и редица други балетни звезди.
Днес този конкурс се слави като най-престижният и най-старият в света.
Вдъхновени от Международния ден на балета, ви предлагаме да се потопите в магията на балетното изкуство, като посетите някоя от предстоящите постановки за малки и големи почитатели на балета:
Софийска опера и балет
Концерт на Националното училище за танцово изкуство
02 май (вторник) от 19:00 ч. / гр. София, ул. „Врабча“ №1 – Голяма зрителна зала
Лебедово езеро – балет от Пьотър Илич Чайковски
12 май (петък) от 19:00 ч. / гр. София, ул. „Врабча“ №1 – Голяма зрителна зала
13 май (събота) от 19:00 ч. / гр. София, ул. „Врабча“ №1 – Голяма зрителна зала
Ана Каренина – балет по музика на Пьотр Илич Чайковски / Премиера
27 май (събота) от 19:00 ч. / гр. София, ул. „Врабча“ №1 – Голяма зрителна зала
28 май (неделя) от 16:00 ч. / гр. София, ул. „Врабча“ №1 – Голяма зрителна зала
Държавна опера – Русе
Спящата красавица – балет по музика на Пьотр Илич Чайковски
25 май (четвъртък) от 19:00 ч. / гр. Русе, пл. „Света Троица“ № 7 – Доходно здание – Голяма зала
Снежанка и седемте джуджета – балет по музика на Александър Йосифов
30 май (вторник) от 18:30 ч. / Велико Търново, ул. „Читалищна“ – Народно читалище „Надежда 1869“
Държавна опера – Стара Загора
Гето – балет по музика на Клезмер и Горан Брегович
30 май (вторник) от 20:00 ч. / гр. Стара Загора, ул. „Свети Апостол Карп“ №3, сцена „Летен театър“
Държавна опера Варна
Копелия – балет по музика на Сергей Прокофиев
10 май (сряда) от 19:00 ч. / гр. Варна, пл. „Независимост“ №1 – Основна сцена
Ромео и Жулиета – балет по музика на Сергей Прокофиев
27 май (събота) от 19:00 ч. / гр. Варна, пл. „Независимост“ №1 – Основна сцена
Честит празник на всички празнуващи – ценители и танцуващи!