• За нас
  • Пишете ни!
петък, 16 май, 2025
Няма резултати
Виж всички резултати
Epoch Times Bulgaria
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн
Дарение
Epoch Times Bulgaria
Няма резултати
Виж всички резултати
Начало Китай Човешки права

Международна коалиция с българско участие настоява ООН да създаде наказателен трибунал за Китай

отЕкип на The Epoch Times
25 януари , 2024
Международна коалиция с българско участие настоява ООН да създаде наказателен трибунал за Китай

Организация на обединените нации - Службата на Върховния комисар по правата на човека (снимка: www.ohchr.org)

Getting your Trinity Audio player ready...

„Макар че насилственото отнемане на органи може да изглежда далечно явление, за тези от нас в свободния свят то ще стане актуално ако ние или нашите роднини се нуждаем от трансплантация на органи“

В Женева на 23 януари 2024 г. се проведе универсалният периодичен преглед на ООН на състоянието на човешките права в Китай.

Дни преди събитието коалиция от 110 законодатели, лекари, учени и граждански групи отправиха призив към ООН да създаде международен наказателен трибунал, който да разследва престъпленията на насилственото отнемане на органи в източната държава.

Подкрепили инициативата от българска страна са:

  • Андрей Ковачев – член на Европейския парламент и ръководител на българската делегация в ЕНП
  • Илхан Кючюк, евродепутат от групата Renew Europe, президент на партия АЛДЕ
  • доц. д-р Иван Иванов, председател на Комисията за енергийно и водно регулиране
  • д-р Евелина Цветкова, директор на дирекция „Управление, координация и контрол на трансплантацията и асистирана репродукция“ към Министерство на здравеопазването
  • проф. Емил Паскалев, началник на Клиниката по нефрология и трансплантация на Александровска болница
  • д-р Борислав Цеков, доктор по конституционно право, директор на консервативния тинк-танк „Изследователски Център за нова Европа“
  • д-р Любомир Канов, психиатър, автор, политик
  • проф. Вили Лилков, психиатър, автор, политик
  • адв. Владимир Шейтанов – съпредседател на Сдружение РОД
  • д-р Любомир Талев, доктор по конституционно право на СУ, автор, наследник на поетесата Елисавета Багряна
  • Стоян Иванов, водещ в телевизия SKAT TV, разследващ журналист
  • Огнян Дъскарев, автор и журналист
  • Иван Рачев, заместник главен редактор на финансовия вестник „Банкеръ“
  • Кънчо Кожухаров, автор, журналист, водещ на „Видимо и невидимо“
  • Александър Тацов, автор, политически анализатор
  • Димитър Стоянов, разследващ журналист, носител на международни награди
  • Полк. Вилис Цуров, председател на УС на СОР „Атлантик”
  • Снежана Георгиева, журналист, философ, водещ в телевизия Bulgaria 24
  • Михаела Джоргова, председател на Асоциация „Общество и ценности“
  • Петър Кичашки, юрист, правозащитник, общественик и изпълнителен директор на Института за модерна политика

Универсалният периодичен преглед (Universal Periodic Review – UPR) е уникален механизъм на Съвета по правата на човека към ООН, чрез който всяка държава – членка на организацията се подлага на партньорска проверка на всеки четири и половина години по повод напредъка в областта на човешките права. Този периодичен преглед дава възможност на отделните страни редовно да докладват за мерките, които са предприели за подобряването на тези права, както и да получат от другите членки на ООН препоръки за тяхното подобряване.

Призив на DAFOH към ООН по повод Китай

Китайската народна република (КНР) е една от 14-те държави, които бяха разгледани от UPR работната група по време на сесия от 22 януари до 2 февруари 2024 г. Първият, вторият и третият преглед на Китай в рамките на универсалният периодичен преглед на ООН бяха проведени съответно през февруари 2009 г., октомври 2013 г. и ноември 2018 г.

В тази връзка с настоящия преглед на ситуацията с човешките права в КНР, международната организация „Лекари срещу насилственото отнемане на органи“ (Doctors Against Forced Organ Harvesting – DAFOH) в коалиция от законодатели, лекари, учени и други заинтересовани страни излезе с изявление. В него се казва, че прегледът на ООН „съществува, за да се противопостави на злоупотребите и да укрепи правата на човека и върховенството на закона“.

Организацията предупреди, че огромен брой затворници на съвестта в Китай, като симпатизанти на духовното учение Фалун Гонг, са жертва на извършваните от Китайската комунистическа партия (ККП) престъпления. Те включват брутални изтезания, в т. ч. насилствено отнемане на органи от живи хора, поради което мълчанието може само да окуражи извършителите да „разширят репресивните действия отвъд собствените си граници“. В призива бе отбелязано, че много западни институции – като университетски и други болници, фармацевтични компании и медицински организации „негласно са се съгласили да пожертват правните и етичните стандарти, за да сътрудничат на Китай в тези масови убийства“.

Фалун Гонг е духовна практика, която учи своите последователи да живеят според принципите Истинност, Доброта, Търпение. Нейното преследване в Китай превърна десетки милиони в мишени за насилствено извличане на органи, което се провежда от ККП. Източната държава в основна дестинация за международен трансплантационен туризъм. Болниците в страната често осигуряват нереално кратки срокове за предоставяне на съвместими органи за присаждане, които са в пъти по-кратки от тези, които съществуват в развитите страни с установени системи за донорство и съпроводени с етични гаранции.

un organs
Практикуващи Фалун Гонг апелират до централата на ООН в Ню Йорк на 20 септември 2023 г. (Chung I Ho/The Epoch Times)

„Макар че принудителното отнемане на органи може да изглежда далечно явление за тези от нас в свободния свят, то ще стане актуално, ако ние или нашите роднини се нуждаем от трансплантация на органи“, заявиха от DAFOH.

По време на срещата коалицията призова всички държави – членки на ООН да „поставят критично и смело въпроса за правата на човека в Китай“, както и да бъде създаден международен наказателен трибунал, който да разследва престъпленията на насилственото отнемане на органи в КНР.

Групата за защита на правата на човека също така призова за създаването на специален докладчик на ООН – лице, работещо от името на ООН в рамките на механизмите на „специалните процедури“, което да разгледа сведенията за насилствено отнемане на органи от живи затворници на съвестта в Китай. DAFOH предлага да допринесе за това усилие, като предостави експертния опит на избрания докладчик, който да предложи обективни констатации и допълнителна информация на Съвета на ООН по правата на човека, както и на всяко правителство.

Конференция по състоянието на правата на човека в Китай

На 22 януари в ООН се проведе информационна среща за процеса на универсалния периодичен преглед на състоянието на човешките права в Китай. В нея взеха участие Лорд Филип Хънт от Камарата на лордовете във Великобритания, Едуард Макмилан-Скот, бивш член на Европейския парламент и заместник-председател на Европейския парламент за демокрация и права на човека, правозащитния адвокат Дейвид Матас, както и други адвокати и активисти за човешки права.

Съпътстващото събитие, озаглавено „Отказът на Китай от всеобщите права на човека“, бе организирано от CAP Freedom of Conscience, европейска група за защита на правата на човека с консултативен статут в ООН. Конференцията предостави платформа за преглед на предишните препоръки на държавите – членки на ООН към Китай, както и произхода на извършвания студен геноцид от ККП, като изложи своето основно послание:

От 2018 г., когато се проведе последният универсален периодичен преглед на Китай, преследването и насилственото отнемане на органи от практикуващи Фалун Гонг в цял Китай от страна на китайската държава продължава с пълна сила. Нещо повече, мълчанието и бездействието на международната общност окуражават Китай да извършва все повече нарушения на правата на човека в световен мащаб, включително разпространението на COVID-19, изкореняването на свободата в Хонконг, политическата и военната агресия в Южнокитайско море и участието във военни конфликти по целия свят.

conference 22 jan 2024

Едуард Макмилан-Скот – заместник-председател на Европейския парламент за демокрация и права на човека от 2004 г. до 2014 г., сподели спомените си за преживения шок, когато преди 18 години по време на командировка в Китай научава, че такива злоупотреби се случват в реалния живот.

През май 2006 г. той се среща в Пекин с Цао Дун, който е бивш затворник и практикуващ Фалун Гонг. Цао му разказва за най-добрия си приятел, който изчезнал от затворническата килия. По-късно Цао видял голото мъртво тяло на приятеля си в затворническата морга с прорези по него, откъдето са били извадени жизненоважните му органи.  

По време на конференцията Макмилан-Скот сподели, че заради тайната си среща с него, Цао Дун е вкаран в затвора. По-късно бившият заместник-председател на Европейския парламент се среща с още привърженици на Фалун Гонг, които са избягали от Китай заради жестоките репресии на режима. Той е подкрепил бойкота на европейските лидери на Олимпийските игри в Пекин през 2008 г. в знак на протест срещу потъпкването на човешките права от режима на Пекин.

През годините множество разследващи доклади и очевидци свиделестват за сериозността на зверствата на ККП.

През 2019 г. базираният в Лондон независим, международен Трибунал за Китай стигна до заключението, че насилственото отнемане на органи се провежда Китай в продължение на години „в значителен мащаб“, като практикуващите Фалун Гонг са „основният източник“ на органи за трансплантация и тази нечовешка практика продължава и до днес.

panel china tribunal 1200x800 1
Съставът на Tрибунала за Китай (от ляво на дясно): американският професор по история Артър Уолдрон, малайзийският адвокат Андрю Ху, професорът по кардиоторакална хирургия Мартин Елиът, председателят на трибунала сър Джефри Найс, бизнесменът Никълъс Уетч, иранският адвокат по правата на човека Шади Садр и американският адвокат Реджина Паулоуз, Лондон, 8 декември 2018 г. (Justin Palmer)

Публикация в специализираното медицинско издание American Journal of Transplantation през 2022 г. цитира 71 китайски документа, свидетелстващи, че китайски лекари са вземали сърца и бели дробове от хора за трансплантация, без да извършват тестове за установяване на мозъчна смърт – което показва, че живи пациенти са били убивани заради органите им.

На 18 януари 2024 г. Европейският парламент прие резолюция, която осъжда преследването на Фалун Гонг и призовава за разследване на близо 25-годишната жестока кампания, която може да се окачестви като студен геноцид. Резолюцията също призовава да бъдат подведени под отговорност извършителите на бруталните репресии.

Съществуват данни, че Пекин е изпращал меморандуми на чуждестранни пратеници и е лобирал пред страни, които не са от Запада, да излагат хвалебствия, преди срещата в Женева, относно състоянието на човешките права в Китай.

Лорд Хънт не е особено изненадан от този факт: „Мисля, че това показва, че Китай изпитва нужда да отговори на отправените критики“, посочи той и добави, че като британски парламентарист, неговата роля и тази на колегите му е „да държим този въпрос в полезрението на обществеността. Тя е да се опитаме да гарантираме, че доказателствата ще бъдат събрани по възможно най-ефективния начин“.

ВИДЕО: Работната група за универсален периодичен преглед към Съвета по правата на човека на ООН разглежда за четвърти път състоянието на правата на човека в Китай на 23 януари на среща в Женева.

ВИЖТЕ СЪЩО
ep 2024
Европейският парламент прие трета резолюция срещу преследването на Фалун Гонг
moment na otnemane na organi
Насилственото отнемане на органи в Китай трябва да бъде спряно
med sestri 2
Медици се обединиха в борбата с насилственото отнемане на органи от ККП
kidney transplant
Хирурзи „екзекутори“: Как китайските лекари извършват убийства за органи
ET Wendy I took Pledge card 2048x1076 3
#NotFromChina: Обещание против убийствата за органи в Китай
id5411477 bannersontiananmen
Редакционен екип: Защо Фалун Гонг има значение
Споделете тази статия
Tags: ООН

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последвайте ни във Фейсбук

НАЙ-ЧЕТЕНИ ДНЕС

"Майките"

Българският сериал „Майките“ предава посланието „Децата не идват с упътване“

0
0
Царица на розата (https://kazanlak.com/)

Казанлък избира 57-мата Царица роза днес

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
На 17 май (събота) Авиомузей Бургас ще се присъедини към инициативата Европейска „Нощ на музеите“.

Авиомузей Бургас ще ни очаква в „Нощта на музеите 2025“

0
0
Путин ще пропусне преговорите за мир между Русия и Украйна в Турция: Кремъл

Путин вероятно няма да се яви на мирните преговори между Русия и Украйна в Турция

0
0
Наталия Киселова бе критикувана от три опозиционни партии, че надвишава правомощията си, като решава еднолично парламентът да не разглежда предложението на българския президент да се проведе референдум за еврото. Снимка: БГНЕС

Председателката на парламента пренебрегна предложението за референдум на българския президент – последваха реакции

0
0
Георги Сираков (личен архив)

Тайната на Словото

0
0

Свързани Публикации

Полицията в Европа разбива платформата за педофили „Kidflix"

Европол разби международна педофилска мрежа за споделяне на видео – платформата Kidflix

0
0
Млада блогърка твърди, че е била измъчвана в психиатрична болница от ККП, за да я накарат да мълчи

Млада блогърка твърди, че е била измъчвана в психиатрична болница от ККП, за да я накарат да мълчи

0
0
КПК се страхува, че престъпленията ѝ срещу преследвана духовна група може да доведат до гибелта на партията, твърди източник

Служители на ККП предвиждат гибелта ѝ заради престъпленията ѝ срещу духовна общност

0
0
След президентските избори в САЩ, ККП засилва кампанията срещу Фалун Гонг

ККП засилва кампанията срещу Фалун Гонг в Съединените щати

0
0
Канада налага санкции на китайски служители заради потискане на Фалун Гонг и етнически малцинства

Канада налага санкции на китайски служители заради потискане на Фалун Гонг и етнически малцинства

0
0
Фалун Дафа практикуващи празнуват Световния ден на Фалун Дафа на "Юниън скуеър" в Ню Йорк на 11 май 2025 г. Лари Дай/The Epoch Times

Милиони празнуват на 13 май Световния ден на Фалун Дафа

0
0
Надежда: Лек за депресия, когато нищо друго не действа

Надеждата – лек за депресия, когато нищо друго не работи

0
0
САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

САЩ и Китай намаляват митата за 90 дни

0
0
САЩ тарифите могат да тласнат икономиката на Китай към депресия, твърдят експерти

Американските мита може да тласнат китайската икономика от рецесия в депресия

0
0
Ст. м. с. Елена Георгиева

Ст. м. с. Елена Георгиева: За милосърдието предел няма

0
0
Следваща публикация
(Вляво) Бившият президент Доналд Тръмп по време на вечерното парти в Нашуа, Н.Х., на 23 януари 2024 г. (Вдясно) Бившата посланичка на САЩ в ООН Ники Хейли на вечерното парти в Конкорд, Н.Х., на 23 януари 2024 г. (Чип Сомодевила, Брандън Бел/Getty Images)

Доналд Тръмп спечели Ню Хемпшир

Epoch Times лого
Facebook X-twitter Goodreads-g Youtube Instagram Telegram
  • Последни новини
  • Направете дарение

35 страни, 21 езика

  • English
  • 中文
  • Español
  • עברית
  • 日本語
  • 한국어
  • Bahasa Indonesia
  • Français
  • Deutsch
  • Italiano
  • Português
  • Svenska
  • Nederlands
  • Русский
  • Українська
  • Română
  • Česky
  • Slovenščina
  • Polski
  • Türkçe
  • فارسی
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията
  • България
  • Свят
    • Бизнес
    • Конфликти
    • Политика
  • Китай
    • Взаимоотношения
    • Общество
    • COVID-19 и Ваксинация
    • Комунистически режим
    • Отнемане на органи
    • Човешки права
  • Култура и изкуство
    • „Шен Юн“
    • Българска история и култура
    • Изящни изкуства
    • Литература
    • Сценични изкуства
    • Традиционна култура
  • Наука и технологии
    • Околна среда
  • Начин на живот
    • Семейство, традиции
    • Здраве
    • Вкусни рецепти
  • Мнения
  • За нас
  • Авторски права
  • Условия за ползване
  • Пишете ни!
  • Поверителност на информацията

Copyright © 2024 Epochtimes.bg | Всички права запазени Epochtimes.bg не носи отговорност за съдържанието на външни сайтове

Няма резултати
Виж всички резултати
  • България
  • Свят
  • Китай
  • Мнения
  • Бизнес
  • Технологии
  • Култура
  • Начин на живот
  • Шен Юн

© 2019 Epoch Times България.

Epoch Times Bulgaria