Getting your Trinity Audio player ready...
|
Последното място за покой на понтифика ще бъде Папската базилика „Санта Мария Маджоре“, която се намира на няколко километра от базиликата „Свети Петър“
На препълнения площад „Свети Петър“ в утрото на 26 април повече от четвърт милион души от всички сфери на живота, от обикновени вярващи до световни лидери, се събраха за погребението на папа Франциск.
Той беше папа сред народа, каза в своята проповед на италиански кардинал Джовани Батиста Ре, декан на Колегията на кардиналите. Той беше внимателен към знаците на времето и към тревогите, страданията и надеждите на това време на глобализация.
Погребалната служба започна в 10 часа местно време точно пред базиликата „Свети Петър“. Олтарът беше поставен точно пред вратите на емблематичната базилика, с места за кардинали и високопоставени лица от двете страни. В основата на площада имаше мрежа от бели квадрати със седящи духовници, простираща се наляво. Почти всяко друго пространство на площада и улицата Via Della Conciliazione бяха изпълнени с вярващи.
На литургията присъстваха около 250 кардинали, много от които скоро ще бъдат призовани да изберат следващия папа, както и множество епископи, свещеници, монаси и монахини, и стотици хиляди хора от цял свят. Според Ватикана са присъствали делегации от поне 130 държави и международни организации, включително 12 действащи монарси, 14 правителствени ръководители, 55 държавни глави и други официални лица.
Сред тези лидери бяха президентът на Доналд Тръмп и първата дама на САЩ Мелания Тръмп, която в събота отпразнува своя 55-и рожден ден. Присъстваха и президентът на Аржентина Хавиер Милей, министър-председателят на Италия Джорджа Мелони и президентът Серджо Матарела, френският президент Еманюел Макрон, британският министър-председател Киър Стармър и украинският президент Володимир Зеленски.
Кардинал Ре подчерта мисията на папа Франциск да достигне до света с Евангелието на милосърдието, формирайки църквата да бъде дом за всички, като полева болница, грижеща се за всички.
Той специално засегна страстта на покойния понтифик към разселените хора, бежанци и имигранти, споменавайки посещенията му на острови в Средиземно море, разположени на опасни имиграционни морски маршрути, както и границата между САЩ и Мексико.
Кардиналът спомена и смелото пътуване на папа Франциск до Ирак, където преди това доминираше терористичната група ИДИЛ, и мисиите му в Близкия изток в подкрепа на междурелигиозния диалог.
Папа Франциск често ни напомняше със сила, че сме част от едно и също човешко семейство, каза кардиналът. Настояването на понтифика, че целият свят е един народ, се виждаше по време на погребалната литургия.
Погребалната литургия включваше смесица от езици. Първото четиво от Деяния на апостолите бе прочетено на английски, второто четиво от Посланието на св. Павел до филипяни – на испански, Евангелското четиво от Евангелието от Йоан – на португалски, а молитвите на верните бяха на арабски, френски, китайски, португалски, полски и немски.
Представители на източните и ориенталските обреди също отправиха молитва и песнопение за покойния папа.
Кардиналът завърши своята проповед, като си спомни, че папа Франциск често завършваше речите и срещите си, казвайки на публиката си: „Не забравяйте да се молите за мен“, а сега той помоли покойния понтифик да се моли за хората, които остави.
Мъже и жени от различни културни, икономически и религиозни среди бяха свидетели на литургията на Евхаристията. Светото причастие беше раздадено на масите от вярващи, а процедурите завършиха с Обреда на последно препоръчване, завършвайки с Ultimo Commendation и Valedictio — латински имена за заключителната молитва и сбогуване на погребалния обред, официално поверявайки починалия на Бога.
Музиката беше изпълявана от хора на Сикстинската капела.
Ковчегът на папа Франциск беше поръсен със света вода и кадилница. В края на литургията 14 носачи понесоха ковчега обратно през базиликата „Свети Петър“ до мястото, където папомобилът чакаше да го транспортира до последното му място за покой.
Специално проектираният бял камион се използва от папата за публични появи. Погребението на папа Франциск е първият път, когато той се използва като катафалка.
Ковчегът беше натоварен на откритата платформа и ескортираният от полицията конвой тръгна на бавното си пътуване към Папската базилика „Санта Мария Маджоре“. Пътуването отведе покойния понтифик през река Тибър, покрай Римския форум и Колизеума.
Най-малко десетки хиляди вярващи се наредиха по маршрута, аплодирайки и приветствайки, докато неговият ковчег преминаваше. Според Ватикана маршрутът следва пътя, който папа Франциск е изминавал преди и след своите 47 апостолически пътувания и след болничните си престои, за да се моли пред иконата на Дева Мария Salus Populi Romani.
По пряка молба на папа Франциск, група бедни и нуждаещи се хора, наричани „последните“, ще бъдат на стъпалата на базиликата, за да отдадат почит, преди ковчегът му да бъде погребан.
„‘Бедните имат специално място в сърцето на Бога.’ Така и в сърцето и магистериума на Светия отец, който избра името Франциск, за да не ги забрави никога“, каза в изявление прес-службата на Светия престол.
Вътре в базиликата е подготвен гроб между параклиса Паулин и параклиса Сфорца, близо до олтара на Свети Франциск, за да го приеме. Единият е посветен на Божията Майка, а другият служи като място за евхаристично поклонение. Гробът му също ще бъде заобиколен от двете страни с места за приемане на Тайнството на Помирението.
Процесията в базиликата включваше членове на Швейцарската гвардия, доминикански свещеници и Колегията на кардиналите.
Четири деца положиха цветя пред иконата на Дева Мария Salus Populi Romani, пред която той се е молил повече от 100 пъти. Носачите обърнаха ковчега му към иконата на Света Мария, майката на Исус, преди да го преместят в гроба му.
Обредът на погребението е трябвало да бъде извършен насаме, председателстван от кардинал Кевин Фарел, камерленгото или камериера на Ватикана. Фарел бил придружен от няколко други служители, които да участват в литургичното честване. Сред тях са кардинал Ре, заедно с кардинал Станислав Рилко, архипрезвитер на Папската базилика „Санта Мария Маджоре“, кардинал Пиетро Паролин, държавен секретар на Ватикана при Франциск, и кардинал Балдасаре Реина, генерален викарий на Римската епархия. След това е бил съставен официален акт, потвърждаващ погребението, и прочетен на глас от нотариуса на Либерийската капитула, подписан от кардинал Камерленго, Магистъра на папските литургични чествания, Регента на папското домакинство и нотариуса.
Това е третото папско погребение, проведено от Ватикана през това хилядолетие. Цялата церемония приключи малко след 14:00 часа местно време.
Погребението на папа Бенедикт XVI през 2023 г. продължи около два часа, докато погребението на папа св. Йоан Павел II през 2005 г. продължи около три часа. Докато погребалната литургия за папа Франциск продължи малко повече от два часа, покойният понтифик наруши традицията и избра да не бъде погребан в базиликата „Свети Петър“, което удължи събитието.