Getting your Trinity Audio player ready...
|
НАСА предупреди, че Китай може би прикрива тайни военни операции, представяйки ги като граждански програми, в опит да завладее части от Луната.
„Смятаме, че голяма част от така наречената им гражданска космическа програма е военна програма“, заяви администраторът на космическата агенция Бил Нелсън. „И мисля, че на практика сме в надпревара.“
Нелсън говори пред бюджетната комисия на Камарата на представителите по време на изслушване за бюджета, на което заяви, че НАСА ще се нуждае от над 25 млрд. долара, или приблизително 0,4 % от целия държавен бюджет на САЩ, за да може да се конкурира в надпреварата с Китай.
„Китай постигна изключителен напредък, особено през последните 10 години. Но те са много, много потайни.“
Опасенията относно бъдещото господство на Китай над Луната се увеличават, особено след като китайският комунистически режим в няколко случая се държи като хулиган на международната сцена. Като например когато действа с претенции за суверенитет над няколко азиатски региона, включително островите Спратли – архипелаг в Южнокитайско море, към който няколко държави имат исторически претенции поради голямото количество природни ресурси.
В допълнение към това Китайската комунистическа партия (ККП) многократно е заявявала, че тъй като Тайван е част от Китай, той трябва да премине под нейно управление. Откакто комунистите завземат континенталната част през 1949 г., Тайван е самоуправляващ се остров в Южнокитайско море с конкурентен модел на управление.
„Опасявам се, че Китай ще стигне пръв дотам и изведнъж ще каже: „Добре, това вече е наша територия, вие сте до тук“, казва Нелсън.
По-нататък той изразява надежда, че Пекин „ще се вразуми и ще разбере, че гражданското пространство е предназначено за мирни цели“, въпреки че добавя, че досега Китай не е заемал такава позиция.
„Очевидно е, че не искате да пречите на другите, но не влизайте и не обявявайте изведнъж, че цялата тази територия е ваша. Мисля, че ние сме длъжни да стигнем първи до там и да използваме нашите изследвания за мирни цели“, казва той.
Повечето държави, които имат планове за космически изследвания, са подписали международно споразумение, известно като Споразуменията от Артемида, което предвижда спазването на определени правила, сред които е публичното споделяне на събраната информация и това, че използването на космоса се извършва в интерес на всички държави.
Въпреки че Китай и Русия не са подписали споразуменията, те са подписали Договора за космическото пространство от 1967 г. Договорът забранява на подписалите го страни да инсталират оръжия и военни бази в космоса.
Съединените щати се стремят към още едно пилотирано кацане на Луната през 2026 г. с мисията си „Артемида 3“, докато Китай заяви, че се надява да осъществи пилотирана лунна мисия до 2030 г., като планира да създаде постоянна лунна база.
„Последната дата, на която са заявили, че ще се приземят, е 2030 г., но тя продължава да напредва“, каза Нелсън.
Междувременно някои забавяния, възникнали по време на мисията „Артемида“, биха могли да изместят целевата дата още по-напред в бъдещето.
Първоначалната „космическа надпревара“ по време на Студената война включваше битката между Русия и Съединените щати за това да бъдат първата страна, която ще изпрати хора на Луната. Тя завърши с победа на САЩ, със стъпването на Нийл Армстронг на лунната повърхност през 1969 г.
Предстоящата мисия на Съединените щати е съсредоточена главно около южния полюс на Луната, където потенциално може да има лед – съществен компонент за осъществяване на бъдещи мисии в космоса, тъй като водата може да послужи за производство на гориво и кислород. Други държави също проявяват интерес към района.
Безпилотни мисии до лунната повърхност са проведени успешно от Индия и САЩ, както и от Китай, който изпрати луноход по време на мисията си Chang’e 3. Мисията Chang’e 5 на Китай през 2020 г. върна проби от лунната повърхност.
ККП си партнира с Русия в работата по създаването на бъдеща лунна база на южния полюс на Луната – до голяма степен разглеждана като съперник на проекта „Артемида“ на НАСА.
Макар че ККП многократно е отхвърляла твърденията, че се опитва да утвърди господството си в космическото пространство, Тори Бруно, главен изпълнителен директор на United Launch Alliance, наскоро заяви на кръгла маса, организирана от „Специалната комисия на Камарата на представителите на Китайската комунистическа партия“, че през последното десетилетие режимът е „инвестирал много в прилагането на голям брой откраднати от САЩ технологии за космически оръжия и антисателитни способи“, които те разгръщат „с шокиращо бързи темпове“.
„Космосът вече е необходим за основна военна ефективност“, казва той. „Без него не става дума за това, че нашите сили са по-добри, а за това, че те са по същество неспособни.“
„Сега това е съревнование между великите сили“, споделя Бруно за космическата надпревара, в която ККП има две десетилетия преднина. „С тези възможности и технологии, които те взеха от нас, те преминаха от няколко десетки космически апарата в орбита до близо 700 само за няколко години.“
В положителен план астрономическият учен заявява, че Съединените щати все още имат възможности да се противопоставят на амбициите на ККП в космоса.
„Макар и огромна, инфраструктурата им е неефективна, скъпа и крехка по отношение на продължителен икономически стрес, а ограничаването или прекратяването на западните инвестиции – които между другото са почти половин трилион долара годишно в китайската икономика – може да срине този капацитет, който те имат сега.
„Така че това е възможност, която имаме чрез нашата икономика, нашите съюзници и цялостния ни подход.“
Източник: NTD News