Getting your Trinity Audio player ready...
|
Българското правителство свика вчера спешно заседание заради проливни дъждове през последните дни, които засегнаха Румъния, Чехия, Полша, Словакия и Унгария
Наводненията в Централна Европа доведоха до смъртта на най-малко 10 души и до евакуацията на десетки хиляди, като градове и промишлени обекти в страни от Полша до Румъния бяха засегнати от покачващите се води след няколко дни на обилни валежи.
По данни на официални лица бурята „Борис“ е предизвикала покачване на реките в Централна и Източна Европа на 15 и 16 септември, след като дъждовете са започнали на 13 септември. В няколко региона бяха въведени извънредни мерки.
Реакцията на българското правителство
Вчера премиерът Димитър Главчев свика работна среща в МС с вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова, както и с министрите на вътрешните работи, на околната среда и водите, на земеделието и храните, на регионалното развитие и благоустройството, на икономиката и индустрията, на енергетиката и на отбраната.
Във фокуса на обсъждането бе въпросът дали бедствието с рекордните дъждове и наводнения в Централна и Източна Европа налага превантивни действия от страна на българското правителство.
Няма опасност България да бъде застигната от циклона, причиняващ опустошителни валежи и наводнения в Централна и Източна Европа, като ситуацията се следи всекидневно. Това бе докладвано на министър-председателя, който поиска изготвяне в аванс на план за действие за справяне с бедствия. В тази връзка, за да бъдат събрани допълнителни данни, ще се изпратят писма до областните управители и кметовете за наличностите по места на техника и материали за справяне с бедствени ситуации и за превенция в т.ч. за почистване на речни корита, отводнителни канали и възстановяване на диги.
Бяха обсъдени и възможностите за финансиране възстановяването на щети от бедствия по линия на европейския фонд „Солидарност“, като министърът на земеделието и храните Георги Тахов посочи, че са направени постъпки пред Европейската комисия, така че за първи път България да се възползва от кризисния резерв за сектор „Земеделие“.
Засегнатите от наводненията държави
Чехия
В Чехия се наложи да бъдат евакуирани над 12 000 души, а министър-председателят Петр Фиала свика извънредно заседание на правителството на 16 септември, в изявление в платформата за социални медии X.
В Литовел река Морава е преляла, като е потопила около 70% от града и е наложила затварянето на училища и здравни заведения, съобщи кметът във видеоклип във Facebook.
В Прага са поставени бариери срещу наводнения.
В Острава, промишлен град с 290 000 души население в североизточната част на Чехия, химическият завод BorsodChem, който е частично собственост на китайската Wanhua Chemical Group, е бил затворен, според говорител на компанията.
OKK Koksovny, един от най-големите производители на леярски кокс в Европа, спря химическото производство, но продължава да поддържа коксовите батерии на минимални нива, заяви говорителят Йиндрих Ванек.
Електроцентралата и топлоцентралата на Veolia Energie в Требовице, която се намира на девет мили от границата с Полша, прекъсна доставките на топла вода и отопление за големи части от Острава вследствие на щетите от наводненията, се казва в изявление на компанията.
Полша
В понеделник сутринта правителството на Полша се събра и след консултация с местните управители взе решение да обяви състояние на природно бедствие в страната.
Заместник-министърът на вътрешните работи на Полша Чеслав Мрочек заяви пред полското национално радио на 16 септември, че хиляди пожарникари, полицаи и войници са се борили с наводненията през последните 24 часа. Той заяви, че правителството все още работи за определяне на мащаба на щетите.
На 15 септември министър-председателят Доналд Туск призова жителите да се вслушат в предупрежденията за евакуация. „За съжаление на много места наблюдаваме повтарящи се случаи, при които някои жители пренебрегват нивото на опасност и отказват да се евакуират“, каза той в изявление.
„От името на всички служби напомням на всички незабавно да се съобразят с това искане … Не забравяйте, че ако откажете да се евакуирате, създавате сериозна опасност и проблем не само за себе си, но и за службите за спешна помощ, тъй като възпрепятствате цялостната им дейност.“
Румъния
В Румъния наводненията засегнаха осем окръга, съобщи звеното за извънредни ситуации в страната. Министър-председателят Марсел Чолаку посети окръг Галац, където бяха открити четирима загинали.
Около 5 000 къщи са повредени, а 25 000 са без електричество.
„Приоритет очевидно е спасяването на човешки животи. В момента разполагаме с цялата необходима логистика, за да се намесим бързо“, заяви Чолаку.
Словакия и Унгария
Столицата на Словакия Братислава и унгарската столица Будапеща се подготвят за прииждане на река Дунав. Южна Германия и части от Австрия бяха засегнати от проливни валежи.
Унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви на 16 септември в платформата X, че поради „екстремните метеорологични условия и продължаващите наводнения в Унгария“ е отложил всички международни задължения.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в изявление в X заяви, че е „искрено солидарна с всички, засегнати от опустошителните наводнения в Австрия, Чехия република, Унгария, Полша, Румъния и Словакия“. „Мислите ми са с жертвите и техните семейства“, каза тя. „Благодаря на всички, които помагат, за неуморната им работа. ЕС е готов да окаже подкрепа.“
Reuters допринесе за настоящия материал.