Тоталното превземане на Афганистан от талибаните притесни лидерите на Европейския съюз и ги накара да търсят начин да предотвратят евентуално повторение на бежанската криза от 2015 г., когато близо 1 милион души, бягащи от Близкия изток преминаха от Турция в Гърция, отправяйки се на север към по-богатите държави.
Министър-председателят на Чехия Андрей Бабиш заяви на 7 септември, че в Европейския съюз „няма място“ за афганистанските бежанци и поясни, че лидерите трябва да намерят решения, които да помогнат на афганистанците да останат в родината си.
„Наистина няма място за тях в Европа – заяви Бабиш след среща с колегите си от Словакия и Австрия, които споделят сходно мнение относно незаконната имиграция в Европа. – По-добрата алтернатива е да се намери решение, което да помогне на хората да останат в Афганистан“.
Към Бабиш се присъединиха словашкият министър-председател Едуард Хегер и австрийският канцлер Себастиан Курц, които отправиха забележките си на пресконференция след среща в замъка Леднице в югоизточната част на Чехия.
И тримата лидери са се обединили против незаконната имиграция и споделят едно и също мнение относно борбата с контрабандата на хора, съобщи медийната компания Gandhara. Канцлерът Курц заявява, че Австрия вече е планирала да предостави 21,3 млн. долара в помощ на афганистанците, намиращи се в съседните на Афганистан държави.
„Ще се опитаме да смекчим страданията им, но сме съгласни, че 2015 г. не трябва да се повтаря. Ние сме против незаконната миграция и ще се борим с трафикантите – заяви Курц. – Трябва да потърсим решение в региона, а не да предизвикваме ново преселение към Европа.“
Трите страни са сред увеличаващия се брой държави, сред които Гърция и Южноафриканска република (ЮАР), които изразяват загриженост от евентуалното нарастване на броя на нелегалните имигранти, опитващи се да преминат границата след вземането на властта от талибаните.
Гърция вече обяви, че няма да допусне кризата от 2015 г. да се разиграе отново. Граничните сили са предупредени да се погрижат страната да не се превърне отново във входна врата на Европа. През последните месеци Гърция засили защитата на границата си.
Миналата седмица ЮАР също заяви, че „не е в състояние“ да приеме допълнителни афганистански бежанци, избягали в съседен Пакистан.
„Правителството на ЮАР за съжаление не е в състояние да приеме такава молба“, се казва в изявление на Министерството на външните работи на Южноафриканска република в отговор на отправена към страната молба, в която се иска тя да обмисли приемането на определен брой бежанци.
„ЮАР вече е дом на значителен брой бежанци и е заета с посрещането на техните нужди“, се допълва в съобщението. „Повечето от тях вече се възползват от програмите за социално подпомагане и безплатно медицинско обслужване, предлагани от нашата страна.“
През август от Организацията на обединените нации (ООН) заявиха, че по техни оценки в най-лошия случай до половин милион афганистански граждани могат да избягат от хуманитарната криза в родината си.
Благодарение на NTD News