Богата палитра от тревоги, подтикнати от притеснения, свързани със сигурността на работното място, финансовата нестабилност, скръбта при преживяване на смъртта, самотата, измъчват все по-голям брой американци, живеещи сред пандемията COVID-19 и свързаните с нея мерки за изолация и спиране на индивидуални, обществени, икономически и други дейности.
Според доклад от 14 август за заболеваемостта и смъртността, обобщен на база данните от Центровете за контрол и превенция на заболяванията (ЦКПЗ), от 5412 американци, анкетирани в края на юни 2020 г., 41% съобщават за поне едно свое неблагоприятно психическо или поведенческо здравословно състояние. Броят е по-висок сред по-младите на възраст между 18 и 24 години, като 75% от анкетираните съобщават, че имат поне едно подобно състояние.
Д-р Карла Мари Манли – клиничен психолог, която специализира в сферата на стреса и тревожността – коментира за „Епок Таймс“, че по време на пандемията е забелязала „огромен прилив на депресия, развиване на тенденции за самоубийство и безпокойство“. Д-р Манли е участвала в редица програми за подпомагане на засегнатите, включително виртуални групови сесии, безплатни видеоклипове за психично здраве и индивидуална терапевтична работа.
Според ЦКПЗ малко над 10% от възрастните съобщават, че сериозно са обмисляли самоубийство през предходните 30 дни преди месец юни, което е приблизително два пъти повече в сравнение с данните за 2018 г.
Според данни на ЦКПЗ от 24 август броят на починалите в САЩ от COVID-19 възлиза на 176 223 души при близо 6 милиона случая на заболели.
Според Карол Либерман – лекар, психиатър и писател, нарастващият брой трагедии, съчетани с несигурността около вируса на ККП (Китайската комунистическа партия), подтиква към ментална нагласа подобна на тази от неспокойния период, настъпил след събитията от 11 септември 2001 г. Тя също така предупреждава за негативните последици от въздействието на предизвикващите повсеместен страх медии.
„Чували сме за ужасните смъртни случаи на пациенти с COVID-19 в самота, защото са в карантина“ – каза Либерман пред „Епок Таймс“. „Принудителната изолация чрез заповеди за престой у дома може да причини много физически и психологически проблеми, включително тревожност, депресия и самоубийство.“
Експерти по психично здраве казват, че ограниченията за изолация и затваряне и самата пандемия като цяло взимат своите жертви в контекста на сериозни ментални последствия за мнозина – нещо, на което трябва да се обърне внимание и за което е необходимо да се подготвим.
Според Никол Авена – асистиращ професор по неврология в Медицинския факултет на болницата „Маунт Синай“ в Ню Йорк и гост професор по здравна психология в Университета „Принстън“ – пандемията трябва „абсолютно” да бъде третирана като национална здравна криза.
Докато някои се справят добре с натиска и се възползват максимално от времето, за да бъдат със семействата си, мнозина са се насочили към нездравословни методи за справяне с обстоятелствата, като алкохол или преяждане, каза тя. Други фактори като тези свързани с децата, които не могат да посещават училище, също могат да повлияят на благосъстоянието на обществото.
„Хората се притесняват от възможна втора вълна на вируса, но мога да гарантирам, че със сигурност ще имаме втора вълна на психично-здравна криза, която вече се разгръща с увеличаване на самоубийствата, предозирането с наркотици и употребата на алкохол“ – заяви професор Авена.
Според доклада на ЦПКЗ повече от 13% от запитаните заявяват, че са започнали или увеличили употребата на вещества за справяне със стреса, свързан с COVID-19. Употребата на вещества се дефинира като употреба на алкохол, законни или незаконни наркотици или лекарства, отпускани по лекарско предписание, но които се приемат по непрепоръчан от лекаря начин.
„Мисля, че трябва да бъдем малко по-реалистични относно ситуацията, която се е развила по отношение на това как пандемията влияе върху психичното здраве – каза проф. Авена. – Психичното здраве често е невидимо състояние и ние се отнасяме към него сякаш не съществува на фона на тази пандемия – това не е правилно.“
Живот заедно
Млади съпруг и съпруга, които живеят в Лос Анджелис, споделят, че заради пандемията животът им се е преобърнал и тя почти е разкъсала връзката им. Семействата им живеят в двата края на страната. Тъй като нямат друг близък, с когото да общуват, съпрузите започват да се „побъркват“. „Нещата започнаха да се разпадат“ – споделя Микайла Уилкенс пред „Епок Таймс“. Преди пандемията двойката често пътува по работа, свързана с модни дефилета.
„През юни бяхме сгодени и на ръба да се разделим окончателно – казва тя. – Пандемията се отрази и на двама ни.“
Без установен работен график и затворена като в капан в къщата си, психичното здраве на Уилкенс се влошава до точката, в която тя се включва в 45-дневна програма за лечение в средата на юни, предоставяйки на нея и съпруга ѝ известно необходимо време, в което да не са заедно. Съпругът ѝ също започва терапия.
След като получават терапевтична помощ, те се връщат един към друг по-силно от всякога, споделя Уилкенс.
След терапията младата двойка успява с „научаването на нови неща и да си помагаме един на друг да преминаваме през лошите дни“ – споделя Микайла. Помага им също да поставят връзката си като по-важен приоритет в живота.
„Управляваме множество бизнеси заедно и аз лично съм работохолик… Затова всеки ден в определено време оставяме телефоните си настрана и прекарваме качествено време заедно в готвене, в игри, излизане сред природата около къщата ни, четене на книги заедно и т.н. Това напълно промени нашата връзка.“
Справяне с кризата
Въпреки че през последните години се наблюдава нарастване на търсенето на различни поведенчески здравни услуги, отчасти поради по-голямото осъзнаване на значението на психичното здраве, пандемията подчерта необходимостта психичното здраве да стане национален приоритет, обявиха експерти.
„Работим с горещи линии за помощ в цялата страна и имаме от тях информация, че пандемията е удвоила или дори утроила броя на исканията за психологическа подкрепа“ – казва пред „Епок Таймс“ главният изпълнителен директор и основател на Activate Care Тед Куин.
„Това е епидемия в рамките на пандемия“ – добавя той.
Междувременно в оторизирана онлайн аптека се наблюдава нарастване на броя на хората, които поръчват предписани им приспивателни, което най-вероятно се дължи на „увеличаването на случаите на предизвикано от пандемия безсъние“ – казва пред „Епок Таймс“ Джесика Нухаванди, водещ фармацевт, съосновател и главен изпълнителен директор на Honeybee Health.
„Нашето разбиране е, че лекарствата за сън и проблемите със съня са тясно свързани с психичното здраве.“
Работещият в Ню Йорк психиатър д-р Златин Иванов набюдава от първа ръка скорошен скок на броя пациенти, страдащи от тревожност, отбелязвайки, че „случаите на депресия са достигнали много високи нива“.
„Докато медицинските специалисти са съгласни, че социалното дистанциране е от решаващо значение за ограничаване на разпространението на COVID-19, психиатрите добре осъзнават психологическото въздействие, което това ще окаже върху живота на човек“, каза пред „Епок Таймс“ д-р Иванов.
„Смята се, че човек изпитва проблем с психичното здраве, когато се бори с ежедневния живот. Хората често идват при мен, защото не се чувстват себе си, лесно се ядосват, липсва им енергия, чувстват се неспокойни, не могат да заспят или изведнъж ги обземат паник атаки. Лечението винаги се определя от личността, произхода и личните обстоятелства на всеки човек.“
Запитана какво би посъветвала други двойки, изправени пред проблеми, породени или влошени от пандемията, Микайла Уилкенс отговаря: „Нека опитат да си спомнят, че не са сами в преживяването на трудностите и да отделят време да развият връзката помежду си. Да говорят за своите вътрешни борби и да потърсят опрофесионална помощ, ако е необходимо. Също така всеки се нуждае от здравословни начини за освобождаване на негативни емоции като медитация или йога.“
„Емоциите не са факти и не траят вечно – допълва Уилкенс. – Мисля, че като цяло тази пандемия подобри връзката ни и сега сме много по-щастливи заедно.“