Австралийката Ян Бейкър, вицешампионка по плуване от олимпиадата в Токио през 1964 г., призовава за преместване на Олипмпийските игри 2022 далеч от Китай. Според нея олимпиада не трябва да се провежда в държава, която извършва престъпления срещу човечеството и този призив се превръща в нейна мисия още през 2002 г.
Когато Бейкър научава, че Китай е избран за Летните олимпийски игри 2008, тя отива на площад „Тиенанмън“ да протестира. Заради преследването на най-голямата духовна група от страна на ККП и злоупотребите с човешки права в Китай, тя развява банер с надпис „Истинност, Доброта, Търпение“. Бейкър е арестувана, разпитвана и депортирана заедно с няколко други австралийци.
“Когато разбрах какво правят – че убиват хора и им вземат органите – просто трябваше да се противопоставя – спомня си Бейкър в интервю за „Епок Таймс“. – Затова отидох на площад „Тиенанмън“, защото исках да споделя новините със света и да уведомя китайския народ, че западният свят е наясно с това, през което преминават, и че ние ги подкрепяме.”
Това събитие слага началото на дълго начинание, в което Бейкър говори за преследването на вярата от страна ККП.
Вярвайки в изначалната връзка между Олимпийските игри и божественото, и знаейки за продължаващото преследване от страна на ККП на християни, тибетци, будисти, Фалун Гонг практикуващи и уйгури, Бейкър настоява за пълно преместване на игрите през 2022 г. далеч от Китай.
“Да се бойкотират Игрите няма да свърши работа. Бих предпочела да видя пълно преместване на олимпиадата… Те не вярват в нищо. ККП е против божественото и е против всички хора, които следват своя Бог или своята божественост.“
22-годишно застъпничество за човешките права
Освен че е олимпийска вицешампионка, Бейкър е и треньор по плуване в продължение на 20 години. Работи и като мениджър човешки ресурси в продължение на 22 години, преди да се пенсионира през 2014 г. Тогава Бейкър се отдава изцяло на повишаване на осведомеността за тежките нарушения на човешките права в Китай, основно за преследването, изтезанията и отнемането на органи от практикуващите Фалун Гонг.
Самата тя се запознава с духовната практика, когато е на 54 години, търсейки лек за заболяване. „Страдах около пет или шест години от неизлечимо заболяване, опитвах какво ли не, но нищо не даде резултат – спомня си тя. – Тогава някой ми каза за Фалун Гонг. След като прочетох книгата, разбрах, че ще е добре за мен да се занимавам с практиката. Беше едно духовно пътуване… Научих, че трябва да съм състрадателна… И благодарение на това станах по-добър човек. Наистина е невероятно“.
Само пет месеца след като Бейкър започва да практикува, ККП инициира преследването в Китай.
Съобщенията за арести, изтезания и смърт на нейни съпрактикуващии в Китай подтикват нея и други австралийски последователи на учението да организират мирен протест на площад „Тиенанмън“ с молба комунистическият режим да прекрати преследването.
Бейкър е твърдо решена да окаже влияние и не се страхува от последствията, въпреки че преди нея хиляди китайски практикуващи, които са протестирали, са арестувани, изтезавани, а някои дори загубили живота си.
„Никога не съм се страхувала да отида. Исках да разпространя новината по света. Основното беше ККП да разбере, че има олимпиец във всичко това. И също така хората по света да обърнат малко повече внимание на случващото се.“ – разказва Бейкър, чиято история е документирана във филма от 2020 г. „Протест пред небесната порта“.
Бейкър и осемте други австралийци са арестувани не повече от 30 секунди, след началото на протеста. Тя е разпитвана пет часа и половина, задържана е за една нощ и депортирана на следващия ден, като е сложена в черния списък за повторно връщане.
“Те искаха да разберат къде са книгите и касетите ми на Фалун Гонг – спомня си Бейкър. – Казах им, че са в главата и сърцето ми и че не е нужно да ги нося тук. А те влязоха размахвайки ръкавица и искаха да ме претърсят изцяло. Поискаха да се съблека.“
Тормозът над Бейкър не спира дотук. След като се прибира в Австралия, започват заплахи да не говори пред медиите. След два или три дни заварва входната си врата разбита, а на леглото ѝ е оставена вила. „Те искаха да ме сплашат”- казва тя, говорейки за „агентите на ККП“, живеещи извън Китай.
С наближаването на Олимпийските игри в Пекин през 2008 г., за да повиши осведомеността и да призове за бойкот на игрите, коалиция от защитници на човешките права в Китай стартира щафета с факел за човешките права и моли Бейкър да служи като посланик в Австралия. Щафетата стартира в Атина, Гърция, на 9 август 2007 г. и преминава през над 100 града в повече от 30 държави в Европа, Америка, Азия и Австралия.
Докато ККП обикаля с олимпийския си огън по света, Бейкър обикаля с „факела на човешките права“ на отделна международна обиколка. „Трябваше да се застъпя – спомня си тя. – Бяха замесени много хора. В много градове имаше кметове, депутати, медии, религиозни лидери, училищни групи и защитници на човешките права. Имаше много доклади и много неща, които се случиха с тази щафета.“
„Олимпиадата 2022 трябва да бъде преместена„
През 2019 г. Независимия китайски трибунал в Лондон след задълбочени разследвания обобщи, че „всяко правителство, организация или физическо лице, което взаимодейства с Китай, трябва да признае, че „взаимодейства с престъпна държава“. Трибуналът заяви в решението си, че „престъпленията срещу Фалун Гонг и уйгурите са доказани извън всякакво съмнение“ и че разследванията са довели до „неизбежния окончателен извод на трибунала, че от години в Китай в значителен мащаб се провежда принудително отнемане на органи.“
„Затова призовавам Олимпиадата през 2022 г. да бъде преместена- казва Бекер, позовавайки се на трибунала. – И вярвам, че светостта на живота и уважението на човешките същества имат предимство пред всяко спортно събитие, дори Олимпиадата.“
Въпреки че законодателите в Съединените щати, Канада, Европа и наскоро Австралия призоваха за дипломатически бойкот на Зимните олимпийски игри в Пекин 2022 г., според Бейкър това няма да реши проблема. Според нея ККП вече не се интересува от мнението на дипломатите, така че това не би я спряло да извършва престъпленията си.
Да се очаква бойкот от страна на атлетите също не е реалистично. Да се прехвърля бремето върху атлетите не би било нито честно, нито разумно спрямо тях, споделя Бейкър. За тях олимпиадата е възможност, от която е трудно да се откажат. Решението трябва да вземе Международният олимпийски комитет (МОК).
Според нея дори да е необходимо Игрите да се отложат малко, трябва да се извърши пълно преместване далеч от Китай. “Има достатъчно страни които могат да посрещнат игрите – казва тя. – Достатъчно европейски страни имат необходимата инфраструктура. За да се случат нещата, сигурно ще се отложи за догодина, но съм сигурна че има европейски страни, които ще поемат ангажимента.”
Международният олимпийски комитет е независим
Когато през 2007 г. обикаля света като посланик, Бейкър умолява Международния олимпийски комитет и Австралийския олимпийски комитет да преместят Олимпиадата от Пекин в Атина. По това време е организирана петиция за преместване на Олимпиада 2008, която е изпратена към висшите етажи с помощта на член на МОК и АОК.
“Странно е, че не разбират. Международният олимпийски комитет наистина не разбира какво представлява ККП. През 2001 г. те я наградиха с домакинството на Игрите. Днес, 20 години по-късно, те го правят отново“.
Бейкър приветства членовете на Интерпарламентарния алианс за Китай (IPAC), които координират законодателните действия по отношение на Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022 г., като казва, че те са „политици с добро сърце и разбират проблемите на правата на човека“. Според нея обаче е малко вероятно президентите и министър-председателите да се намесят.
„МОК е много силна организация. Тя стои далеч от политиката. Ето защо тези политици не искат да се намесват. Те знаят, че е независима. Така че зависи от хората да се опитат да говорят с нея.“
„Всичко е в ръцете на хората„
Бейкър заявява, че гражданите по света, които са обезпокоени от домакинството на Пекин на Олимпиадата, могат да подпишат съществуващата петиция до МОК или да започнат нова: „Нека се изправят, където и да са, за да може Китай да ги види. Видяхме, че на Китай не може да се има доверие, дори и с коронавируса. Мисля, че хората се пробуждат за истинската ситуация.”
Според нея хората не трябва да чакат само на “високите нива на правителството” и корпорациите, които спонсорират Игрите също трябва да бъдат убедени да не го правят. “Мисля, че всеки индивидуално може да окаже влияние“.
Има сведения за различни злоупотреби с човешки права по време на Олимпиадата в Пекин през 2008 г.: възрастни хора са извеждани от домовете им, оставайки на улицата, за да се направи място за олимпийското селище; дисиденти масово за затваряни от страх да не разкрият престъпленията на ККП пред чуждестранни посетители.
“Вече говорихме за тези неща през 2008 г. – казва тя. – Очевидно много хора не са слушали достатъчно добре, иначе нямаше да сме в тази ситуация. Сега трябва да преминем през всичко това отново.” Според Бейкър тези предишни злоупотреби от страна на ККП трябва да бъдат изобличени пред света, защото „за пореден път всеки, който не е в съгласие с партията, ще бъде изгонен извън града за да може никой да не го види.”
Бъдещето на Китай, ККП и Комунизма
Когато я питат какво мисли за комунистическата страна и как вижда бъдещето на Китай, Бейкър заявява: “Не вярвам в комунизма или социализма. Мисля, че са много лоши за света. Виждате какво се случва – хората нямат собствени мисли, не могат да мислят самостоятелно, това е просто ужасен начин на живот.”
Въпреки желанието на ККП за контрол на Запад, тя храни надежда, че гражданите на западните страни, ще се борят да защитят суверенитета си. „Хората на Запад се пробуждат; те осъзнават какво всъщност цели ККП и как иска да контролира всичко”.
Според нея скоро ККП ще се разпадне и хората в Китай ще си върнат свободата.
Що се отнася до това дали Китай ще остане страна домакин на Зимните олимпийски игри през 2022 г., Бейкър смята, че „това не би било добре за олимпийското движение“.
„Това не е правилно, просто не е правилно да се прави там.“