Getting your Trinity Audio player ready...
|
В неделя Общото събрание на ООН прие „Пакт за бъдещето“, който генералният секретар на ООН Антонио Гутериш определи като знаково споразумение.
„Пактът за бъдещето“ включва укрепване на Устава на ООН, за да „бъде в крак с променящия се свят“, се казва в документ на ООН, публикуван на 20 септември. В документа се посочва, че настоящата система е подложена на „безпрецедентно напрежение“ и изисква укрепване на глобалното управление.
В документа са очертани многобройните приоритети на пакта, сред които са изкореняване на бедността, постигане на равенство между половете, засилване на действията за справяне с изменението на климата, насърчаване на сътрудничеството между държавите членки за разрешаване на конфликти, инвестирането в социалното и икономическото развитие на децата, използване на възможностите на науката и технологиите „в полза на хората и планетата“ и постигането на целта за „свят, свободен от ядрени оръжия“.
Пактът очертава и няколко стъпки за „трансформиране на глобалното управление“ и гарантиране, че напредъкът в трите стълба – устойчиво развитие, мир и права на човека – не е застрашен.
„Трябва да възстановим доверието в световните институции, като ги направим по-отговорни и по-ефективни в изпълнението на ангажиментите, които сме поели един към друг и към нашите народи“, се казва в документа.
В него се призовава също така Съветът за сигурност да бъде разширен, „за да бъде по-представителен за настоящия състав на ООН, да отчита реалностите на съвременния свят“, както и да си сътрудничи по-добре с Общото събрание.
Пактът приканва да се укрепи Икономическият и социален съвет, за да се ускори устойчивото развитие и да се насърчи глобалното сътрудничество, да се укрепи Комисията за изграждане на мира, за да се подобри ролята ѝ в усилията за мир и национално развитие, и да се подобри Организацията на обединените нации, за да може да реагира на „сложни глобални сътресения“.
Програма 2030 за устойчиво развитие
„Пактът за бъдещето“ се основава на Програмата 2030 г. за устойчиво развитие – инициатива, стартирана от ООН през 2015 г., която има за цел да се справи с много глобални предизвикателства. Програмата включва 17 цели, които трябва да бъдат постигнати до 2030 г., включително прекратяване на бедността, постигане на равенство между половете, насърчаване на устойчивото селско стопанство, осигуряване на достъп до енергия на достъпни цени и насърчаване на устойчив икономически растеж.
Тези 17 цели са свързани и със 169 „интегрирани и неделими“ цели, като всяко правителство определя свои собствени национални цели, които се „ръководят от глобалното ниво на амбиция“, но отчитат собствените му обстоятелства. Всяка страна решава как целите да бъдат включени в националните процеси на планиране.
„Пактът за бъдещето“ се предлага като начин за „спешно ускоряване на напредъка“ за постигане на целите на Програмата до 2030 г., включително чрез мобилизиране на допълнително финансиране за устойчиво развитие. „Потвърждаваме отново, че Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие е нашата всеобхватна пътна карта“, се казва в документа.
В годишния доклад на Канада за 2024 г. относно Програмата до 2030 г. и целите за устойчиво развитие се казва, че макар да е постигнат напредък по много от целите и задачите, той „не се развива с темпото, необходимо за постигането на тази амбициозна програма“. В него се казва, че твърде много канадци продължават да живеят в бедност въпреки икономическия растеж и че ниската безработица, по-високите разходи за енергия и изменението на климата остават предизвикателство за страната.
Джъстин Трюдо подкрепи Пакта
Премиерът на Канада Джъстин Трюдо се застъпи за новия план за справяне с глобалните предизвикателства.
Като изтъкна значението на пакта, Трюдо заяви в обръщение към ООН на 22 септември, че светът се намира в „повратна точка“. Той заяви, че основите на международния ред са подкопани от изменението на климата, нарастващото неравенство, рекордните нива на разселване и „ерозията на правата на жените, правата на ЛГБТ+ и правата на коренното население“.
„Можем да заровим главите си в пясъка, избягвайки многостранния подход в полза на късогледия личен интерес, или можем да признаем, че колективно носим отговорността да оставим настрана различията си, за да се изправим срещу сериозните глобални предизвикателства и да осъществим „Пакта за бъдещето“, който изгражда един по-мирен свят, но и такъв, в който всеки, всяко поколение, има реален и справедлив шанс“, заяви той.
Според Доклада за устойчивото развитие до 2024 г. Канада не е изпълнила нито една от 17-те цели.